A bennünket elemien érintő, tehát elsődlegesen fontos, nélkülözhetetlen könyvek közt kell számon tartanunk a Kovács Nóra és Szarka László által szerkesztett, Tanulmányok az etnicitás és az identitás kérdésköréből alcímű Tér és terep kötetet (Akadémiai Kiadó, Budapest 2002), mely csaknem fél- ezer o
Kisebbségi terepszemle
Fejezetcímek a kötet tartalmából: asszimiláció és túlélés, együttélési viszonyok és az etnikai identitás, migráció és kulturális antropológia, a mai nemzetközi kisebbségvédelem jellemzői. Nyilván méltánytalan kiemelni egyet-kettőt e tanulmányok közül, hiszen érdeklődési területe s szakmája szerint ki-ki változó figyelemmel lapozgathat a könyvben (s kétségtelen, Szlovákiában is érdeklődő olvasóira találhat a Történelmi egyházak a Vajdaságban: szakrális-etnikus stratégiák, vagy a magyarországi cigányokkal foglalkozó két fejezet), mégis legyen szabad kiemelnem Szarka László tanulmányát: A városi magyar népesség a Magyarországgal szomszédos országokban (1910—2000), valamint Vári Andrásét: A határon átnyúló munkavállalás jelentősége és problémái az esztergom—párkányi régió példáján. Sok tanulsággal szolgálnak az amerikai magyarok és leszármazottaik önazonosságát és nyelvhasználatát vizsgáló dolgozatok, a kétnyelvűség és a nyelvcsere területéről pedig a Bartha Csilla összeállította válogatott bibliográfiát (1990—2001) ajánlom a fogékony olvasóközönség figyelmébe. (cs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.