Keveset tudnak az emberek az új nyugdíjrendszerről

Pozsony. Bár az új nyugdíjrendszer második pillére csak jövőre kezd működni, azaz csak 2005 januárjától nyithatunk valamilyen magán-nyugdíjpénztárban számlát, máris rengeteg kétely merül fel. A pénzügyi szolgáltatók, a különböző cégek és biztosítók, sőt néhány bank csődjét látva az emberek féltik pénzüket.

Pozsony. Bár az új nyugdíjrendszer második pillére csak jövőre kezd működni, azaz csak 2005 januárjától nyithatunk valamilyen magán-nyugdíjpénztárban számlát, máris rengeteg kétely merül fel. A pénzügyi szolgáltatók, a különböző cégek és biztosítók, sőt néhány bank csődjét látva az emberek féltik pénzüket. Aki átlép az új rendszerbe, annak a nyugdíjbiztosítását a munkáltató nem egy helyre fogja folyósítani: egy részét továbbra is a Szociális Biztosítóba, egy részét pedig a munkavállaló magánszámlájára utalja majd át. Sokan aggódnak, mi lesz akkor, ha a munkaadó nem tesz eleget e kötelezettségének, és csak papíron utalja át a pénzt. Gazdasági szakértők szerint nincs ok aggodalomra: ilyen esetben sincs veszélyben a nyugdíj, nem a polgárnak kell majd pereskednie. Az állampolgárok befizetéseiért az állam vállal garanciát, tehát a legrosszabb esetben – a Szociális Biztosítón keresztül – az állam téríti meg a károsultak követeléseit. Egy tartalékalapból fizetik be a hiányzó összeget, amit majd a biztosító hajt be a munkáltatón.

Attól sem kell tartani, hogy a biztosító meglopja ügyfeleit, mert létezik a Pénzpiaci Felügyelet (ÚFT), mely online ellenőrzést végez majd. Az ÚFT-nek szinte percre pontosan tudomása lesz nyugdíjpénztárbeli befektetéseiről, ellenőrizni tudja, milyen hozammal dolgozik majd a pénztár, illetve nem szegték-e meg az előírásokat. A pénztár működését ugyancsak ellenőrizni fogják független könyvvizsgáló cégek, a pénz kezelését végző bank és természetesen a nyilvánosság, mely megvonhatja bizalmát az adott pénztártól. További biztonsági garancia, hogy az alapokban elhelyezett pénz nem válik a pénztár tulajdonává, a pénzügyi felelősséget a bank viseli.

Az új rendszerrel kapcsolatban gyakran felmerül az a kérdés is, hogy ha valaki szerződést köt egy nyugdíjpénztárral, erről a munkáltatóját vagy a Szociális Biztosítót tájékoztatnia kell-e. A szociális minisztérium szakemberei szerint csak az előbbit kell értesíteni. A nyugdíjpénztárnak a szerződés megkötésétől számított tíz napon belül kötelessége lesz másolatot küldenie a Szociális Biztosítónak. A munkaadónak nem kell elárulnunk, konkrétan melyik pénztárról van szó, csak arról kell tudnia, hogy alkalmazottja az új rendszert választotta, mert ez esetben a nyugdíjbiztosítást két részre kell osztania, ám a pénzt a konkrét nyugdíjpénztárba majd a Szociá-lis Biztosító továbbítja. (sza, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?