Keresi a koalíció a közös nevezőt

Pozsony. Holtpontra jutottak a jövő évi költségvetésről szóló tárgyalások, ennek ellenére Grigorij Mesežnikov politológus úgy véli: a kormánypártok végül megtalálják a közös nevezőt.

A partnerek szerinte többször kinyilvánították, nem érdekük a hiány növelése, úgyhogy meg van róla győződve: a tárgyalások során fokozatosan a valósághoz igazítják jelenleg eltúlzott követeléseiket.

„Az előző megbízatási időszakban is mindig megszavazták a büdzsét, holott a koalíciót különböző irányvonalat képviselő pártok alkották. Mindig voltak nézeteltérések, ám végül meg tudtak egyezni” – magyarázta lapunknak Mesežnikov. Ugyanakkor elismerte: most bonyolultabb a helyzet, hiszen a koalíciónak nincs többsége a parlamentben, a kormánypártok pedig szeretnék megemelni az általuk igazgatott tárcák költségvetését. Maguk a koalíciós honatyák is többször elismerték: a jövő évi büdzséről szóló voksolás fogja megmutatni a kormány erejét. „Valóban fontos szavazás lesz, ám nem dramatizálnám a dolgot. Ha a törvényhozás mégsem fogadja el a büdzsét, az nem lesz olyan katasztrófa, mely egyértelműen a kormány bukásához vagy a koalíció széteséséhez vezethet” – tette hozzá az IVO társadalomkutató intézet munkatársa.

Ha a parlament nem bólint rá a pénzügyminisztérium műhelyéből származó tervezetre, költségvetési provizórium lép életbe. A megváltoztatott költségvetési szabályozók értelmében az ideiglenes büdzsét a kormány állítja össze, míg korábban ilyen esetben az előző évi büdzsé alapján gazdálkodtak. A Kereszténydemokrata Mozgalom szeretné visszaállítani a régi rendet – attól tart, hogy a kormányban két erősebb párt leszavazhatja másik két partnerét, s előfordulhat, hogy az SDKÚ és az ANO szája íze szerinti költségvetést kényszerítenek rájuk. Az MKP-t és a KDH-t a másik két pártnak például a Mojžiš-ügy kapcsán már sikerült leszavaznia.

„A költségvetési provizórium szabályainak a módosítását szorgalmazó javaslat egyfajta bizalmatlanságról árulkodik” – véli Grigorij Mesežnikov, aki szerint a KDH mérlegelhetné, politikai indíttatású kezdeményezése szakmailag és objektív szempontból megalapozott-e. „A pénzügyi tárca tervezete számol a reformokkal. Ha visszatérnének a régi költségvetési szabályozókhoz, az fékezhetné, sőt egyes ágazatokban teljesen ellehetetlenítené a reformok megvalósítását” – szögezte le érdeklődésünkre a politológus. (sz. a.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?