<p>Pozsony. Egyelőre nem kezdeményezett eljárást konkrét személy ellen a rendőrség a múlt pénteki, fővárosi vonatbaleset ügyében. A sérülteket a vasút kártalanítja.</p>
Kártalanítják az utasokat
DEMECS PÉTER
A 20 sérült közül már csak hárman vannak kórházban, a válságos állapotban levő mozdonyvezetőt továbbra is mesterséges álomban tartják. A Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) mindegyik sérültet kártalanítja, a vonatkésések miatt csak azok kapnak pénzt, akik InterCity (IC) járatban ültek.
A rendőrség egyelőre nem hajlandó bővebb tájékoztatást adni a pénteki balesettel kapcsolatban. Petra Hrášková, a Pozsonyi Kerületi Rendőr-főkapitányság szóvivője lapunknak elmondta, az ügy kivizsgálása érdekében számos szakértői vizsgálatot kell elvégezni. „Ezek kiértékelése után dönthet a vizsgálótiszt a további lépésekről” – tette hozzá a szóvivő. A rendőrség egyelőre közveszélyokozás gyanújával nyomoz. Az anyagi kár megközelítőleg 5 millió euróra tehető.
Ami járatok késése miatti kártérítést érinti, csak körülbelül 500 utas számíthat arra, hogy a megvásárolt jegyének egy részét visszakapja. A vonatkozó előírások szerint ugyanis a ZSSK kizárólag az IC vonatok utasait köteles kártalanítani. „Ez konkrétan a Gerlach vonat utasait érinti, melynek késése nem lépte túl a két órát, tehát mindenki, aki írásban kérvényezi a kártérítést, visszakapja a jegy 25 százalékát” – közölte lapunkkal Tomáš Šarluška, a ZSSK szóvivője.
Ahogy a késésért, úgy a vonatbaleset során történt sérülésekért is köteles a vasúttársaság kártérítést fizetni. Šarluška szerint a ZSSK kapcsolatba lép a sérültekkel, a kártérítést a sérülés mértéke, illetve a gyógyulás időtartama is befolyásolja, a pontos összeget viszont nem akarta elárulni.
Az uniós jogi normák szerint az egy sérültnek, vagy halott hozzátartozóinak kifizetett kártérítés összege nem lépheti túl a 175 000 eurót, ám ez csak a felső határ, a nemzeti vasúttársaságok olyan összeget határoznak meg, amilyet akarnak. Šarluška csak annyit volt hajlandó mondani az ügyben, hogy a ZSSK-nek biztosítása van ilyen esetekre, így az utasok kártalanítását ebből fogják kifizetni.
Lehetőség van az elmaradt haszon kifizetésére is, ám a ZSSK erről a lehetőségről sem akart bővebb tájékoztatást adni. A vasúttársaság szervezeti és működési szabályzatában csak az áll, hogy aki kártérítést akar, annak ezt a történtektől számított legtöbb 12 hónapon belül kell írásban kérvényeznie, a ZSSK pedig minden igénylést individuálisan fog elbírálni. A pénteki eset kapcsán viszont az összes sérültet a ZSSK fogja felkeresni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.