<p>A közúti közlekedésről szóló jogszabály részletes tanulmányozása során hihetetlennek tűnő előírásokra bukkanhat. Például, ha kutyát sétáltat az úton, akkor a jogszabály szerint nemcsak gyalogos, hanem sofőr is.</p>
Kutyát sétáltat az úton? Akkor sofőrnek számít!
Az egyik paragrafus szerint az állatot sétáltató személy gyalogosnak számít, viszont egy másik már arról szól, hogy a sétáltatott állatok vezetőjére ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a sofőrökre. Az előírás szerint egy személy legfeljebb két állatot sétáltathat, s ezeket ráadásul egymáshoz is kell kötni pórázzal.
A gond azzal van, hogy a jogszabály nem tesz különbséget az állatot sétáltató gyalogos, illetve a sétáltató között, aki már sofőrnek számít. Így aztán, ha tehenet sétáltat a járdán, akkor gyalogosnak számít, de ha kutyát az úton, akkor már sofőrnek.
Kutyasétáltató sofőr
Ezért jól jegyezzék meg, hogy ha legközelebb vezetés közben látnak valakit, aki kutyát sétáltat az úton, akkor sofőrről van szó.
Még szerencse, hogy a törvény alkotói nem felejtették el meghatározni, hogy az állatot sétáltató személynek úgy kell közlekednie az úton, hogy a lehető legkisebb mértékben befolyásolja a közúti forgalom többi résztvevőjét.
Másrészt viszont, ha a sétáltatóra ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a sofőrökre, akkor lakott területen az adott irányban bármelyik sávot használhatja a közlekedésre. Egy ilyen sétáltató viszont nem állhat meg a gyalogosátkelőn, vagy a járdán, ha a gyalogosoknak nem hagy 1,5 méteres sávot a továbbhaladásra. Még szerencse, hogy a gyalogosátkelőn kibeszélhetik magukat arra, hogy már gyalogossá változtak.
De vigyázzanak a fizetett parkolókon, kereszteződéseken, egyirányú úton, vagy hídon való megfordulásra, irányváltoztatásra. Ezért a „sétáltatósofőr“ könnyen büntetést kaphat.
Tehénnel a járdán? Akkor gyalogos!
Ugyanúgy abszurd helyzet alakulhat ki olyankor, ha úgy döntenek, hogy egyik udvarról a másikba viszik át tehenüket -például Kassa egyik végéről a másikra. Ilyenkor a legrövidebb út értelemszerűen a városon át vezet. Ha a tehénnel a járdán fognak sétálni, akkor a jogszabály szerint gyalogosnak számítanak, és senki nem szólhat egy szót sem.
Tudják, hogyan derítik ki, minek számít az az ember, aki útpadka nélküli úton vezet egy állatot? A törvény szerint, ha az út jobb oldalán halad, akkor sofőr, ha a balon, akkor gyalogos.
Megoldható a sétáltatók helyzete
Bolondságnak tartják ezeket az előírásokat? Pedig léteznek, és megoldás is létezne ennek az értelmetlenségnek az eltávolítására. Elég lenne, ha enyhén módosítanák a közúti közlekedésről szóló jogszabályt.
Ha a törvényben meghatároznák az állat fogalmát, például kis és nagy állatokra osztanák őket. A kis kategóriába tartoznának a kutyák és azok az állatok, amelyek a legnagyobb kutyafajtáknál is alacsonyabbak. Aztán aki kis állatot vezetne, az gyalogos lenne, aki pedig nagyot, az sofőrnek számítana és ugyanolyan szabályok vonatkoznának rá, mint például a lovon kocogó személyekre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.