Két kérdés Tornalja polgármester-jelöltjeihez

Folytatjuk a polgármester-jelölteket bemutató sorozatunkat. Ezúttal Tornalján jártunk.

A polgármesteri poszt várományosainak a következő két kérdést tettük fel:

1. Milyen lehetőségeket lát a város és a szűkebb régió fejlesztésére?

2. Melyek programjának a főbb pontjai?

Babús Márta (ANO-DS-HZDS-KDH-ROI-SDKÚ-SDĽ-Smer-SNS)

1. Ez a vidék az ország egyik legelmaradottabb régiója. Szerintem tehát a régiófejlesztésben van a kiugrási lehetőség Tornalja számára. Ehhez azonban meg kell célozni szlovákiai és európai alapokat. Mivel a helyi lehetőségek nagyon korlátozottak, csak ezek segítségével tudom elképzelni a fejlődést. A város 25 milló koronás éves költségvetése nem enged túlságosan sok mozgásteret. A gázművek privatizációjából 8 és fél milliót kapott a város, sajnos ezt a pénzt az adósságállomány csökkentésére szánják. Ezt az öszszeget az én elképzeléseim szerint Tornalja fejlesztésre kellene felhasználni.

2. Mindenképpen át kell alakítani a városi vállalatok működését. A lakáskezelőség hatalmas adósságot halmozott fel, a nem fizető lakók miatt. Ez kényes kérdés, ám akkor is rendezni kell. A szociális lakások építése ezzel szorosan összefügg, ezt én szorgalmazni fogom megválasztásom esetén. Ennek vannak megoldási formái, ezekből ki kell vennie a részét a városnak is. Célom a belváros rendbetétele, mert talán az egész országban nincs olyan hely, ahol úgy néz ki, mint 20 évvel ezelőtt. Rendbe kell hozni a városközpontot, beleértve a városháza épületét is. A déli lakótelepen be nem fejezett, mára már romos állapotú épülettel is tenni kell valamit. Vagy be kell fejezni, vagy átalakítani és eladni. A város mellékutcáinak állapota is elhanyagolt, ezen is javítani kell. Meg kell építeni a szennyvíztisztítót. Meg kell oldani a déli lakótelep fűtési és melegvíz-ellátási gondjait. Az évek óta húzódó, elodázott problémákért a képviselő testület is felelős. Jó lenne a városba csalogatni néhány nagyobb befektetőt, hogy új munkahelyeket teremthessünk. Konkrét elképzelésem az ipari park kiépítése valamint a terelőút megépítése. Az iskolák ügyét „ajándékba” kaptuk. Sok gonddal. Az oktatásügy helyzetén csak megfelelő pénzforrásokkal lehet javítani. Ki kell termelni a pénzt rá, de a keretek szűkösek. A turizmus fejlesztésének fő hangsúlyát helyben a strandfürdőre helyezném: látványosabbá, gazdaságosabbá tenni. Programomnak ez is kiemelt részét képezi.

Dubovský László (független)

1. Évek óta kihasználatlan a turizmusban rejlő lehetőség. Jó helyen fekszik a város, a Kassa–Pozsony főút és vasútvonal mellett, közel az államhatárhoz. Ez lehet, hogy valamikor hátrány volt, most előnnyé fordítható. A környék tele van természeti értékekkel, közel a Szlovák Karszt, a Szlovák Paradicsom, pár kilométer Krasznahorka és Betlér, valamint az ország leglátogatottabb barlangjai. Ez a város számára is kihasználható lenne. A városi strandfürdő ügyét kiemelten kell kezelni, vissza kell szerezni régi hírnevét, és újdonságokat is kínálni kell a vendégeknek. Ehhez azonban Tornalja infrastruktúráját is fejleszteni kell. Jó utakra, komplex gázművesítésre, víztisztítóra, ipari parkra és nem utolsó sorban a városhoz méltó városközpont létrehozására, a mostani átalakítására van szükség. Meggyőződésem, hogy ezek a változások magával hozza majd a tőkét, amely munkahelyeket teremthet majd. Meg kellene pályázni azokat a támogatásokat, amelyeket mások már régen kihasználnak. A város eddig keveset tett ennek érdekében. Helyre kell állítani Tornalja vezető szerepét, amelyet egykor a régióban betöltött.

