<p>Pénzzel motiválná a diákokat az oktatási minisztérium, hogy a legkeresettebb szakirányokra jelentkezzenek. A szakember szerint a munkaerőpiac igényeire folyamatosan és hosszú távon kellene reagálni. </p>
Kevés a cipész és a halász – pénzzel motiválna a minisztérium
Az oktatási és a munkaügyi minisztérium a szakszervezetekkel közösen dolgozta ki a munkaerőpiacon legkeresettebb szakmák listáját. Összeállításakor számos tényezőt figyelembe vettek, egyebek mellett azt is, hogy hány pályakezdő munkanélkülit tartanak nyilván az egyes szakmákat végzettek közül, milyen feltételekkel tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon és hány diák képzése folyik jelenleg az adott szakirányon. Arra is figyeltek, hogy a különböző képzésekhez társul-e szakmai és duális képzés, továbbá, hogy a különböző ágazati, illetve regionális oktatási-nevelési stratégiák hosszú távon számolnak-e az adott szakmával. Ha egy szakma iránt 30%-kal magasabb volt a kereslet, mint amennyi diák az adott szakirányon tanul, akkor az felkerült a keresett foglalkozások listájára.
Pénzzel motiválnak
Az oktatási minisztérium az iskolákat és a diákokat is pénzzel motiválná. Azok, akik a listán szereplő szakirányokra jelentkeznek, motivációs ösztöndíjat kapnának, az összeg a tanulmányi átlagtól függne. Havi közel 59 euró járna 1,8-as átlagig, 2,4-es átlagig valamivel több mint 40 euró, 3-as átlagig valamivel több mint 22 eurót kapnának a diákok. Emellett az oktatási intézmények 10%-kal magasabb normatívát kapnának azon diákok után, akik a listán szereplő szakok valamelyikén tanulnak.
A munkacsoport kidolgozta a lista ellenpárját is, vagyis összegezte azokat a szakmákat is, melyekből túlképzés van a hazai oktatásügyben. Összeállításakor azonos módszert alkalmaztak. A minisztérium szerint műbútorasztalosból, iparművészekből és környezetvédőkből van túlképzés. A tárca 10%-kal alacsonyabb normatívát fizetne az iskoláknak azok után a diákok után, akik ilyen irányzaton tanulnak. A Peter Plavčan (SNS-jelölt) vezette tárca azt is lehetővé tenné, hogy a keresett szakirányokat az előírtnál kisebb létszámú diákkal is megnyithassák az iskolák. A középiskolák nappali tagozatán 17 helyett 9, a levelező tagozaton pedig 8 helyett 5 diákkal is nyílhatnak szakirányok.
Reagálni kell a piacra
Michal Páleník, a Foglalkoztatási Intézet (IZ) igazgatója szerint jó, hogy készülnek ilyen listák, viszont szakmai vitára kellene bocsátani, hogy valóban helyesen állították-e össze. „Fontos figyelni, hogy a pályakezdő középiskolások hogyan tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Vizsgálni kellene azt is, hogy a képzés megfelelő volt-e, hogy nincs-e szükség színvonalasabb képzésre, újabb ismeretekre” – magyarázza Páleník. Arra is figyelmeztet, hogy a kormánynak alakítania kellene a gazdaságot. „Jelenleg az autóiparban van a legnagyobb munkaerő-kereslet, de ez rövidesen világgazdasági szinten is csökkenni fog, ezzel összhangba kellene hozni az ágazatban dolgozók képzését is” – mondta az IZ igazgatója. Hosszú távon Michal Páleník szerint egyébként az orvosok,az egészségügyi nővérek és a gondozók iránt lesz komoly kereslet a hazai munkaerőpiacon. Hozzájuk hasonlóan nagyon keresettek lesznek az informatikai szakemberek is. „Komoly kérdés viszont, hogy megfizetik-e majd a munkájukat. Jelenleg is nővérhiány van, a bérüket mégsem emeli az állam” – emlékeztet a szakember. Utóbbiak a kedvezőtlen anyagi feltételek miatt inkább külföldre távoznak.
Pályázat felszerelésre
Vetter János, a komáromi Ipari Szakközépiskola igazgatója szerint érthető a minisztérium igyekezete, hogy a hiányszakmákatmegpróbálja népszerűsíteni. Tudomása szerint vannak olyan szakmák, melyekre évek óta nem jelentkeznek a diákok, miközben a munkaerőpiacon szükség volna rájuk. „Szerencsések vagyunk, szakjaink a diákok és a munkáltatók részéről is nagyon keresettek” – mondta Vetter János. Az igazgató szerint az is pozitívum, hogy hosszú évek után a tárca a szakiskolák felszereltségét támogató pályázatot írt ki év végén. „A pályázat kimondottan az eszközvásárlást támogatja, komoly összegért lehet pályázni, hasonlóra nem is emlékszem” – mondta Vetter János.
Szeptembertől új szak
Szeptembertől, vagyis a következő tanévtől új szak indul a rimaszombati Műszaki, Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskolában. „Már akkreditálták és a tanulmányi program is elkészült az agromechatronika szakirányra, mely a legmodernebb, elektronikusan vezérelt mezőgazdasági gépek kezelésére és javítására készíti fel a diákokat” – magyarázza Júlia Uhrinová, a Rimaszombati Regionális Fejlesztési Ügynökség (RRA) igazgatója, aki szerint a felek jókor, jó időben reagáltak. Karol Kisantal igazgató elmondta, már elkezdték a toborzást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.