Kormányhivatal: nem kell módszertani útmutató

Pozsony |

<p>Érdemben nem tesz semmit a kormányhivatal a kisebbségi nyelvtörvény alkalmazásáért, derül ki Robert Fico miniszterelnök leveléből, amelyben Solymos László (Híd) interpellációjára válaszolt. &bdquo;A kisebbségi nyelvtörvény rendelkezéseinek gyakorlati alkalmazásáért a kormányhivatal a felelős, egyetlen kérdésemre sem kaptam érdemi választ &ndash; mondta lapunknak a Híd alelnöke.</p>

– Ezek a válaszok a kormányhivatalt minősítik, és jól tükrözik működését.” Solymos azt szerette volna megtudni, hogy az elmúlt két évben milyen előrelépés történt azokon a területeken, amelyeket a kisebbségi nyelvtörvény a kormányhivatal hatáskörébe utal. Ilyen például a nyelvtörvény alkalmazásához nyújtott módszertani segítség vagy a szakterminológiai szótárak összeállítása.

Robert Fico válaszából kiderül, hogy a kormányhivatal nem készül semmilyen módszertani útmutató kiadására, szerintük ugyanis erre nincs igény. „A hivatal eddigi tapasztalatai alapján megállapíthatjuk, hogy inkább egyéni beadványokkal és kérvényekkel keresik meg a kormányhivatalt az egyes közigazgatási szervek – válaszolta Fico Solymosnak. – A hivatal például módszertani segítséget nyújtott a Dunaszerdahelyi Járási Hivatalnak a járási hivatal egyes szervezeti egységeinek magyar megnevezését illetően.”

Solymos szerint azonban igenis van igény egy egységes módszertan elkészítésére. „Ezt igazolja az a kérdőíves felmérés is, amelyet az érintett, 512 magyarok lakta falu önkormányzatának megkérdezésével végeztünk – cáfolta Solymos Fico magyarázatát. – Nincs segítségük az önkormányzatoknak, nem tudják, hogyan kezeljék a nyelvtörvény előírásait. Erre van a kisebbségi biztos hivatala, hogy ezekben a kérdésekben segítse az önkormányzatokat és az államigazgatási szerveket.”

Egyelőre nem folytatódik a magyar–szlovák, a roma–szlovák és a ruszin–szlovák közigazgatási szótárak fejlesztése sem. „Ezek első változatát még abban az időszakban adta ki a hivatal, amikor A. Nagy László volt a kisebbségi biztos, az előkészítésük pedig akkor kezdődött, amikor Rudolf Chmel volt a miniszterelnök-helyettes – magyarázta Solymos. – Semmilyen konkrét választ nem kaptunk arra a kérdésre, hogy ezeket hogyan, milyen határidőkkel fejlesztik tovább, sem arra, hogy mikor készül el az ukrán–szlovák szótár.” Robert Fico csak annyit közölt, hogy a kormányhivatal kezdeményezte az ukrán–szlovák szótárt kidolgozó bizottság létrehozását. „Nagyon időigényes feladatról van szó (…), ezért nem lehet meghatározni a szótár kiadásának határidejét” – írta válaszában Fico.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?