Kamenický: Idén nem sikerül elérni a kiegyenlített költségvetést

Ladislav Kamenický

Idén nem sikerül elérni a kiegyenlített költségvetést.

Idén biztosan nem sikerül elérni, hogy kiegyenlített legyen a költségvetés. Mínuszban lesznek a számok – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Ladislav Kamenický (Smer-SD) pénzügyminiszter az aktuális, pesszimista gazdasági prognózissal összefüggésben.

Kamenický az adóprognózis nélkül nem tudta számszerűsíteni a költségvetési hiányt. Elmondása szerint ez a jövő szerdán (szeptember 25.) lesz ismert.

Ladislav Kamenicky néhány héttel ezelőtt felszólította a minisztériumokat, tájékoztassák arról, hogyan tudnának takarékoskodni. Ilyen megtakarítási lehetőségekről azonban egyik tárca sem tett jelentést. A pénzügyminiszter szerint felül kell vizsgálni az egyes kormányzati hivatalok kiadásait, és mintegy 200 millió eurót meg kell spórolni.

Jelentős lassulás

A szlovák gazdaság növekedési üteme idén jelentősen lassulni fog, csak a 2,4%-os szintet fogja elérni. Ez derül ki az SZK Pénzügyminisztériuma által közzétett aktuális makrogazdasági előrejelzésből, amely jelentősen eltér a korábbi prognózisoktól. Júniusban a tárca még 3,5 százalékos gyarapodást helyezett kilátásba. A tavalyi gazdasági növekedés 4,1 százalékos volt.

2020-ban a növekedés üteme várhatóan tovább fog lassulni, és csak a 2,3%-os szintet fogja elérni, ami a júniusi prognózishoz képest 1,1 százalékos visszaesést jelent. A szlovák gazdaság számára továbbra is kockázatot jelent a megegyezés nélküli brexit, valamint a jelentősebb visszaesés az euróövezet tagállamaiban, illetve a szomszédos országokban.

2021-től kezdve a tárca szerint ismét feléledhet a szlovák gazdaság. Gyorsabban fog gyarapodni az export is az új autógyár, a Jaguar Land Rover termelésének köszönhetően. Az uniós támogatások lehívásának harmadik programidőszakának végéhez közeledvén nőni fog a beruházások száma és a kormányzati fogyasztás is.

A foglalkoztatottság mértéke idén 1,2%-kal fog növekedni, ami 30 000 új munkahelyet jelent. Jövőre a növekedés mértéke már csak 0,2%-os lesz, és a következő években sem várható számottevő emelkedés.

A munkanélküliségi ráta az előrejelzés szerint idén eléri a történelmi mélypontot (5,8%). 2022-ig a munkanélküliség stagnálni fog, csak mérsékelten csökkenhet, legfeljebb 5,7%-ra.

Az átlagos nominálbér összege idén 7,4%-kal emelkedhet, ami a válság óta a legnagyobb szám. A legjelentősebb, 12%-ot is meghaladó növekedés a Pénzpolitikai Intézet (IFP) szerint a közszférában várható. A magánszférában idén is 6 százalékos béremelkedésre van kilátás. A következő években a béremelkedés üteme 5% alá eshet vissza. A visszaesés minden szektorban érzékelhető lesz, leginkább az iparban.
 

Az árak várhatóan idén is 2,5%-kal fognak emelkedni. A gazdaság ciklikus lassulása a következő években az infláció mérsékelt csökkenését eredményezheti, melynek mértéke így megközelítheti a 2%-ot. 2022-ben az infláció valószínűleg ismét emelkedni fog, 2,3%-ra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?