Úgy tűnik fel, gyerekként nem álmodoztam, nem mesebeliként néztem a dolgokat, hanem rögtön a valós világot éltem. Amikor a gyerekeim megszülettek, akkor úgy éreztem, hogy újra lehetőséget kaptam gyereknek lenni. Soha magamtól el nem jutottam volna oda, hogy újból rácsodálkozzam a mesék világára.
Kellenek a felismerés csodái
Talán ennél is nagyobb élmény a felnőttek reagálása. Kuporognak a gyerekeik mellett az előadásokon. Márpedig úgy játszom, hogy sohasem csak a gyereket szólítom meg. A gyerek meg önfeledten örül annak, amikor felfedezi, hogy a vele lévő felnőtt is beavatódik a mesébe. Ennél nagyobb élménye nincs a gyereknek, hiszen édesapa is belép a közös mesébe. Volt, amikor Tündér Ilonának egy hetvenéves ősz hajú nénit választottam ki. Amikor a néni férje meglátta a feleségét fehér főkötőben, a bácsi elkezdett sírni. Körülöttük a sok gyerek mint tündérkék rohangáltak, s a két öreg könnyezett…
A mesével ugyanakkor nagy baj van. Én már csak átveszem a valamikor mondott meséket. Akkor még helyben, a hangulat, a pillanat hatására született. Nagyon egyszerű emberek fektették le közösségük erkölcsi világképét a mesékben. Sajátjuk volt, mint ahogyan sajátjuk volt mindaz, amiben éltek. Ma már nemcsak a mindennapok idegenítik el az embereket önmaguktól, és az életüktől, hanem azok a mesék sem születnek meg, amelyeken keresztül befolyásolták egymást. A mesemondók nem voltak írók, talán a képzeletük volt teljesebb, szárnyalóbb a többiekénél. Az ő lelkükben még csönd volt. Ma már a gyerekek lelkében sincs csend, mert annyi zavaró hatás éri őket. A legtöbb a mese ellen hat, s mi több, mesének álcázza magát, miközben rombolja a lelkeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.