Párkány. A helyi rendelőintézet vezetése annak az EU-pályázatnak a végeredményére vár, amelynek keretében az uniós szerkezeti alapokból – a helyi egészségügyi fejlesztések kategóriájában – 20 millió koronát pályáztak meg a rendelőintézet épületének és környezetének felújítására – tudtuk meg Matuska László igazgatótól.
Korszerűsítik a rendelőintézetet
Előreláthatólag márciusban lesz eredmény. A pályázat alapján a hőgazdálkodást korszerűsítenék, beleértve a villamosenergia-fogyasztást, az épület hőszigetelését, bekerítését, továbbá a legújabb egészségügyi szabványoknak megfelelő belső felújítást. – Az épületet 1975-ben adtuk át, tehát mindennek már jócskán itt az ideje. Elképzelhető, hogy a fűtést is egyenes gázvezeték-csatlakozással oldjuk majd meg, ugyanis jelenleg hőt vásárolunk a központi kazánháztól, s itt bizony jókora pénzt takaríthatnánk meg, amit további fejlesztésekre fordíthatnánk – számolt be az igazgató. A villanyhálózatot is teljesen fel kell újítani, és ki kell alakítani egy biztonsági, saját áramforrást is. – Az egészségügyben kizárt, hogy ha pl. kiesik az áram, a rendelőintézet munkája lebénuljon – tette hozzá Matuska László. Arról már nem is beszélve, hogy a gyorsmentő-állomásnak is állandó áramellátással kell rendelkeznie. Felújítják még a pácienseket szolgáló szociális helyiségeket és a parkolókat is. A tervek szerint mindez másfél éven belül megvalósulna, a Nyitra megyei egészségügyi bizottság is támogatja ezt, s a megye biztosítja az öt százaléknyi pályázati önrészt is, a további szükséges tizenöt százalék pedig az állami költségvetésből garantált. – A rendelőintézet ebben a pillanatban egy további projekten dolgozik: pályázunk „az információs rendszerek fejlesztése” kategóriában is – közölte az igazgató. Számítógépes hálózat kialakításáról van szó, amelynek keretében állandó kapcsolatban állnak egymással a munkahelyek és a szakrendelők, továbbá minden belső adatbázis rendelkezésre áll. Ennek továbbfejlesztése révén aztán vizsgálati és labor- ill. röntgeneredmények küldhetők meg más rendelőintézeteknek, kórházaknak is. A megye ezt is jóváhagyta, 2006-ig ezt is szeretnék megvalósítani. Ami pedig a határon átívelő integrált egészségügyi ellátást illeti, Matuska László szerint a legnagyobb bökkenő az, hogy a szlovákiai egészségügyi reform jóval előbb jár, mint a magyarországi. Mert míg – s itt a Sideria-Istota példája – a szlovákiai biztosítók akár magyarországi kórházakkal is köthetnek szerződést, fordítva ez már nem érvényes. A jövő viszont mindenképp az unión belüli, határok nélküli egészségügyi szolgáltatásé. Az Istota pácienseire vonatkozó esztergomi kórházi ellátás úttörő jellegű ugyan, de jelenleg kb. 300 biztosítottat érint a párkányi körzetben. Reméljük, a többi biztosító is követi a jó példát. Ugyanakkor meg kell jegyeznem: még ha valaki Istotánál van is jegyezve, engedélyt kell kérnie a biztosítótól arra, hogy valóban Esztergomban kezeltethesse magát. Mindenki másra a nemzetközi biztosítás érvényes, persze csak indokolt esetben. Ám reméljük, az eurorégió erősödésével ez a helyzet is megoldódik a közeljövőben – zárta beszélgetésünket Matuska László igazgató.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.