Sorozatunk harmadik részében a galántai polgármester-jelölteket mutatjuk be.
Három kérdés Galánta polgármester-jelöltjeihez
1. Miért vállalta a jelölést?
2. Eddigi tevékenysége során milyen szakmai tapasztalatokat szerzett, amelyeket a polgármesteri poszton hasznosítani tudna?
3. Az alább felsorolt területek közül melyeket tartja legfontosabbnak a város polgárai szempontjából, és milyen lépéseket szorgalmazna: gazdaság, szociális kérdések, kultúra, iskolaügy, foglalkoztatottság, egészségügy, környezetvédelem?
Bíró László (MKP)
1. Meggyőződésem, hogy városunknak változásokra és új lendületre van szüksége. Régóta igény, hogy változzon Galánta arculata, ezt közösen szeretnénk valóra váltani. Nem véletlenül használtam többes számot, mivel az MKP polgármester-jelöltje és képviselőjelöltjei egy közös választási program megvalósítását tűzték ki célul.
2. 1994-től tagja vagyok a városi képviselőtestületnek és 2001-ben a kerületi önkormányzat képviselőjévé választottak meg. Az államigazgatásban 1999-ben kezdtem dolgozni a Galántai Járási Hivatalban főosztályvezetőként, áprilisban hivatalvezetővé neveztek ki.
3. Fejlődő, hangulatos és turistacsalogató Galántát akarok. A városfejlesztést regionális, állami és európai uniós támogatások felhasználásával kívánom elérni. Azon leszek, hogy az állami alapok lehetőségeit is nagyobb mértékben használjuk ki. Esélyt és otthont kell teremteni a fiatal családoknak. Minden erőmmel támogatni fogom az összes munkahelyteremtő kezdeményezést. Szorgalmazni fogom a parkolás visszaállítását a Pozsonyi úton, a Fő utcán, valamint a kerülőút megépítését. Fontosnak tartom a városközpontban levő szabad területek beépítését vállalkozási célra. Az oktatásügy, kultúra és a sport területén az alaptámogatáson túl be kell vezetni a feladattámogatást. Nyitottá akarom tenni a várost az idegenforgalom előtt és ennek érdekében azonnal a választások után elkészíttettem a vidéki turizmus fejlesztési lehetőségeinek tanulmányát. „A hivatal a polgárért, nem a polgár a hivatalért!” – jelszó jegyében akarok dolgozni. Elsődleges célként kezelem a neogótikus kastély megmentését.
Černý Peter (független)
1. 1988 óta élek itt, ámde galántainak érzem magam. Olyan környezetet szeretnék kialakítani, amely a galántai lakosoknak lehetőséget teremt az elképzelései megvalósításához.
2. 1986-ban a nyitrai egyetemen tanári diplomát szereztem, középiskolai tanárként kezdtem tanítani a galántai gimnáziumban, 1995 és 1999 között igazgatóhelyettesként működtem, 1999 óta pedig az igazgatói posztot töltöm be. 1998-ban képviselőjelöltként indultam a helyhatósági választásokon, tagja voltam a városi tanácsnak valamint a képviselőtestület oktatásügyi bizottságának. Ismerem az oktatásügy, kultúra problémáit, látom a munkanélküliség okozta gondokat.
3. Világos, hogy minden település életszínvonala a termelői szféra fejlettségén, a vállalkozói kezdeményezéseken, a lehető legalacsonyabb munkanélküliségen alapszik. A megoldást a létező állami támogatások kihasználásában, a városban levő vállalkozói kezdeményezések támogatásában látom. Fontosnak tartom a szennyvíztisztító állomás építésének befejezését, és a hulladékgazdálkodás aktuális problémáinak megoldását. Ugyancsak fontosnak tartom az ipari park és a déli kerülőút kiépítését. Továbbá jobb minőségűvé és olcsóbbá kell tenni a Bysprav és a Közerület-fenntartó Vállalat szolgáltatásait. További területeket kell kijelölni egyéni lakásépítésre. A szociális ügyek, a kultúra és az oktatásügy területén be kell fejeznünk a hatáskörök folyamatos átruházását az önkormányzatra. Elő kell segítenünk az ifjúság „egészséges” fejlődését, mégpedig a szabadidő értelmes kihasználásának támogatásával.
Horváth Zoltán (független):
1. 45 éves vagyok, régi galántai családból származom. Nagyon sok galántai lakos biztatott, hogy induljak a választásokon.
