<p>A dél-szlovákiai magyar szavazók óriási kiábrándultságáról tanúskodnak a múlt szombati parlamenti választások adatai. A részvétel a magyarlakta járások nagy részében csökkent az előző két alkalomhoz képest, sem az MKP, sem a Híd nem szerepelt sikeresen.</p>
Kevesebb a magyar szavazat
Pozsony |
A két magyar többségű dél-szlovákiai járásban, a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járásban nagymértékben csökkent a részvétel a 2010-es és a 2012-es választásokhoz képest. 2010-ben a Dunaszerdahelyi járásban az országos átlagot messze meghaladva 67,57%-nyian mentek el szavazni, 2012-ben is még valamivel az országos átlag felett volt a részvétel (60,67%), most azonban már több százalékponttal az országos átlag alá süllyedt (56,46%). A Komáromi járásban már 2012-ben kevesebben mentek el szavazni, mint országos szinten, ám itt idén még ezt is alulmúlták: a 49,02%-os részvétel az egyik leggyengébb dél-szlovákiai részvételi adat. Ennél kevesebben délen csak a Tőketerebesi (48,81%) és a Nagymihályi járásban (43,55) járultak az urnákhoz múlt szombaton, de ezekben a járásokban 2010-ben és 2012-ben is mélyen az országos átlag alatt maradt a részvétel.Híd: nyugaton vesztett sokat A 2016-os választások legnagyobb vesztese Dél-Szlovákiában a Híd. Bugárék az összes dél-szlovákiai magyarlakta járásban rontottak, országos eredményüket az mentette meg, hogy a nagyvárosokban és az északi járásokban többen szavaztak rájuk. Drámai veszteségeket szenvedtek el a Dunaszerdahelyi járásban: míg 2010-ben még a helyi választók több mint fele a Hídra szavazott, idén már csak a harmadukat tudták megszólítani, ami több mint 14 ezerrel kevesebb szavazatot jelent. 2010-hez képest a Galántai járásban is tíz százalékponttal és csaknem ötezer szavazattal gyengült Bugár pártja, a Komáromi járásban 2010-hez képest tíz százalékpontos a gyengülés (mintegy 8 ezer szavazattal kevesebb). Csaknem hatezerrel kevesebb szavazatot zsebelt be a párt 2010-hez képest az Érsekújvári járásban is. MKP: nem tudta begyűjteni a Hídtól távozókat Az MKP a Hídtól elpártolt szavazóknak csak a töredékét tudta megszólítani. Bár megerősödött a Szenci, a Dunaszerdahelyi, a Galántai, a Rozsnyói járásban, volt, ahol szavazókat veszített, például az Érsekújvári, a Vágsellyei, a Tőketerebesi járásban, és még a Komáromi járásban is, ahol az egyik legérzékenyebb veszteség érte a pártot: itt csaknem három százalékponttal kaptak kevesebbet, mint 2012-ben, ami 2586 szavazatot jelent. Gyengült a párt a Rimaszombati és a Losonci járásban is. A Dunaszerdahelyi járásban ugyan az MKP-ra szavaztak a legtöbben, a százalékarány növekedése nem hozott sokkal több választót 2012-höz képest: mindössze 57 új MKP-szavazó bukkant fel. A pártnak a parlamentbe jutáshoz azonban mintegy 25 ezer szavazat hiányzott, miközben országos szinten 3988-cal kaptak kevesebb szavazatot, mint 2012-ben. Ennél is nagyobb a Híd vesztesége: 2012 óta 6495-tel kevesebb Híd-szavazó van az országban. A két párt összesen 275 088 szavazatot kapott, ha ezt egy listán szerzik meg, a negyedik helyen végeztek volna a választásokon. Így a Híd a hetedik, az MKP a tizedik helyen végzett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.