2. Személyi változásokkal és szemléletváltással kell kezdeni. Megfelelő, dolgozni akaró és tudó emberek kellenek az önkormányzati tisztségekbe. A város vállalatainak működését is át kell alakítani. Befektetőket kell idehozni, és ezt mind nagyon gyorsan meg kell tenni, hogy ne sülylyedhessen tovább a színvonal. A 41,2 %-os munkanélküliség tarthatatlan. A közhasznúmunka-program ezen hatékonyan nem segít. Olyan befektető kell, aki a helyieket tudja foglalkoztatni. A szociális lakások eddigi meg nem építése óriási probléma. Szociális és „startlakások” is kellenek, mert így elmegy a fiatalság a városból. Ezt elsőrangú feladatként kezelem majd megválasztásom esetén. A városi vállalatok vezetőinek szemléletét is meg kell változtatni. Az iskolaügy szakmai hátterét biztosítottnak látom. Ami jól működik, azt erősíteni kell, ami rosszul működik, azt felül kell vizsgálni és meg kell változtani. A kultúra területén olyan terveim vannak, amely nemcsak helyi, hanem a tágabb régió szintjén is jó hírét vinnék a városnak. Erre szeretném meglévő kapcsolatrendszeremet kihasználni. Véleményem szerint Tornalja kultúrális életében is nagyon sok tartalék van, ez a turizmussal egybekötve a város felemelkedésében döntő szerepet kaphat. Azt szeretném, ha tornaljaiak itthon otthon éreznék magukat ebben a városban. Ez az én cselekvési programom jelmondata.

Mészáros Gyula (MKP)

1. Tornalja mindenképpen hátrányos helyzetbe került azzal, hogy annak idején a Nagyrőcei járáshoz csatolták. Ha polgármester leszek, azon fogok dolgozni, hogy a város visszakerüljön a maga természetes régiójába. Mivel a járási hivatalok bő egy éven belül megszűnnek, én hiszek abban, hogy Tornalja ismét visszakapja vezető szerepét itt, Gömör délkeleti csücskében. 24 ezer polgárt tart számon a statisztika a város körzetében. Az ő gondjaik, ügyeik megoldására a városban lesz kialakítva a járási hivatal szerepét átvevő központi szolgáltató hivatal. Természetes, az idő és helyi szokásoknak megfelelő központ kialakítására van szükség. Ezt a szerepet Tornaljának meg kell kapnia. Ez a térség majdnem 80%-ban magyarok által lakott, a határok légiesítése után szerintem egy természetes átcsoportosítás indul és a kapcsolatrendszerek a történelem folyamán kialakult észak–déli irányba és a régi megye szerkezeti egysége felé mozdulnak majd el. Mi ez irányban mindent megteszünk az MKP-n belül. Megválasztásom esetén én szintén ezt az irány fogom szorgalmazni.

2. Az első két évben a város gazdálkodásának helyretételén kell majd a legtöbbet dolgozni, mivel meglátásom szerint Tornalját az eladósodás veszélye fenyegeti. Az MKP-nak már 8 éve benne szerepel a programjában a város központjának teljes rekonstrukciója. Kezelni kell helyi szinten a munkanélküliséget, az önhibájukon kívül nehéz szociális helyzetbe jutottak sorsát, mert a gondok szőnyeg alá söprése, az adósságállomány további halmozása teljesen két vállra fektetheti a várost. Tornaljának jó esélyei vannak arra is, hogy a turizmusra alapítson. A strandot másképpen kell kezelni, önálló egységként sokkal fontosabb szerepet kap az én programomban a város fejlesztése szempontjából. Elő kell segíteni helyi szinten a kis- és középvállalkozások támogatását, mert ezek munkahelyet is teremtenek. A környékre máig jellemző a mezőgazdasági termelés, én ebben az irányban látom a szakképzetlen munkaerők alkalmazásának lehetőségét. Tőkeszegény hely Tornalja, ezért én a kisvállakozásokban látom a jövőt. A lakáshelyzeten is javítani szándékozok. Tornalján már régóta itt az ideje a szociális lakásépítési program megkezdésének. A lakbérhátralékkal rendelkezők közül csak azokat fogjuk támogatni, akik igazán rászorultak egészségügyi szempontból. Akik szociális lakást akarnak majd maguknak, azoknak részt kell majd venniük az építésben is. A városi vállalatokat közös igazgatás alá kell vonni, mert pazarlás folyik. Néhány részlegük magánosítása bevételi forrást jelenthetne, és a szolgáltatások színvonalán is emelhetne. Az oktatásügy szintén szívügyem. Jó gazdák, jó fenntartók szeretnénk lenni. A meglévő iskolákat meg kell tartani, a műszaki felszereltségen javítani, a pedagógia munkát pedig szeretném elősegíteni. A város régi úgynevezett iskolavárosi rangját vissza kell szerezni. A kultúra támogatására és fenntartására szánt pénz a városban nem lehet kevesebb, mint eddig volt. Változatos, a helyi lakosság igényeinek és pénztárcájának megfelelő programot kell szervezni.

