Közös uniós energiapolitikára lenne szükség

Varsó/Berlin |

<p>Az Európai Unió azt szeretné elérni, hogy a tagországok egységes áron vásárolják a gázt Oroszországtól &ndash; jelentette be tegnapi varsói tárgyalásait követően Günther Oettinger.</p>

Az EU energiaügyi biztosát Donald Tusk lengyel kormányfő látta vendégül, aki már korábban figyelmeztetett, hogy a túlzott függés az orosz gáztól gyengíti Európát, amire az a megoldás, ha a monopolhelyzetben lévő Oroszországgal egy egységes uniós testület tárgyal és létrejön az energiaunió. Oettinger támogatásáról biztosította a lengyel kormányfőt, hozzátéve, hogy az egységes európai energiahálózatnak magában kellene foglalnia Ukrajnát, Grúziát és a Nyugat-Balkánt is. Tovább nem tűrhetjük, hogy Moszkva az „oszd meg és uralkodj” elvet érvényesítse az európai energiapiacon – vallja az energiaügyi biztos. A jelenlegi gyakorlat szerint ugyanis az egyes uniós tagországok külön-külön tárgyalnak az oroszokkal, így azok tagországonként változó árakat szabnak meg. Általában azok számíthatnak olcsóbb gázra, akik kevésbé vannak ráutalva az orosz szállításokra. Ezek között a nyugat-európai országok dominálnak, míg a posztkommunista országok közül több, így például Szlovákia is szinte teljes mértékben az oroszokra van utalva.

Oettinger elmondta: a jövőben létre kell hozni egy páneurópai energiahálózatot, és nagyobb szerepet kell szánni Európa energiaellátásában Norvégiának. Donald Tusk szerint ki kell dolgozni egy mechanizmust, aminek alapján az EU egységesen tárgyalhat az energiaszerződésekről Moszkvával, erősíteni kell a tagállamok közötti szolidaritást arra az esetre, ha leállnak az orosz gázszállítások, és az EU-nak támogatnia kell a tagállami energetikai infrastruktúrák összekapcsolását és gáztározók építését. Ezen kívül maximálisan ki kellene használni Európa fosszilis energiaforrásait, a szenet és a palagázt is, és az EU-nak kapcsolatba kellene lépnie az Európán kívüli partnereivel, akiktől energiát vásárolhat.

Az Európai Unión belül sincs azonban teljes egyetértés az energiaunió tekintetében. „Az ellátásbiztonság Németországnak is fontos kérdés, ám az is világos, hogy a megoldást a piacgazdasági keretek között kell megtalálni” – nyilatkozta a német kormányszóvivő. Határozottabban fogalmazott a német gazdasági minisztérium szóvivője, aki a Handelsblatt című üzleti lapnak azt mondta: „piacgazdasági rendszerünk alapja a verseny a gazdasági szereplők között”, a földgáz közös beszerzésére szervezett uniós együttműködés lengyel elképzelése viszont „egy másik modellt” követ.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?