2. 1990-től 1998-ig Galánta polgármestere voltam. 1998-ban nem indultam a polgármester-választáson, de megválasztottak a lakókörzetemben képviselőnek, így az utóbbi négy évben sem szakadt meg kapcsolatom városunk önkormányzatával. 1999-től a Szlovák Kormányhivatalban dolgozom, elsősorban régiófejlesztéssel foglalkozom. Hasznos ismereteket szereztem a regionális politika eszközeiről, megtanultam az Európa Unió belépés előtti és strukturális alapjainak szerkezetét és működését. Értékes ismereteket szereztem a helyi önkormányzatoknak nyújtható hazai és külföldi támogatási lehetőségekről.
3. A legfontosabbnak és legégetőbbnek a gazdaság és a foglalkoztatottság, továbbá a környezetvédelem problémáinak az orvoslását tartom, persze fontos, hogy sikeresen megbirkózzunk az államigazgatástól átvett iskolaügyi és szociális jogkörökkel. Mindent meg fogok tenni azért is, hogy a Közlekedésügyi Minisztérium hatáskörébe tartozó déli kerülőút építésének előkészítése elkezdődjön. Ez a beruházás nagyon szükséges, mert ennek közelében látom megvalósíthatónak egy ipari park létesítését; továbbá szükséges azért is, hogy végleg megoldjuk a Samsung Electronics Slovakia tervezett kamionforgalmának útvonalát. A környezetvédelmi beruházások közül a legfontosabb, ám egyúttal a legdrágább is a szennyvíztisztító felújításának a folytatása. Szeretném elérni, hogy az Észak lakótelep közelében található termálforrásokat turisztikai célra is kihasználják.
Keppert József (független):
1. Aktívan részt veszek a város politikai, társadalmi, kulturális és sport életében. Híve vagyok a polgári elveknek. Szeretném, ha Galántán mindenki otthon érezhetné magát.
2. Az önkormányzat képviselője és a legnagyobb létszámú bizottság elnöke vagyok. Hazahoztam Galántára az Esterházyakat. Nemzetközi kapcsolataimban alkalmam van figyelni az önkormányzati munkát Ausztriában, Dániában és Magyarországon. Galántán számos egyházi műemléket, mentettünk meg és újítottunk fel.
3. 1990-től szorgalmazom a városfejlesztési stratégia kidolgozását. Csökkenteni kell a munkanélküliséget, növelni a lakosság fizetőképességét, csökkenteni a helyi adókat. Az önkormányzattal célirányosan kell jóváhagyni és áttekinthetővé kell tenni a város költségvetését és minden olyan befektetést, amelyekben a város érdekelt. Fiatalokat állítok magam mellé. A helyi gazdasági, emberi, kulturális és társadalmi, természeti és földrajzi erőforrásokat kihasználva fogom Galántát szépíteni és gazdagítani, ipari park létesítésével, terelőutak, lakások, termálvizes fürdő, sport és pihenési központok építésével, a Galántai Vásár területének áthelyezésével, új munkahelyek megteremtésével, céltudatos környezetvédelemmel, a város tisztaságának és rendjének javításával és főleg a közbiztonság lényeges növelésével. A város vagyonának gyarapítása mellett az óvodák, iskolák, egészségügyi és szociális intézmények magasabb szintű fenntartásával otthoni légkört fogunk teremteni. A fiataloknak olyan légkört fogunk teremteni, hogy álmaik és vágyaik Galántán valósulhassanak meg. Nyugdíjasoknak nyugodt és megérdemelt pihenést biztosítunk, de aki még aktívan kíván tevékenykedni, annak is teremtünk lehetőséget. Minden tudásomat, tapasztalatomat arra fogom fordítani, hogy Galánta, az Esterházyak, valamint Kodály városa, a Mátyusföld fővárosa a gazdasági, társadalmi, kulturális és sportélet nemzetközi központja legyen.
Matejka Ladislav (SNS)
1. Azért vállaltam a jelölést, mert a város lakói, politikai pártok és érdekszervezetek is erre biztattak, habár egyetlen politikai pártnak sem vagyok a tagja. Döntésem egyik legfőbb oka: látom városunkban a gazdasági és a szociális stagnálást. A képviselőtestület volt tagjaként elődeink történelmi hagyományaira és szokásaira akarok építeni.
2. A pozsonyi Komenský Egyetemen szereztem jogi végzettséget és elméleti tudásomat, de főleg a két választási időszakban városi képviselőként szerzett gyakorlati tapasztalataimat akarom teljes mértékben kihasználni. Ezen kívül több, mint tíz éve különféle vezető beosztásokban dolgozom az államigazgatásban, ahol az önkormányzati szervekkel is kapcsolatban voltam. Az önkormányzat jó működéséhez az a legfontosabb, hogy a képviselőtestületbe a társadalmi élet egyes területein jártas jó szakembereket válasszanak nemzetiségi és politikai hovatartozástól függetlenül.
