Köteles Lászlót, a parlament összeférhetetlenségi bizottságának a tagját a mentelmi jogról

A hatályos összeférhetetlenségi törvény értelmében a képviselők nem fogadhatnak el ajándékot, funkciójuk révén nem biztosíthatnak maguknak vagy ismerőseiknek, családtagjaiknak különböző előnyöket, javakat. Aki mégis ezt teszi, az törvényt sért, ám a jelenlegi törvény a büntetésekre nem gondol.

A hatályos összeférhetetlenségi törvény értelmében a képviselők nem fogadhatnak el ajándékot, funkciójuk révén nem biztosíthatnak maguknak vagy ismerőseiknek, családtagjaiknak különböző előnyöket, javakat. Aki mégis ezt teszi, az törvényt sért, ám a jelenlegi törvény a büntetésekre nem gondol. Az új összeférhetetlenségi alkotmánytörvény-tervezet már komoly pénzbírsággal, sőt mandátummegvonással is számol. Amennyiben a parlament elfogadja ezt a tervezetet, a jövőben ez is szóba jöhetne, ha a Karlin-ügyhöz hasonló korrupciós eset fordulna elő?

Elméletileg bárki felvethetné, heves viták alakulnának ki. Ám meggyőződésem szerint úgy sülne el a dolog, hogy mindenki arra hivatkozna: meg kell várni a bírósági ítéletet, a fellebbezések sorozatát, és utána lehetne parlamenti döntést hozni. Akkor viszont már fölösleges lenne erről tárgyalni, mert ha elítélnék, úgyis elveszítené mandátumát. Hiába lenne alapos gyanú, hiába lennének olyan súlyos bizonyítékok, melyek mérlegelése után szemrebbenés nélkül megszavaznánk – akárcsak most – a mentelmi jog felfüggesztését, a mandátum ennél kényesebb téma. Bár a tervezet alapján – ha ugyebár a parlament a jelenlegi formájában megszavazná – elméletileg bárki kezdeményezhetné a mandátum megvonását, talán még jól meg is tudná indokolni, valószínűleg a jogászok különböző módon értelmeznék a törvényt, alkotmányjogi szempontból is kételyek merülhetnének fel, hiszen érvényes az ártatlanság vélelme. Én sem szavaznám meg a mandátum megvonását annak ellenére, hogy például Karlin esetében támogattam a mentelmi jog felfüggesztését és a képviselő vizsgálati fogságba helyezését. Abból indulnék ki, hogy a képviselők nem ítélkezhetnek mások felett, büntetést pedig csak a bűnösség kimondása után szoktak szabni. Mi csak a bírósági döntés alapján esetleg jelképesen megerősíthetjük az ítéletet és a büntetést. Gabriel Karlin esete, úgymond, hasznos olyan szempontból, hogy rámutat az összeférhetetlenségi törvénytervezet esetleges következményeire és arra, hogy nagyon meg kell fontolni a mandátummegvonással összefüggő részt.

Tehát jobb megoldás lenne, ha az alkotmány olyan szellemben módosulna, hogy szűkülne a képviselők mentelmi joga?

Igen, nem ártana az immunitást szűkíteni, hogy köztörvényes esetekben ne kelljen a parlament beleegyezése ahhoz, hogy egy-egy honatyát felelősségre lehessen vonni. A mentelmi jog csak a politikai tevékenységgel, a parlamenti munkával összefüggő dolgokra vonatkozhatna, az esetleges bűncselekmények elkövetőit azonban nem szabadna ezzel védeni. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?