<p>A somorjai székhelyű Alex Tour utazási iroda hétfőn délelőtt bejelentett csődjével kapcsolatban tegnap már lapunkhoz is egyre több pórul járt, az iroda által magára hagyott ügyfél fordult. A legtöbben arra panaszkodnak, hogy az iroda még az utolsó pillanatban is beszedte a nyaralás árát, ráadásul a korábban megadott telefonszámok nem élnek.</p>
Kárpótolják az Alex Tour pórul járt ügyfeleit
A pontosított adatok szerint az Alex Tour több mint 160 ügyfele rekedt külföldön, akikről a Kooperatíva biztosítónak kell gondoskodnia. Az Alex Tour ugyanis ennél kötött biztosítást fizetésképtelenség esetére. A biztosító adatai szerint az utazási irodának Törökországban, Mallorcán, Korfun, Krétán, Rodoszon, Andalúziában és Bulgáriában rekedtek kint ügyfelei. A Kooperativa szerint Bulgáriából tegnap 14, Rodoszról 6 nyaralót hoztak haza. A Krétán tartózkodó 20, a Törökországban levő 36 és a Korfun nyaraló 24 utas várhatóan ma tér haza, Bulgáriából az utasok következő, 17 fős csoportjának a hazatérését pedig július 6-ára tervezik. A spanyolországi Andalúziában rekedt három utas július 8-án utazhat, a Mallorcán nyaraló 29 ember ugyanakkor már tegnap este hazatért.
A lapunknak kétségbeesetten telefonáló ügyfelek elsősorban az információk teljes hiányára panaszkodtak. Ezzel azonban nem voltak egyedül, hiszen ezt az irodát biztosító Kooperativa is megerősítette. Az ügyfelekkel megkötött szerződés szerint az utazási irodának kellett volna biztosítania a külföldön rekedt ügyfelek hazahozatalát a Last minute Kft. segítségével. Az iroda ilyen esetekre ugyanis ez utóbbival kötött szerződést. A Last minute Kft. képviselőit azonban még a Kooperativa sem volt képes elérni. „A biztosítónknak továbbra sincs elegendő információja” – nyilatkozta több órával a csőd bejelentése után Erika Barkolová, a Kooperativa marketingosztályának a vezetője. Szerinte az utazási iroda egyes kiküldött idegenvezetőit még ők sem tudták elérni telefonon, így más módot kellett találniuk arra, hogy felvegyék a kapcsolatot az iroda ügyfeleivel. A Kooperativa ezért saját partnercége, a Corris társaság segítségével kénytelen kommunikálni az ügyfelekkel, amely az információkat az adott ország külképviseletén keresztül juttatja el az érintettekhez.
Az ügyfelek esetleges kérdéseire is ez a cég válaszol a 02/43641037-es pozsonyi telefonszámon, ez a nap bármely órájában, hétvégenként is elérhető. „Azok az ügyfelek, akik még nem utaztak el, ám már befizették a nyaralásukat, írásban adhatják be a kárigényüket az utazási irodának és a Kooperativa Biztosítónak” – nyilatkozta Barkolová. Az ehhez szükséges űrlapokat a biztosító honlapjáról (www.koop.sk) tölthetik le, és itt található a pontos tájékoztatás is arról, mit kell tenniük az ügyfeleknek, hogy hozzájussanak a pénzükhöz.
Információk szerint az Alex Tour korábban többször is felbukkant a Szociális Biztosító és az egészségbiztosítók adóslistáin. Áprilisban és májusban két végrehajtási eljárás is indult a cég ellen. Tavaly 170 ezer eurós hitelt vett fel a Szlovák Takarékpénztártól, hogy fedezni tudja adósságait. „A tulajdonos valószínűleg túlbecsülte képességeit. Több utazást rendelt meg, mint amennyit képes volt eladni” – nyilatkozta Stanislav Macko, a Szlovákiai Utazási Irodák Szövetségének (SACKA) az alelnöke. Szerinte az Alex Tour az utolsó pillanatban még akciós utakat kínált, de ez sem volt elég a megmentéséhez. Ez utóbbit a lapunknak betelefonáló ügyfelek is megerősítették. Voltak olyanok is, akiket az iroda alkalmazottai múlt pénteken személyesen kerestek fel, hogy előre beszedjék tőlük a pénzt, miközben valószínűleg már jól tudták, hogy a csőd elkerülhetetlen.
Az eddigi tapasztalatok szerint Szlovákiában szinte nincs olyan nyári utazási szezon, hogy legalább egy utazási iroda ne menne tönkre. 2001 óta 11 utazási iroda jelentett csődöt, elsősorban külföldi székhelyű vállalatokról volt szó. Legutóbb, 2010 nyarán a Karya Tour ment tönkre, 800 nyaralót hagyva külföldön. Az utazási biztosításnak köszönhetően már nem eshet meg, hogy az utasok külföldön rekednek, ha az utazási iroda csődbe megy az útjuk alatt. Ebből fizetik ki a szolgáltatások elmaradása esetén visszaigényelt összeget is, ha az iroda erre nem képes.
A csődbe ment iroda ügyfeleinek hat hónapjuk van a befizetett összeg visszaigénylésére, amihez az utazási irodával kötött szerződésre és a fizetést igazoló számlára lesz szükségük. Mielőtt kifizetnék az utat, érdemes rákérdezni, hogy melyik biztosítónál kötötte meg a szerződést az utazási iroda, és arra is oda kellene figyelni, hogy milyen összegre van biztosítva az iroda, hiszen csőd esetén csak a befizetett összeg egy részéhez jutnak hozzá könnyen az ügyfelek.
Ha az utazási irodának nincs pénze az ügyfelek hazahozatalára, ezt a biztosítónak kell vállalnia. Az utasok a saját költségükön is hazautazhatnak, később visszaigényelve az összeget. Tudniuk kell azonban, hogy a biztosító ez esetben csak akkora összeghatárig fizet, amelyért az ügyfelet ő szállította volna haza. Ha problémák akadnának valamelyik irodával, a Szlovák Kereskedelmi Felügyelethez (www.soi.sk) vagy a Szlovák Utazási Irodák Szövetségéhez (www.sacka.eu) is fordulhatnak segítségért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.