3. Elsőrendű feladatnak tartom a vállalkozói szubjektumok működési feltételeinek javítását, és új munkahelyek teremtését.
Mézes Alexander (SDKÚ-ANO)
1. Elszomorít az a személyes észrevételem, hogy a politikai pártok helyi vezetői képtelenek egy asztalhoz ülni közös gondok megoldásának érdekében. Ennek aztán az a következménye, hogy városunk polgárai közt nagy a megosztottság, és hiányzik a közös összefogás.
2. Az elmúlt évek során – előbb mint a városai nemzeti bizottság elnöke, később pedig mint városi képviselő – rengeteg tapasztalatra tettem szert az államigazgatási problémák helyi szintű megoldásában. A jelenlegi, vállalati vezérigazgatói poszton pedig hasznos tapasztalatokat szereztem a beruházási, építészeti és szervezési gyakorlatban.
3. Minden, ami a város polgárait foglalkoztatja, egyformán fontos. Kiemelten fontos dolgok persze vannak. Ezek közül a legsürgetőbb, megoldásra váró probléma a fenyegető nagyságú munkanélküliség. Ezt leghatékonyabban és leggyorsabban a lehetséges pénzforrások felkutatásával, valamint a vállalkozói beruházások ösztönzésével lehetne megoldani. Továbbá fontosnak tartom a fiatalok helyzetének radikális javítását, valamint a közbiztonság, a rend, a tisztaság és a harmonikus viszonyok megteremtését.
Papánek János (HZDS-SDĽ-SDA-SOP-SDSS)
1. Fiatal vagyok, ezért érzek magamban annyi erőt és lendületet, hogy a városra nehezedő új problémákkal és feladatokkal szembe tudjak nézni. A városra több fontos hatáskör kerül folyamatosan át, ezek nagy hatalmat biztosítanak úgy a polgármester, mint a képviselő testület részére, és úgy gondolom, hogy ez a hatalom nem szolgálhat egy politikai párt, vagy egy csoport javára, hanem Galánta város lakosainak érdekeit kell szolgálnia. A város nagyon sokat vesztett a járási székhely jellegéből, elköltözött a gázművek, a telekommunikáció, az elektromos művek járási igazgatósága, a városunkban csak a bankok kirendeltsége maradt. Mint kétgyermekes apa, szeretnék egy progreszszív családtámogatási politikát kínálni. Galánta az otthonom, itt született a nagyapám, az édesapám, és a gyermekeim. Nem tudom tovább tétlenül nézni a város visszaesését. A Galántai baloldali koalíció esélyt adott a modern szociális programnak, mely a lakosok érdekeit képviseli.
2. 1991-től dolgozom a privát szférában, egy galántai magáncégben referensi pozícióból 1997-ben kineveztek kereskedelmi igazgatóvá. Pozsonyban a kereskedelmi egyetemet végeztem el mérnöki diplomával. 1999-ben a nagyszombati kerületi fiatalok szövetségének voltam az alapító tagja, jelenleg elnökségi tagja vagyok. A polgármesteri poszton menedzseri, és gazdasági tapasztalataimat szeretném hasznosítani, hogy a városi hivatal biztosítani tudja a megfelelő pénzügyi hátteret, mely nélkül nem lehet a városban szociális politikát folytatni.
3. Ki kell dolgozni egy középtávú pénzügyi-gazdasági programot a város lehetőségei és fejlődése céljából. A szociális programon belül a lakásépítést, az óvodák, az alapiskolák, a baby centrum létrehozását, és a családi program támogatását kell biztosítani. „Az iskolatáska” programon belül javasolni fogom az elsősök taneszköz-költség kompenzációját. Figyelmet fogok szentelni a nyugdíjasok segítésére. Nagyon fontos lesz az egészségügy támogatása, főképpen a kisgyermekes anyák, és a nyugdíjasok segítése. Meg kell oldani az utak karbantartását. Támogatni fogom a sport és a kultúra fejlődését. Javasolni fogom az iskolai tornatermek munkaidő utáni nyitvatartását. Maximális mértékben csökkenteni akarom a korrupciót, a bürokráciát, és a klientelizmust. A baloldali koalíció képviselőivel együtt javasolni fogjuk a szemétszállítási díj csökkentését. A város környezetét meg fogja terhelni a Samsung cégnél megforduló napi 50 – 100 kamion, ezért javasolni fogom a kombinált szállítás alkalmazását.
Vincze Attila (független)
1. Mint a város lakosa, nem vagyok megelégedve sem városunk eddigi fejlődésének mértékével, sem irányával. Ezért is született meg az elhatározásom független jelöltként indulni. A támogatói aláírások gyűjtése során számos véleményt és elvárást hallottam a polgároktól, ennek jelentős részét beépítettem választási programomba.
