Klaus: a kommunista imperializmus a felelős

Prága |

<p>Nem kétséges, hogy Csehszlovákia megszállását 1968 augusztusában a Szovjetunió tervezte meg, készítette elő és hajtotta végre. A Varsói Szerződés további négy tagállamának - Bulgária, Lengyelország, Magyarország, NDK - részvétele és szerepe az akcióban többé-kevésbé csak "jelképes és kísérő jellegű" volt - jelentette ki a cseh államfő csütörtökön délután Prágában.</p>

Václav Klaus az évfordulós megemlékezésen elmondott beszédében leszögezte: nem az oroszok, hanem a szovjet totalitárius hatalom szállta meg Csehszlovákiát, a fő felelős a "kommunista imperializmus". Szovjetunió és Kelet-Európa népei egyaránt a rendszer áldozatai voltak.
"Sokan az oroszokat teszik felelőssé az akkori eseményekért. Ez hibás szemlélet, és árt a cseh-orosz kapcsolatoknak" - fejtette ki Klaus, aki az újkori cseh történelem "egyik legszomorúbb fejezetének" minősítette Csehszlovákia 1968-as megszállását.
A konzervatív politikus szerint az 1968. augusztusi csehszlovákiai bevonulás véglegesen szertefoszlatta a kommunista ideálok realitását, s azután már csak az idő kérdése volt, mikor bukik meg a rendszer.
A cseh államfő az események kapcsán a korabeli Nyugatot is bírálta, amely szerinte a nyilatkozatokon kívül nem tett semmit Csehszlovákia érdekében, s alapvetően "majdnem brezsnyevi módon reagált: Eto vase gyelo (Ez az önök ügye)".
Történészek szerint éppen ezzel a mondattal reagált Leonyid Brezsnyev szovjet pártfőtitkár 1967 végén Antonín Novotny csehszlovák köztársasági elnök kérésére, hogy akadályozza meg a párt reformszárnyánál az ő leváltását. Brezsnyev nem avatkozott be, s 1968 januárjában Alexander Dubcek került Csehszlovákia Kommunista Pártjának az élére.
A múlt történelmi öröksége kapcsán Klaus bírálattal szólt arról, hogy a csehek körében továbbra is jelen van az egyfajta meghunyászkodás a nagyhatalmak előtt, az a mítosz, hogy szabadságukat csak a nagyhatalmak biztosíthatják, akiket nem szabad a nemzeti érdekek megfogalmazásával provokálni.
"Korunk nagy feladata, hogy ezen túltegyük magunkat. Figyelni kell a világ dolgaira, de érdekeinket nekünk kell megfogalmaznunk" - szögezte le az államfő. Úgy vélte: 1968 augusztusának legnagyobb tanulsága az, hogy egyetlen totalitárius rendszer sem örök, nem olyan erős, hogy elfojthassa a nemzetek és az emberek szabadság utáni vágyát. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?