Két éve döntött Prágában az érdekelt négy kormányfő arról, hogy azonos összeg befizetésével, egymillió euró induló tőkével létrehozzák a Visegrádi Alapot. Az eddigi eredményekről és a további tervekről kérdeztük a pozsonyi székhelyű intézmény ügyvezető igazgatóját, Urban Rusnákot.
Krakkó közelebb van, mint Győr?
– Esztergomban újabb húsz százalékkal növelte a pénzkeretet a négy kormányfő, vagyis jövőre már 2,4 millió eurót oszthatunk szét
Somogyi Tibor felvételeMilyen a céllal hozták létre a Visegrádi Alapot?
Öt fontos területet jelöltek ki a létrehozók. A kölcsönös szellemi értékeket kutató és népszerűsítő kulturális, továbbá a művelődési pályázatokat, a gazdasági, emberi kapcsolatokat gyarapító, határokon átívelő regionális együttműködést, a fiatal tudósok egy-egy munkáját, kutatási programját, valamint a közös ifjúsági rendezvényeket támogatjuk. Anyagi segítségünk egyik alapfeltétele, hogy a pályázó közösségnek legalább két másik országban legyen partnere, társrendezője.
Mekkora az érdeklődés az alap támogatásai iránt?
Mindennél beszédesebb, ha számokkal válaszolok. A kormányfők tavaly úgy határoztak, hogy a nagy érdeklődés miatt megkétszerezik az alaptőkét. Másfél hónapja Esztergomban újabb húsz százalékkal növelték a pénzkeretet, vagyis jövőre már 2,4 millió eurót oszthatunk szét. Szeretnénk ugyanis támogatni a kiváló tehetségek tanulmányait is, a négy ország felsőoktatási intézményeiben és a világ leghíresebb egyetemein.
Bonyolult ügy önöknél pályázni?
Színvonalas pályázatot írni nem könnyű, hiszen ez már Nyugaton szinte külön mesterség, ám azért nem is ördöngös dolog. Aki elolvassa a honlapunkat (www.visegradfund.org.) vagy a négy ország külügyi, kulturális vagy oktatásügyi minisztériumának internetes oldalait és a vonatkozó útmutatásokat, annak sokkal könnyebb a dolga. Ezen kívül bármikor szívesen konzultálunk az érdeklőkkel. Idén alkalmaztunk olyan munkatársat is, aki jól beszél magyarul. Tehát ha valaki Magyarországról kér tanácsot, szakmai segítséget, s nem tud angolul, az anyanyelvén is tud nálunk érdemben kommunikálni.
Vannak-e kiskapuk, kedvezményezett pártfogoltak önöknél? Manapság annyi a szóbeszéd politikai alapon szétosztott pénzekről, titokban átsíbolt milliókról...
A Visegrádi Alapra soha nem merült még a gyanú árnyéka sem. Nálunk nincs protekció, csak jóakarat és segítőkészség. Nem lehet ez másként, hiszen négy ország adófizető polgárainak pénzével gazdálkodunk. Három szűrőn jut át minden pályázat. Első körben formai és tartalmi kritériumok szerint mi értékelünk, ezután a négy ország külügyminisztériumába kerülnek a dokumentumok, végül a négy ország nagyköveteinek a tanácsa dönt. Mindig máshol. Tavaly Pozsonyban, idén Prágában, jövőre Budapesten ülnek egy asztalhoz.
Azért kedvenc pályázatai csak akadnak?
Nem akarom megkerülni a választ, de mi minden olyan kezdeményezést felkarolunk, amely hozzájárul a négy ország polgárainak kölcsönös tájékoztatásához, egymás kultúrájának, közös történelmi múltjának és mai életének, örömeinek és gondjainak a jobb megismeréséhez, hiszen így kerülhetnek közelebb egymáshoz. Szívügyünk olyan életrevaló helyi kezdeményezések támogatása, amelyek máshol is hasznosíthatóak.
Kérem, mondjon konkrét példákat.
Mi támogattuk a négy ország íróinak eszmecseréjét a budapesti Szlovák Kulturális Intézményben, a bábszínházak és ifjú színinövendékek nyitrai találkozóját, az ólublói, a nyíregyházi, a vsetíni és a muszynai gimnazisták közös rendezvényét a Tátra alatti határövezetben, ugyancsak mi járultunk hozzá a magyar, szlovák, cseh és lengyel gyerkőcök közös nyaralásához Bükszentkereszten, ősszel pedig a budapesti Fesztiválzenekar prágai és pozsonyi vendégszereplésének költségeit álljuk. Segítjük például a soroksári, a krasznahorkaváraljai, a bohumíni és a boroszlói, vagyis a wroclawi fiatal súlyemelők hagyományos versenyét is. Nemrég korszerű oktatási eszközök vásárlásához segítettük a čadcai gimnáziumot, ahol szeptembertől a visegrádi országok fiataljai tanulnak majd részben angolul, részben pedig az anyanyelvükön.
Mit szólt mindehhez Anna Malíková, aki ugyebár čadcai és polgármester is volt?
A pénz egy részét a szlovák kormány adta és a zsolnai kerületi hivatal pályázott.
Szlovákiai magyar intézmények és közösségek pályáztak már?
Mi nem nemzetiségi alapon, hanem országonként rendszerezzük a pályázatokat. Tudtommal a Fórum Társadalomtudományi Intézet pályázott eredményesen magyarországi és más intézményekkel együtt a helyi fejlesztések közép-európai hálózatának kiépítésére. Az adatbázis már hozzáférhető az interneten.
Ön ügyvezető igazgatóként elégedett ember lehet, hiszen sok nívós pályázat érkezik, van miből válogatni.
Három országra, különösen Szlovákiára érvényes az utóbbi megállapítás, ahonnan a pályázatok csaknem fele érkezik. Sajnos, a legkisebb érdeklődés Magyarországról nyilvánul meg, kivéve Miskolc környékét és részben Budapestet. Néha úgy érzem, mintha Krakkó vagy Boroszló közelebb lenne Pozsonyhoz, mint Győr vagy akár a magyar főváros. Ugyanis főleg Dél-Lengyelországból szinte naponta keresnek bennünket telefonon, interneten, gyakran jönnek hozzánk személyes konzultációkra is. Magyarországról sokkal ritkábban. Információhiány nem magyarázhatja ezt az érdektelenséget, s az sem, hogy déli szomszédainknál már valóban sokféle pályázati lehetőség van. De azért pénzből sosincs elég, ezért hiszem, hogy az ottani közösségeknek is jól jöhet a mi támogatásunk, a szellemi értékekről nem is beszélve.
Mikor és évente hány alkalommal lehet pályázni a Visegrádi Alapnál?
A négyezer eurónál kisebb összeget igénylő pályázatokat évente négyszer, március, június, szeptember és december 15-én lehet benyújtani. Aki ennél nagyobb támogatást igényel, az március és szeptember közepén pályázhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.