Két év múlva új Széchenyi tér

Minden készen áll – tervek, anyagi feltételek, emberi tényező –, hogy Esztergom egyik szíve, a Széchenyi tér városképileg és hasznosítása tekintetében is vonzó turisztikai célponttá váljon. Hogy a városlakók életének nyugalmas színterévé váljon, hogy jóérzésükhöz hozzájáruljon a tér hangulata, örömöt leljenek az ott tartózkodásban.

A márciusi fagyok elmúltával régészeti feltárással veszi kezdetét a tér rekonstrukciója, melyre a város 2004 nyarán nyerte el az Európai Unió strukturális alapja ötszázkilencvenmillió forintos támogatását, majd további tizennyolcmillió forintot a belügyminisztériumtól. Lepedőnyi tervrajzok fölé hajolva beszélgettünk Faragóné Godó Mária Esztergom város főépítészével és Borosházi Tamás városházi építésszel a hamarosan induló munkálatokról.

Konkrétan mikor kezdődik meg az átépítés? – kérdeztem a főépítész asszonyt.

Az építkezés első részében a tér alatt levő régészeti emlékeket fogjuk kutatni és a talált viszonyokhoz képest láthatóvá tenni. Enyhe tél esetén akár március előtt, de legkésőbb tavasszal el kell kezdeni a feltárást. Nemcsak a Lőrinc-templomot, hanem a tér kiszélesedő, a városháza felé eső részén feltételezett Szennye-palotát is szeretnénk a lehetőségekhez képest megmutatni. A palota pontos helyét nem tudjuk, mert idáig még nem kutatták, így egyelőre bizonytalan, mit tudunk közszemlére tenni belőle. A feltárásokat két ütemben végzik majd, így biztosított lesz az üzletek, a bankok ellátása és nem utolsó sorban a fegyház megközelítése.

Borosházi Tamás hozzáfűzte: a Szennye-palota az első magyarországi pénzverde volt, pompás, hihetetlenül impozáns épület lehetett. Korabeli ábrázolásokon látható a városfal és a Lőrinc-kapu mögött a díszes, több emeletes épület. Nem tudjuk, mi maradt meg belőle, ez dr. Horváth István régész, a Balassi Bálint Múzeum igazgatója és a vele dolgozó régészek munkája nyomán fog kiderülni. Természetesen ők végzik majd az építkezés további fázisaiban előkerülő, eddig ismeretlen romok feltárását is.

Milyen munkák taroznak még az első terminushoz?

A régészeti kutatásoknak jövő év december 31-ig be kell fejeződniük – mondta Faragóné, majd ez után következik a Széchenyi tér teljes közmű cseréje. Szintén a jövő év második felére kiírásra kerülő közbeszerzési pályázat alapján 2006 elején kerül sor a burkolat cseréjére – folytatta a főépítész, majd hangsúlyozta: Struktúrájában a tér teljesen átalakul, a most meglévő fák helyett magasabb, nagyobb árnyat adó fasort telepítünk a nyomvonal közepére, az egyik homlokzat síkjához képest kissé eltolva. ĺgy a szélesebb területen nagyobb kerthelyiségek kapcsolódhatnak a vendéglátóipari egységekhez. A Szentháromság-szobor körüli fenyők viszont megmaradnak, a városháza felé eső részre pedig szimmetrikusan elhelyezkedő vízfelületet, csendes zuhatagot terveztünk. Ugyancsak ezen a részen kap majd helyet Mária Terézia szobra is.

A térburkolatról Borosházi Tamás elmondta, hogy anyagában és mintájában is meghatározó tényezője lesz a tér összképének. Alapmotívumát a középkori királyi palástok szövetének hálófonatos mintája adja, ezen belül a kisebb egységek az életfa motívumhoz hasonló elrendezésűek lesznek. Elképzeléseik szerint, nyilatkozta az építész, a Lőrinc-templom szentélyének falait ülőmagasságig megemeljük, a további részeket üveglappal, esetleg üvegtetős megoldással tesszük láthatóvá. Mindenképpen szeretnénk valami módon szemléletesebbé tenni, mint a városfalat és a kaput, mert ezek most szinte észrevétlenek.

Meddig húzódhat el építkezés?

Borosházi Tamás szerint legkésőbb 2006 december 31-ig tarthat, mert a pályázati szerződés szerint addigra be kell mutatnunk az elkészült teret. Tehát záros határidőn belül megvalósul, nem kell attól tartani, hogy évekig felfordulás lesz.

A főépítész asszony még hozzátette, hogy a tér átépítésének egy későbbi fázisában, egy következő lépcsőben valósulhat meg a homlokzati részek felújítása, az utcafronti kávézók, éttermek, múzeumok és egyéb idegenforgalmi szempontból vonzó helyszínek kialakítása. Természetesen nem kizárólag a városba látogatók kedvéért, hanem hogy az esztergomiak is kulturáltabban, kellemes körülmények között tölthessék itt idejüket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?