Kilencvenéves a szlovákiai rádiózás

Pozsony |

<p>Idén 90&nbsp;éves&nbsp;a Szlovák Rádió, melynek 88&nbsp;éve&nbsp;szerves része a magyar adás, a mai Pátria Rádió. A csehszlovákiai rádiózás kezdetei a prágai Petřín dombjához kötődnek, ugyanis 1919-ben innen próbáltak először zenét és emberi hangot közvetíteni. Ez az adás a prágai Károly Egyetem Fizikai Intézetében megvalósított kísérlet volt. 1920-ban már egyórás hangversenyt közvetítettek, melyben szólisták szerepeltek.&nbsp;</p>

A vételi lehetőségek akkoriban korlátozottak voltak, „civilek” nem rendelkeztek rádióval, ezért a sugárzott műsort kizárólag postaállomások, katonai vevők és tudományos intézmények fogták. A rádió iránti érdeklődés azonban rendkívül nagynak bizonyult, a szélesebb közönség számára előadás-sorozatot szerveztek a rádiózásról. 
A műszaki feltételek megteremtése és a szükséges előkészületek után kezdetét vette a csehszlovákiai rádiózás. Ez kezdetben nem jelentett napi rendszerességet, hiszen az 1920-as években a világon egyedül Anglia sugárzott napi periodicitással műsorokat. Nagy előrelépésnek bizonyult, hogy 1923. július 7-én megalakult a Radiojournal, egy társaság, amely engedélyt kapott arra, hogy a Cseh Köztársaságban rádióműsorokat készítsen és sugározzon. 1924-ben bejegyezték az első húsz csehszlovákiai rádió-előfi zetőt. 
Szlovákia területén 1925-ben volt az első kísérleti adás, a rendszeres közvetítés pedig kilencven éve, 1926. augusztus 3-án vette kezdetét Pozsonyban. Az első, átmeneti stúdiót a Vajanský rakparton álló egykori kormányzati épületben (ma a Comenius Egyetem bölcsészkarának szürke épülete) rendezték be, az adót az Ispotály utcai rendőrkapitányság tetején helyezték el. Pontosabban, az ott egyévvel korábban elhelyezett, 15 méteres antennát használták fel, amikor 90 éve először hangzott fel az éterben a később sokszor megismételt mondat: „Tu Rádižurnál Bratislava.” A rádió mint jelenség a kezdeti években az újdonság erejével hatott, a hallgatókban felébresztette az információk iránti igényt és érdeklődést. Kezdetben elsősorban a híradás volt a rádió feladata. Indulásakor a sugárzott műsorok alappillérei a hírek mellett az irodalmi összeállítások voltak, majd igény szerint bővült a sugárzott tartalom. A különböző médiumok párhuzamos megjelenése hatást gyakorolt a rádióra és annak népszerűségére (itt jegyezzük meg, hogy a hazai televíziózás is jubilál – 60 éve indult el a műsorsugárzás). Időközben a hírközlés dinamikája megváltozott és átcsoportosult. A rádiózás a híradáson és művel

ődésen túl a szórakoztatást is szolgálta, illetve napjainkban is ezen az elven nyugszik. Lényegében ekkor alapozódott meg a szlovákiai magyar rádiózás jövője is. A (Cseh)szlovák Rádió szerves részét képezte (és képezi napjainkban is) a magyar adás, amely 1928. december 16-án, Kassán kezdte meg rendszeres közvetítését magyar nyelven. 

Térjünk ki röviden a szlovákiai magyar rádióadásra is. A magyar adás 1928. december 16-án, Kassán kezdte meg rendszeres közvetítését magyar nyelven. Ha úgy vesszük, a magyar adás – a Pátria Rádió elődje – kisebbségi viszonylatban a maga 88 évével az egyik legrégebbi hazai sajtóorgánum, és egyúttal a legrégibb elektronikus médium is. Ma a Pátria Rádió a Szlovák Rádió nemzetiségi adójaként a magyar anyanyelvű vagy magyarul tudó hallgatókat kívánja megszólítani. 2009-től 12 órás műsorsáv áll a hallgatók rendelkezésére. A rádió jelenlegi programjai minden műfajt képviselnek: híradás, publicisztika, ifj úsági műsorok, zenei programok stb. A műsorszerkezet igyekszik kielégíteni minden korcsoport igényeit. 

Az egykori (cseh)szlovákiai magyar rádiózás pontos és részletes műsorszerkezetét kellő dokumentumok hiányában nem ismerjük. A technikai feltételekről annyit tudunk, hogy a múlt században a felvételeket még viaszlemezeken rögzítették, de gyakoriak voltak a helyszíni közvetítések is. A műsoridő kezdetben öt perc volt, ami kizárólag hírek sugárzására volt elég. A fokozatosan bővülő időkeret lehetővé tette az „összefüggő műsoridőt”, amely később napi egy órát tett ki, megalapozva a rendszeres magyar rádiózást. Az egy napra eső műsoridő a nap 24 órájára volt szétosztva. A rádió kezdettől fogva elsősorban az információk áramlását szolgálta és szolgálja napjainkban is, mindezek mellett összekötő szereppel is bír. Az idők folyamán az alaptematika megmaradt, ám a módszerek a modern technika hozzájárulásával felgyorsultak, egyszerűsödtek. Mint minden más sajtóorgánum, a rádió is olyan eszköz, mely befogadó nélkül aligha működhet. E szimbiózis tette lehetővé, hogy századunkban is ünnepeljük a rádiót. 

(Récsei Noémi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?