Schwartz Árpád(független)

1. Ha időben csatlakozik a helyi kezdeményezésekhez, Tornaljának mint regionális központnak minden esélye megvan arra, hogy a városban fejlődés induljon meg. A városban jó az elektromos hálózat, van saját vízművünk, kisgépek fogadására alkalmas repülőtér. Tornalja egyetlen hiányossága talán a szennyvíztisztító, de remélhetőleg az EU csatlakozásra szánt keretből a közeljövőben ezt is sikerül megoldani. A munkanélküliek aránya sajnos magas. Ez ugyan névlegesen elegendő szabad munkaerőt jelent, de a munkanélküliek képzettségének aránya azt mutatja, kevés a szakmunkás. Évtizedes álom is megvalósult, november elején megkezdte működését az ásványvíz-palackozó. A közeljövőben induló, több évre szóló, állami költségvetésből finanszírozott nagyberuházás, a várost elkerülő út építésekor, szintén számítani lehet majd több mint 150 munkahely kialakulásával. Ezeket a munkalehetőségeket kell majd a helyi szabad kapacitásoknak megszerezni. Helyben a közép- és kisvállalkozók számára kell lehetőséget teremteni. A mostani vállalkozói struktúrában inkább kereskedelemmel foglalkoznak, kevés a szolgáltató és a termelő vállalkozó. Mindemellett a nagytőke beáramlására van szükség. A város eddig is igyekezett a vállalkozásokat támogatni, a városi tulajdonú ingatlanokban a bérleti díj mértéke máig elég alacsony. Ennek az a célja, hogy minél többen vállalkozzanak. Az ipari park tervezetét évekkel ezelőtt kidolgoztuk, ebben van a fantázia. Helyben kb. 10 hektáros terület állna rendelkezésre ilyen célokra. Egyelőre nem érkezett visszajelzés a felkínált lehetőségre, további fejlesztéshez pedig csak akkor kapunk állami támogatást, ha legalább két vállalkozással előszerződést kötöttünk az itt létesítendő beruházásra. Egy lehetőséget látunk helyben, ez pedig a Miskolc felé való nyitás. Magyarországon már Miskolc is könnyen elérhetővé vált, ha pedig megépül az Ózdot és a határt Miskolc felé bekötő gyorsforgalmi út, akkor nekünk is megnőnek az esélyeink.

