Külpolitikai programok - kevés konkrétummal

<p>Szlovákia külpolitikai irányvonalát az utóbbi tíz évben a NATO- és EU-tagság jelölte ki. A parlamenti küszöb átlépésére esélyes nyolc párt az említett két szervezetben való tagságát tartja a szlovák külpolitika alapjának. Talán ennek is betudható, hogy a külügyi kérdések egyik párt programjában sem töltenek be központi szerepet.</p>

Oroszország közel van
A jelenlegi kormánypártok (Smer, SNS, HZDS) egyetértenek abban, hogy Szlovákiának minél szorosabb együttműködésre van szüksége Oroszországgal. Az ellenzéki pártok közül ezt egyedül a KDH hangsúlyozza. Az eddig felsorolt pártok Kínával, Brazíliával és Indiával is együttműködnének, elsősorban a gazdasági szférában. A Híd és az SaS szerint azonban Szlovákiának nyíltan el kellene ítélnie azokat a rezsimeket, ahol az emberi jogokat nem tartják tiszteletben. Az SaS programjában az áll, hogy Szlovákia megalkuvó, opportunista külpolitikát folytat a gazdasági haszon reményében. Sulíkék szerint egyértelmű, kijelölt külpolitikai irányvonal nélkül hiteltelen partnernek számítunk a nemzetközi színtéren. Ennek ellenpontja a Smer, amely a szélrózsa minden irányába fejleszteni szeretné Szlovákia kapcsolatait. A fent felsorolt államok mellett Fico Vietnammal, valamint egyes afrikai, dél-amerikai és arab országokkal szeretne kiemelten együttműködni. Az SNS ezen kívül a szláv államok együttműködésének útját keresi, de konkrét javaslatokat programja nemtartalmaz.

Magyarország, a próbatétel
A szlovák-magyar viszony rendezését célzó konkrét javaslatai a KDH-nak és az SaS-nek vannak. A KDH szerint Magyarország a szlovák külpolitika legnagyobb próbatétele. Figeľék a történelmi traumákban gyökerező feszültség kiiktatására vegyes, szlovák-magyar történész bizottság felállítását javasolják, hogy az ellentmondásos korszakokat az ő közös megfogalmazásukban kerüljenek be a szlovák és a magyar tankönyvekbe. A szlovákiai magyarok jogi értelemben való Magyarországhoz fűzését Szlovákia belügyeibe való beavatkozásnak tekintik és elutasítják. Az SaS a két ország viszonyát teljesen depolitizálná. Az SNS viszont inkább felélesztené a kisantantot, vagyis a Magyarországgal határos országok együttműködését szorgalmazza az irredenta törekvések meggátolására. A nemzetállami érdekek megóvására a Smer is nagy súlyt fektet, Ficóék szerint a szélsőséges eszméket Szlovákiába Magyarországról exportálják. Az SDKÚ az egyetlen párt, amely programjában említést sem tesz a szlovák-magyar viszonyról.
Majdnem minden párt támogatja Ukrajna és Horvátország integrációs törekvéseit. A szintén az unióba igyekvő Törökországnak a KDH és az SaS speciális együttműködési státuszt adna, tagságot nem. A Híd viszont beengedné a törököket az unióba, szerintük ezzel a hazai termékek piaca is bővülne.

Konkrétumok nélkül
A legkevesebb kézzelfogható külpolitikai célkitűzéssel az SDKÚ és az MKP programjában találkozunk. A vonatkozó passzusok általánosságban a jószomszédi viszony és a visegrádi négyek együttműködésének fejlesztéséről szólnak, ez minden párt programjának része. Az SDKÚ spórolásként megszüntetné az uniós ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes posztját. Másik érdekesség, hogy az MKP külpolitikai programja konkrétan csupán Magyarországot említi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?