Kiska menekülteket fogadott

Pozsony. Andrej Kiska államfő olyan egykori menekülteket fogadott hivatalában, akik menedékjogot kaptak és lete-lepedtek Szlovákiában.

Pozsony. Andrej Kiska államfő olyan egykori menekülteket fogadott hivatalában, akik menedékjogot kaptak és lete-lepedtek Szlovákiában. Töb-ben elmondták, miért hagyták el hazájukat, és arra is rámu-tattak, hogy sorstársaik miért nem Szlovákiát választják, amikor új otthont keresnek.

Andrej Kiska államfő arra volt kíváncsi, hogy a menekültek miért választották Szlovákiát, hogyan jutottak el hozzánk, milyen körülmények között éltek szülőhazájukban és hogyan élnek nálunk. A csoportban volt szomáliai menekült, aki a kereskedelmi akadémia elvégzése óta a bevándorlási hivatal tolmácsaként dolgozik. Egy iraki menekült az orvosi egyetemen tanult, jelenleg vállalkozó, diákévei alatt pedig az UNICEF önkéntese volt.

13-ból hárman

Mohammad Azim Farhadi 17 évvel ezelőtt szökött el Afganisztánból. Ahhoz, hogy útlevelet kapjon, 16 évesen be kellett lépnie a seregbe. „Nem vették figyelembe, hány évesek vagyunk, 13-unkat vittek el katonának, ma már csak 3-an élünk” – mondta az afgán férfi. Családja többi tagja a Németországban élő nővéréhez menekült a tálibok elől. Mohammad Oroszországon keresztül jött Szlovákiába, újságírást tanult, és megkapta az állampolgárságot. Számos fejlesztési projekten keresztül igyekszik segíteni egykori hazáját. „2001-ben mindenki abban bízott, hogy jobbra fordul a helyzet, de nem így történt. Még a legjobb fantáziával sem tudják elképzelni azt a káoszt, ami ott van. Senki nem lehet biztos abban, hogy élve hazaér a munkahelyéről” – magyarázta Mohammad. Hozzátette, többen azért igyekeznek Nyugat-Európába, mert Szlovákiával ellentétben ott szinte azonnal megkapják a menedékjogot, és nem kell 6–7 évig bizonytalanságban élniük. Azonnal elkezdhetik építeni a jövőjüket.

Mit adnánk önként

Az államfő szerint a bevándorlókkal kapcsolatos párbeszédből az Európai Unióban is hiányzik az alapkérdés, vajon készek vagyunk-e önként segítő kezet – lakhatási és továbbtanulási lehetőséget – nyújtani ezeknek az embereknek. Meggyőződése, hogy szem előtt tartva az ország biztonságát, mint magánszemélyek és mint különböző szervezetek is készek vagyunk segíteni a menekülteknek. „Az a legfontosabb, hogy ebből a problémából nem szabad választások előtti politikai témát kreálni” – szögezte le az államfő.

Andrej Kika találkozott a Felhívás az Emberségre kezdeményezés tagjaival is, és ismét a menekültek megsegítésére szólította fel a nyilvánosságot. „Nagyon fontos, hogy a nyilvánossággal megosszuk a menekültekkel kapcsolatos pozitív tapasztalatokat, és meggyőzzük a lakosságot arról, hogy nem kockázatos a befogadásuk” – hangsúlyozta Lucia Štasselová, a kezdeményezés egyik képviselője. A szervezet az állami és a civil szervezetek hatékony együttműködését szeretné kidolgozni úgy, hogy a terepen dolgozó szervezetek minél hatékonyabb segítséget tudjanak nyújtani a rászorulóknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?