<p>Több, mint 18 ezer szlovákiai magyar aláírását tartalmazó petíciós ívet adott át tegnap a belügyminisztériumban Gubík László.</p>
Kolbásszal a kettős állampolgárságért
Célja, hogy a szlovák kormány az állampolgársági törvény közelgő módosításánál vegye figyelembe a honosított magyarokat, számukra is lehetővé téve a kettős állampolgárságot. A szlovák állampolgárságát tavaly elvesztő Gubíkot elkísérték a tavaly szeptemberben indult aláírásgyűjtés petíciós bizottságának tagjai, többek között Berényi József MKP-elnök, és az állampolgárságától szintén megfosztott Boldoghy Olivér. Berényi szerint a 18 ezer aláírás jó eredmény.
„A nyelvtörvény és egyéb nagy horderejű ügyek kapcsán 30-40 ezer aláírást vagyunk képesek összeszedni“ - emlékeztet a pártelnök. Mint mondta, sokan nem voltak hajlandóak aláírni az íveket. Berényi szerint ennek az állam megfélemlítő politikája az oka.
A küldöttség az íveken kívül egy virágos ajándéktáskában meglepetést is vitt Robert Kaliňák (Smer) belügyminiszternek. A benne levő békéscsabai és csallóközi kolbász a szlovák és a magyar nép jó kapcsolatait és ezeréves együttélést jelképezi, jelentette ki Samu István, a Via Nova ICS alelnöke, a petíciós bizottság tagja. „Szeretnénk, ha a miniszter úr erre is gondolna, miközben a kolbászt elfogyasztja. Amit a békéscsabai szlovákoknak szabad, azt nekünk miért nem?“ - mondta a kettős állampolgársággal kapcsolatban, miközben átadta a csomagot és az íveket a minisztériumi iktató munkatársának. Ahogy korábban írtuk, Gubíkot az egyik magán-egészségbiztosító néhány hónapja felszólította: szüntesse meg biztosítását. „Ezt akkor nem tettem meg, később pedig kiderült, hogy már nem vagyok a biztosítottak között. Azért tehettek így, mert diák vagyok, még nem fizetek adót“ -mondta lapunknak. Azokat, akik adófizetőként vesztették el szlovák állampolgárságukat, nem ért ilyen meglepetés. Boldoghy Olivér például vállalkozóként adózik. „Én ebből kifolyólag fedezve vagyok“ -árulta el. Gubík László és további hét, szlovák állampolgárságát a magyar honosítás következtében elvesztett szlovákiai magyar beadványával jelenleg az Emberi Jogok Európai Bírósága foglalkozik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.