Tovább nőtt a különbség a szociálisan hátrányos helyzetű és a jobb körülmények között élő gyerekek matematikaeredményei között – derül ki a Tesztelés 5 eredményeiből. Összesítésben azonban javultak az eredmények.
Kisebb javulás, de nagyobb különbségek az ötödikeseknél
Tavaly novemberben 48 605 ötödikes vett részt az országos tesztelésen, amelyen a matematika és az anyanyelvi, szövegértési kompetenciáikat mérték fel. A közel 1500 bekapcsolódott iskola közül 125 volt magyar tanítási nyelvű és egy ukrán.
Javuló tendencia
Az egy évvel ezelőtti eredményekhez képest minden tantárgyból jobban teljesítettek a gyerekek. A magyar nyelv és irodalom felmérőt majdnem 3000 diák írta meg, a 30 feladatból álló tesztet átlagosan 62%-ra teljesítették. Az eredmények alapján az irodalommal kapcsolatos kérdésekre nagyobb arányban válaszoltak helyesen, mint a nyelvtant érintőkre.
A legnehezebb feladat a kiinduló szöveg tágabb összefüggéseinek megértésére irányult, amelyben az implicit információk alapján kellett megérteni a szöveget. Ezt a feladatot átlagosan 53%-ban oldották meg a diákok helyesen.
A legjobban a fővárosi régióban teljesítették a magyar teszteket: Pozsony megyében átlagosan 76,8%-ra írták meg a felmérőt. Ezt követi Nagyszombat megye 71,2%-kal, majd pedig Nyitra megye 67,2%-kal.
Legrosszabbul a Besztercebányai kerületben sikeredtek a tesztek, átlagosan 43,9%-ra írták a magyar diákok a kompetenciafelmérést. A második leggyengébb eredmények Kassa megyében születtek, itt 54,6%-os átlageredmény született.
Szegényebbeknek nehéz
A tesztelés során külön értékelték a hátrányos helyzetben élők teljesítményét a jobb anyagi körülmények között élőkéhez képest. Ők a résztvevők 4,2%-át képezték. Az eredmények alapján elmondható, hogy az egy évvel korábbihoz képest nem sikerült jelentősen közelebb hozni a különböző családi háttérrel rendelkező diákok teljesítményét. Míg 2018-ban a hátrányos helyzetben élők átlagosan 22,9%-ra írták meg a matematikatesztet, addig 2019-ben 19,8%-ra. Ez azt jelenti, hogy a 30 kérdésből körülbelül hatot oldottak meg sikeresen.
A rendezett családi háttérrel rendelkezők ezzel ellentétben nagyjából 20 kérdésre tudtak helyes választ adni, ezzel 65,4%-os átlageredményt értek el, míg egy évvel ezelőtt ez az arány 61% alatti volt. Magyarán: amíg egy év alatt a jobb körülmények között élő gyerekek matematikából elért eredményei valamelyest javultak, addig a rosszabb szociális helyzetben lévő diákok eredményei tovább csökkentek.
A tesztelésben részt vevő magyar gyerekek 7%-a él nehezebb körülmények között. Ők átlagosan 34,4%-ra teljesítették a magyar nyelv és irodalom felmérőt, tehát körülbelül 10 feladatot tudtak megoldani a 30-ból. Ezzel ellentétben a jobb helyzetben lévő gyerekek 64%-ra írták a tesztet. Így nagyjából kétszer annyi feladatot oldottak meg sikeresen, mint szegényebb társaik.
Keleten gyengébbek?
Matematikában is javuló tendencia figyelhető meg. Országos szinten a matekteszteket 63,4%-ra teljesítették a diákok, a magyar iskolákban azonban ez a mutató alig több mint 50%. Az egy évvel ezelőtti eredményekhez képest így is magasabb százalékokról beszélhetünk: 2018-ban 60% alatti volt az országos átlag, a magyar diákok körében pedig 47,8%. Akárcsak a magyar esetében, a legjobban matematikából is Pozsony megyében teljesítettek a gyerekek, 73,1%-os átlageredménnyel. Ezt követi Trencsén és Zsolna megye 69%-kal. Legrosszabbul a Kassai kerületben sikerültek a tesztek, 55,5%-kal.
Szlovákból több mint 45 ezer gyereknek mérték fel a tudását, átlagosan 64,8%-ra teljesítettek. 2018-ban még 60% alatti volt ez az arány.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.