Kiska szavai áttörést jelentenek

Budapest/Érsekújvár |

<p>A megválasztott szlovák államfő nyilatkozata, amelyben kegyelmet ígért Žák-Malina Hedvignek, nagy előrelépést jelent a magyar-szlovák viszonyban - mondta Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár a Felvidékről kitelepítettek emléknapján.</p>

Németh Zsolt kiemelte: Andrej Kiska szavaival Szlovákia „fényéveket lépett előre abba az irányba, hogy politikai berendezkedése ne csak a szlovák többség,hanema szlovákiai magyarság számára is tényleges demokrácia legyen“. Ezzel a nyilatkozattal a magyar- szlovák viszonyban is nagy lépés történt a történelmi megbékélés irányába - mondta. Hangsúlyozta: a magyarok rokon népként tekintenek a szlovákokra, mélységesen tisztelik őket. „Közös a múltunk, és közösnek kell lennie a jövőnek is a Kárpátmedencében“ - tette hozzá. Azt mondta, Malina Hedvig „korunk kitelepítettje“, akit nemzeti hovatartozása miatt űztek el a szülőföldjéről. Andrej Kiska szerinte nemcsak Malina Hedvignek üzent, hanem a magyar szülőknek, a vegyes lakosságú települések hivatalaiba belépő magyaroknak és a szlovákoknak is, hogy Szlovákia nem lesz rosszabb ország attól, ha magyarul is szabad ott beszélni.

Nem lehet egy népet büntetni a második világháborúért, és semmiért sem lehet büntetni egy egész közösséget - jelentette ki Berényi József, az MKP) elnöke az Érsekújvárban tartott megemlékezésen. Kiemelte: a kollektív bűnösség elvét el kell törölni.

Érsekújvárban az emléknapon mutatták be a Fehérlaposok című rockoperát a Magyarock Dalszínház társulatának előadásában. „Érsekújvárból 295 családot telepítettek ki, főként a magyarországi Tótkomlósra. 50 kilós csomagjaikkal 74 vagonnal szállította őket új lakhelyükre. Leszármazottai azóta többször hazalátogattak“ - mondta a megnyitón Nagy Péter, az MKP helyi elnöke. Egyúttal köszönetét fejezte ki Vadkerty Katalin történésznek, aki a kitelepítésekről írt monográfiájában mindezt átfogóan megörökítette az utókornak.

A rockopera két család hányatott sorsán keresztül mutatja be kitelepítés körülményeit, hogy a fiatalabb generációk is szembesüljenek a tragikus esemény történelmi hátterével.

Dunaszerdahelyen koszorúzást tartott A Magyar Megmaradásért Polgári Társulás, a szabadidőparknál lévő emlékműnél. A cél nemcsak az emlékezés volt, hanem az emlékmű megmentése is, a városi hivatal által kiadott építkezési engedélyt ugyanis megtámadták. A társulás szerint minden okmányt leadtak, amit az építkezési hivatal kért, és érvényes építkezési engedélyt kaptak. A szervezet szerint a városnak kell rendeznie a terület tulajdonjogát, ha ez nem sikerül, az emlékművet akár le is rombolhatják. Az emlékművet a társulás készítette támogatók segítségével. (MTI, szaz, szcs)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?