Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter bejelentette, továbbra is feltételekhez kötik a közeledő iskolalátogatást.
Kapunyitási pánik, itt a suli
A nyolcadikosok és kilencedikesek már a jövő héten, a felső tagozatos diákok pedig április végén visszatérhetnének az iskolákba. A fekete besorolású járásokban azonban még várni kell az enyhítésekre.
Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter tegnap ismertette az iskolák nyitásával kapcsolatos tudnivalókat. Az óvintézkedések enyhítése során prioritást élvez az oktatás, ezért nyitnak újra az iskolák április 19-én a 8. és a 9. osztályokba járó diákok számára az egész országban. Egy hétre rá, április 26-tól viszont az iskolanyitás szempontjából már a regionális Covid-automata lesz a mérvadó, a diákok ezután csak akkor járhatnak majd iskolába, ha azt az adott járásban a járványhelyzet is megengedi.
Április végétől fekete besorolású járásokban az óvodák és alsó tagozatok, valamint az egészségügyi szakközépiskolák nyitását engedélyezik. A hátrányos helyzetű diákok részére az iskolákban kis csoportokban (5+1) tarthatnak órákat. A 8. és 9. osztályos diákok részére csak a bordó besorolású járásokban nyithatják meg az iskolákat, ezekben a járásokban a tanácsadó központok is fogadhatják a gyerekeket. A szabadidőközpontok és nyelviskolák egyéni foglalkozásokat biztosíthatnak a diákok részére.
A piros besorolású járásokban a felső tagozatos diákok is visszatérhetnek az iskolapadba, beleértve a nyolcéves gimnáziumok első 4 évfolyamát.
A leghalványabb, tehát rózsaszín járások már elméletileg a középiskolák nyitását is engedélyezhetik. Ebben a szakaszban a nyelviskolák, szabadidőközpontok és művészeti alapiskolák már csoportos foglalkozásokat is tarthatnak.
A minisztérium weboldalán közzétettek két interaktív térképet, ahol rendszeresen megtekinthető lesz a járások aktuális és következő heti besorolása.
A felső tagozatos diákok 7 napnál nem régebbi negatív teszttel mehetnek iskolába. Az iskolák ugyan élhetnek a gargalizálós teszt lehetőségével, de a diákok maguk dönthetik el, a tesztelés mely formáját részesítik előnyben. A tanintézetek március végéig jelezhették a minisztérium felé, igényelnek-e gargalizálós tesztet.
A teszteléssel kapcsolatban országos szinten is változás várható, de a részleteket csak a hét folyamán fogja bejelenteni az egészségügyi minisztérium. Gröhling szerint nagyobb szerepet kapnak majd azok a koronavírustesztek, amelyeket otthon is elvégezhetünk.
Az alsó tagozatos gyerekek esetében továbbra is a törvényes képviselőnek kell negatív teszttel rendelkeznie. A tárcavezető hangsúlyozta, a legfiatalabb diákoknak ajánlott a szájmaszk viselése, de nem kötelező.
Ha az iskolában pozitív esetet észlelnek, az igazgató a fenntartóval egyeztetve bezárathatja az intézményt vagy az adott osztályt. Ilyen esetben a karantén ideje alatt távúton folytatódik az oktatás.
Fokozatos visszaállás
Az oktatási tárca 2-3 hetes átmeneti időszakot szán a szabályokhoz való alkalmazkodásra. Gröhling kiemelte, féléves kihagyás után térnek vissza a gyerekek az iskolába, így természetes, hogy kell egy kis idő, míg a tanárok, diákok és a szülők is felveszik a ritmust. A miniszter szerint az első nap nem kell dolgozattól tartani a diákoknak. „A cél a fájdalommentes visszatérés” – hangzott el a sajtótájékoztatón. Kiderült még, hogy a természetiskolák az idei tanévben elmaradnak.
Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter hangsúlyozta, a végzős diákok esetében szem előtt kell tartani a felvételi vizsgákat. Végleges döntés egyelőre nincs, de a minisztérium célja, hogy a tavalyi évtől eltérően, a diákok személyesen abszolválhassák a május elején esedékes középiskolai felvételiket.
Ami a középiskolákat illeti, nyitásuk leginkább a kollégiumok miatt késik – járványügyi szempontból ez okoz nagy fejtörést a szakértőknek. Az alapiskolákkal ellentétben a kollégiumok megnyitása magasabb mobilitáshoz vezethet a járások között, ami a vírusszakértők szerint egyelőre túl nagy kockázatot jelent.
Folytatják az oltást
Elena Prokopová, az egészségügyi minisztérium kis- és fiatalkorúak általános gondozásával foglalkozó szakértője hangsúlyozta az oltás fontosságát. A beoltott tanárok és iskolai dolgozók a következő hetekben kaphatják meg a vakcina második adagját. A szakértő elmondta, rendkívül fontos, hogy a második oltást is igényeljék a tanárok. Hozzátette, az AstraZeneca-oltóanyag előnyei továbbra is meghaladják az oltás veszélyeit.
Vladimír Krčméry infektológus szerint az oltás pozitív hatása nemcsak az egyén szintjén fontos, hanem társadalmi szempontból is. Hangsúlyozta, a koronavírus számos olyan megbetegedést hozott magával, amelynek tünetei nem mindig szemmel láthatóak. „A mentális betegségek gyógyítása évekig is eltarthat, nem válogat tanár és diák között” – mondta a szakember, majd hozzátette, a koronavírust csak közös erővel és az oltás segítségével tudjuk legyőzni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.