2. Az eddigi pályafutásom során gazdag tapasztalatokat szereztem mint idehaza, mint külföldön a gazdaság, irányítás és a pénzügyvitel szakterületein, a Szlovák Tudományos Akadémia számítóközpontjának vezető beosztásban levő alkalmazottjaként, később a szerszámgépgyár és az akadémia közös cégeként működő vállalat igazgatójaként. Említést érdemelnek azok a cégek is, amelyeket a rendszerváltás után alapítottam és a mai napig sikeresen működtetek. A város lakosságával szorosabb kapcsolatba akkor kerültem (1986), amikor megalakítottuk a Galánta város barátainak klubját, amelynek elnökeként működtem.
3. Választási programom prioritásának tekintem a hatékony befektetések támogatását, beleértve az európai uniós pénzalapokból történő támogatások igénybevételét is. Munkahelyek teremtése, ipari park létesítésével valamint a galántai regionális fejlesztési ügynökség segítségével. Meg kell építeni a várost elkerülő utat, amely egyben rákapcsolódna a Samsung Electronics Slovakia és egyéb külföldi befektetők telephelyére. Az idős és rászoruló gyengébb rétegeket szintén támogatni kívánom, gondozói hálózat kiszélesítésével. Szorgalmazni fogom a lakásépítési program beindítását többek közt az állami lakásépítési alap jelzálog és egyéb hitelek forrásainak felhasználásával. Nagyon fontosnak tartom a neogótikus kastély felújítását, hiszen nem utolsó sorban a turizmus fellendítése is ettől függ majd. Támogatni kívánom a hagyományőrző Kodály-napokat, a galántai zenei napokat. Szorgalmazni fogom az önálló kerékpárutak létesítését, amelyek fokozatosan összekötnék a várost a környező üdülőközpontokkal, valamint a város területén levő termálfuratok közhasznú felhasználását. Támogatni kívánom a város területén működő iskolák tevékenységét, és elérni a városban működő kórház hatékony működését.
Záreczky János (független)
1. 1992 óta a közigazgatásban tevékenykedem. Előbb mint az akkori Galántai Körzeti Hivatal elöljárója, később mint a Galántai Városi Hivatalban osztályvezetői beosztásban. 1998 óta a polgármesteri tisztséget töltöm be. A tíz év alatt hozzám nőtt a közigazgatás. Az utóbbi négy évben több olyan kezdeményezést indítottunk el, amelyek még folyamatban vannak. Ezeket szeretném befejezni.
2. Közgazdász vagyok, igazgatója voltam egy építkezési vállalatnak, foglalkoztam vállalkozás fejlesztésével a város területén és négy éves polgármesteri gyakorlatom van. Az eddig kiépített kapcsolatok jól hasznosíthatók Galánta érdekében.
3. Szociális téren az egyik legégetőbb probléma a munkahelyhiány. A vállalatok kilencven százaléka megszűnt a város területén, ennek folytán a sokszorosára növekedett a munkanélküliek száma. A választási időszak alatt kezdett üzemelni a Jasplast cég. Ez egy szlovák-magyar együttműködésen alapuló vállalat, amely műanyag alkatrészek gyártásával foglalkozik. Bár alkalmazottainak száma ma még nem túl nagy, egyre több munkahelyet kínál. Amitől a munkaerőpiac lényeges javulását várjuk, az a dél-koreai Samsung cég, amely az utóbbi időben telepedett le Galántán. A vállalat tervei szerint rövid időn belül kétezer alkalmazottnak ad munkalehetőséget, ami lényegében pótolja nemcsak Galánta, hanem a vonzáskörzetébe tartozó környék munkahelyhiányát is. Ezen túl a kisebb beszállító vállalkozások alapítására is lehetőséget teremt. Mindez bizonyára lendít majd a város kereskedelmén is. A másik súlyos probléma a városon keresztül vezető hatalmas átmenő forgalom. Évekkel ezelőtt elkészült egy terelőút terve. Megépítésére azonban a város több évi teljes költségvetésére lenne szükség, ami persze képtelenség. Az állami szervek 2010 után tervezték megnyitni ezt a problémakört. A már említett Samsung cég termelése olyan mértékű lesz, hogy a termékek elszállítása megbénítaná a város belső közlekedését, így az államkassza is pozitívabban viszonyul a problémához. Még ebben az évben felújítunk egy útszakaszt, amely elkerüli a lakott területeket, úgy vezeti ki a forgalmat a Samsungtól a nagyszombati autópálya felé. Mivel ez csak ideiglenes megoldás, a terelőút problémája kormányszinten ismét napirendre kerül. Remélem pozitív döntés születik az ügyben. (gl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.