<p>Összesen 130 000 olyan használt autó kelt el tavaly az országban, amelynek átállították a kilométeróráját – tájékoztatott sajtótájékoztatóján a csehországi Cebia társaság. A csalóknak ez feltételezések szerint több mint 65 millió eurós hasznot hozott. Az előző évek adatait is figyelembe véve elképzelhető, hogy Szlovákiában több mint félmillió ilyen gépjármű van forgalomban.</p>
Közkedvelt módszer a kilométerórák átállítása
Martin Pajer, a társaság igazgatója elmondta: évről évre több ilyen csalás történik Szlovákiában; a tettesek egyre vakmerőbbek és szemtelenebbek, mert tudatosítják, hogy ezekben az esetekben nagyon nehéz bizonyítani a szándékos csalást. A használt autók eladásával foglalkozó AAA Auto társaság a Cebia cég szakértőivel együttműködve megkezdte a gépkocsik részletes felülvizsgálatát, melynek befejezése után minden autót egy eredetiségi bizonylattal látnak el.
Ez garantálja a VIN (Vehicle Identification Number) kód, tehát a gyártási szám eredetiségét, illetve azt, hogy az autó egyetlen lízing-társaságnak sincs a tulajdonában. A 4000 eurónál drágább gépkocsiknál már a kilométeróra állásának eredetiségét is igazolja ez a bizonylat. Az ellenőrzés a társaság képviselői szerint azt eredményezi, hogy a kliens 100 százalékra ellenőrzött autót vásárol.
Szlovákiában az első negyedévben összesen 16 000 eladásra felkínált használt autót ellenőriztek, és számos hiányosságot észleltek. Az egyik bazár által elutasított gépkocsik az esetek többségében más bazárok kínálatában jelennek meg – állítják a társaság képviselői.
Szlovákiában egyébként a kilométeróra átállítása nem számít bűncselekménynek, minek következtében alig róható ki büntetés a csalóra. Az átvert vásárló ráadásul kisebb értéket kap pénzéért, nem beszélve a gépjármű biztonságának romlásáról. Több európai országban a kilométerórával való indokolatlan manipuláció bűncselekménynek számít, Németországban akár ötéves szabadságvesztés járhat érte. Nálunk csak az kerülhet összetűzésbe a jogszabályokkal, akiről bebizonyosodik, hogy szándékosan félrevezette a klienst és hamis adatokat határozott meg a gépkocsi eladása során. Hasonló esetek már idén áprilisban is napvilágra kerültek, sőt legutóbb kiderült: a csalás során egy rendőr együttműködött az autóbazár alkalmazottaival. Az ügyben jelenleg eljárást folytatnak a hatóságok.
Mielőtt használt autót vesznek, elsősorban azt kell eldönteniük, hol akarják megvenni. Magánszemélyektől, márkakereskedőknél, vagy ismertebb bazárokban. Ellenőrizzék le a kiválasztott autó forgalmiját, járják körbe az autót, nem esett-e át nagyobb, szabad szemmel is látható javításon, amely csökkentheti a járgány értékét. Ne feledjék kipróbálni az autót, figyeljenek oda a hangjára, minden lehetséges rendellenességre. Mivel gyakran előfordul, hogy áttekerik a kilométerórát, a rajta feltüntetett adatokra se hagyatkozzanak teljes mértékben.
Nem árt, ha a megfelelő autó vásárlásához olyan ismerősükkel mennek el, aki ért az autókhoz és első ránézésre meg tudja mondani, milyen problémái lehetnek a kiválasztott járgánynak. Ne feledjék: kérdezni, érdeklődni és sokáig válogatni nem szégyen, hiszen használt autó vásárlásakor sem beszélhetünk elhanyagolható összegről. Csak így kerülhetik el a későbbi kellemetlenségeket. (dem)
Miroslava Cibulková felvétele
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.