2. Nagyon fontos a város infrastruktúrájának további fejlesztése: a gázművesítés, a vízművek modernizálása és a víztisztító megépítése, a déli lakótelep fűtési és melegvíz-problémáinak megoldása. Ezekkel a kérdésekkel eddigi polgármesterségem alatt is sokat foglalkoztam, sajnos nem rajtam múlott, hogy idáig húzódik a megoldás. A polgármester végrehajtói szerv, az önkormányzat határozatait kell, hogy végrehajtsa és sok esetben nem volt meg a kellő összhang. A legutolsó ülésen sikerült egy ésszerű megoldást találni, ennek megvalósítása már a soron következő önkormányzat dolga lesz. A városrendezési terv értelmében rendbe kell tenni a várost, a központot és a peremterületeket egyaránt. Tornalján nagyon nagy a munkanélküliség, ezen a helyzeten a város önmagában nagyon nehezen tudna változtatni. A közhasznú munka programja ideiglenes és statisztikajavító megoldás, ha kevesebb pénzt szán rá a költségvetés, mi még kevesebb embert tudunk így alkalmazni. Megoldás lehet a szociális lakások építése, ezt helyben is szorgalmazni fogjuk. Eddig is ott volt a programban, csak a pénzforrásaink nem voltak meg rá. Pénz nélkül, adósságot termelve pedig nem engedhetjük meg magunknak az építkezést. Amit visszakaptunk a gázművek privatizálásából, abból lehetett volna, ha azt a pénzt nem kellene a nem fizető polgárok miatt a hőszolgáltató vállalatnak kifizetni. Tehát éppen azok miatt nem kezdhettünk bele a szociális lakások építésébe, akiknek a legnagyobb szükségük volna rá. Legkevesebb 50 ilyen lakást kellene építeni, de 150 volna az ideális. Az oktatásügyre, turizmusra, kultúrára, gazdálkodásra egyaránt érvényes az, hogy csak helyben és csak közös erővel lehet megoldani a problémákat. Az iskolák gondjai elsősorban karbantartási és felújítási gondok. A jövő évi költségvetést már úgy kell kialakítani, hogy ezekkel a problémákkal is számolnunk kell. A turizmus szempontjából Tornalja helyzete nagyon jónak mondhtó. Van strandunk, a vidék tele van természeti és történelmi emlékekkel, közel a határátkelőhely, van egy viszonylag jó szolgáltató vállalkozói réteg és van érdeklődés is.

Vojtech Šípoš (független)

1. Régiónk a szegényebbek közé tartozik. Kevés az üzemek száma, és még azok sorsa is bizonytalan. ĺgérhetnék sok mindent, de nem teszem, mivel az is köztudott, hogy nemcsak a régiónk, hanem az egész ország is súlyos gazdasági problémákkal küzd. Nem tűzök ki nagy célokat magam elé, de folytatni szeretnék minden jó beruházást, tervet, amit az eddigi elődök elterveztek, elindítottak. Gondolok itt a gázművesítésre, vízvezeték és csatornahálózatra, utcák, járdák javítására, lakótelepek csinosítására. Fő terveim között a városi park, a főtér, és a buszmegálló átépítése szerepel, amely már lassan egy évtizede vár megvalósításra.

2. Városunkban nagyon magas a munkanélküliség. Ez a gond országos viszonylatban is nehezen megoldható problémát jelent. Minden lehetőséget ki kell használni arra, hogy támogathassuk a helyi vállalkozó szellemű polgárokat. Ők új munkahelyeket tudnak teremteni, vállalva az ezzel járó anyagi kockázatot is. Jobban oda kellene figyelni a mezőgazdaságban vállalkozni akarókra, hiszen itt a sok tartalék. Gondolok itt a parlagon fekvő földekre, üresen maradt istállókra vagy a volt állami gazdaság Királyiban lévő épületeire. Egyértelmű számomra, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű lakosaink számára egyszerű, de emberhez méltó szociális lakásokat kell építeni. Ezzel gátat vetnénk ezeknek a családoknak az eladósodása elé, mivel ma első osztályú lakásokban laknak, melyeknek nem bírják a bérletét és rezsijét fizetni. ĺgy nemcsak ők járnának jól, hanem a lakásra várók szolvens tábora is. Minden tornaljai számára ismert, hogy a sajószárnyai kórház sorsa bizonytalan. Ezt a problémát úgy kívánom orvosolni, hogy egy úgynevezetzt hospoce-szolgálatot hoznánk létre a súlyosan beteg emberek számára. A városi vállalatok működtetésével kapcsolatban rugalmasabb, körültekintőbb működést kell megvalósítani. Haladni kell a kor kihívásaival. Iskoláinkat szerintem rátermett szakemberek vezetik, velük szeretnék jó kapcsolatot teremteni és mindenben segíteni munkájukat, hiszen az ő kezükben a van a jövő nemzedék nevelése. Az idelátogató turisták számára kellemessé kell tenni a strandfürdőn eltöltött időt, új szórakozási lehetőségeket kell biztosítani. A kultúra terén együtt kell működni a helyi vállalkozókkal, iskolákkal, szervezetekkel és mindenben támogatni őket. Külön szívügyem lenne a fiatalok felkarolása a kultúra fejlesztésében, hogy céljaikat itthon találják meg és tudásukat is helyben kamatoztathassák. (szasz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?