<p>Kassa. Nagyjából három hét múlva válik Kassa Európa Kulturális Fővárosává. Ma úgy néz ki, a hivatalos program nem a város nemzetiségi és kulturális sokszínűségét hirdeti majd. A magyar rendezvényekről megfeledkeztek a szervezők.</p>
Kevés lesz a magyar program
MARSOVSZKY MIKLÓS
A 2013-as programok finanszírozására 3 320 000 eurót hagyott jóvá 2009-ben a szlovák kormány, ami a kulturális tárcához benyújtott pályázatok között oszlik el. Ugyanez az összeg állt rendelkezésre a 2012-ben megvalósult rendezvények finanszírozására is, amiből azonban nem igazán jutott a magyar vonatkozású programokra, igaz, a kulturális főváros kísérő rendezvényei programra beadott 351 pályázatból tíznél kevesebb volt kimondottan magyar vonatkozású, ami kevésnek mondható. Nem kapott támogatást például a Rovás polgári társulás pályázata a nemzetközi 2D workshopra és a nemzetközi szobrász szimpóziumra. Ez lett a sorsa a Thália Színház Aineias modern történetére beadott pályázatának is, mely a budapesti Bárka színházzal és szabadkai Urbán András Társulattal készült volna koprodukcióban. A színház másik pályázata sem járt sikerrel: Márai Sándor Kassai polgárok című művét dolgozták volna fel, amire egy konferencia is épült volna. Ez a pályázat ugyan támogatást nyert, de a megszavazott összeg csupán a projekt összköltségvetésének csekély hányadát fedezte volna, ezért kénytelen volt lemondani róla a színház. A Csemadok kassai területi választmánya a II. Rákóczi Ferencről írt Fejedelem című történelmi musical megvalósítására pályázott és nyert is, de a jóváhagyott összeg szintén nem volt elegendő, a maradékot pedig nem tudta biztosítani a szervezet, amely módosította a pályázatot, így megvan az esélye annak, hogy bemutatják.
További problémát jelent, hogy a helyi magyar programok eddig nem kerültek be a hivatalos programba, a magyar szervezetek nem lettek bemutatva, és nehezen értelmezhető a város vezetése és a kulturális munkacsoport ezekhez fűződő viszonya is. Nyilatkozataikban rendre cáfolják, hogy mellőznék a magyar programokat és szervezeteket. Az érvelésekben általában a Miskolc városával kötött szoros partnerségre, a nemrég megtartott Miskolc napokra és a Márai Sándor-projektre hivatkoznak, mely például az író emlékszobájának felújításából állt. Lapunk szerette volna kikérni az ügyben Kassa főpolgármesterének, Richard Rašinak a véleményét, de két alkalommal elküldött kérdéseinkre több mint két hét után sem érkezett válasz. Nincs egyértelmű válasz arra sem, hogy mennyi magyar program lesz Európa leendő kulturális fővárosában, és ezáltal mennyiben sikerül bemutatni Kassa nemzetiségi és kulturális sokszínűségét. Egyrészt a jövő évre vonatkozó rendezvények lebonyolítására a kulturális minisztériumhoz beadott pályázatok még csak az elbírálás szakaszában járnak, másrészt számos egyéb pályázati lehetőség van, például a kisebbségi kormánybiztos hivatala pár hete tette közzé a 2013-as kulturális rendezvények pályázati kiírását. Igaz, kimondottan a kulturális főváros programjait a kulturális tárca támogatási rendszere hivatott támogatni. További lehetőség a Miskolc városával kötött partnerség és Magyarország kassai Főkonzulátusának utóbbi aktivitásai. Ezenfelül kiemelkedő szerepe lesz a helyi magyar szervezeteknek és intézményeknek, melyek rákényszerülnek, hogy saját, alternatív kulturálisfőváros-programsorozatot indítsanak. A magyar vonatkozású programokról két újonnan létrejött honlap (www.kassaiholmi.sk, www.amikassa.sk) nyújt tájékoztatást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.