Kaliňák: megnyitjuk a határt a menekültek előtt

Pozsony |

<p>&nbsp;Bár a szlovák&ndash;ukrán határszakaszt a schengeni övezet legjobban védett határai között tartják számon, ha Ukrajnában egy esetleges polgárháborúba torkollik a konfliktus, akkor Robert Kaliňák belügyminiszter szerint kötelesek leszünk megnyitni a határt a menekültek előtt.</p>

„Ilyen helyzetben nyitva kell hagyni a határt és segítséget kell nyújtani azoknak, akiknek veszélyben vannak az alapvető emberi jogaik” – állítja a belügyminiszter. Szerinte ilyen helyzetben az egész Európai Uniónak (EU) segítséget kellene nyújtania, hiszen az érintett államok – Szlovákia, Lengyelország vagy Magyarország – önállóan képtelenek lennének több tízezer menekült befogadására és ellátására.

Kaliňák szerint ilyen esetben az Ukrajnával szomszédos többi országba bizonyára sokkal több menekült próbálna bejutni, mint hozzánk: a szlovák–ukrán határ geográfiai profilja nem teszi lehetővé, hogy menekültek ezrei lépjék át. „Ha valaki az ukrajnaihoz hasonló konfliktusok miatt menekül egy országból, rendszerint kimerült, rendkívül stresszes állapotban van ezért mindig a lehető legegyszerűbb megoldást választja. A szlovák határ átlépése pedig komplikált” – mondta a belügyminiszter. Emlékeztetett, hogy az ukránok saját határaikat továbbra is a hadsereggel védik. „Ott még mindig létezik egy 30 kilométeres biztonsági terület, amelyre nálunk még a szocializmusból emlékezhetünk. A menekültek áramlása ezért részben rajtuk múlik, mert ha meg akarják majd védeni, megtehetik, az ottani határ továbbra is úgy néz ki, mint a Szovjetunió idejében” – állítja Kaliňák.

A miniszter Daniel Lipšic független képviselő kérdésére reagálva nyilatkozott a szlovák–ukrán határ védelméről. „Ukrajnában a helyzet könnyen polgárháborúvá fajulhat, melynek jelentős migráció is velejárója lehet. Ez új kihívás Szlovákiának, amire fel kellene készülni” – mondta az Új Többség vezetője.

Az ukrajnai események kapcsán a szlovák rendőrség is jobban figyeli az államhatárt. „Folyamatosan kapcsolatban vagyunk a rendőrség többi egységével, figyeljük a helyzetet” – nyilatkozta Denisa Baloghová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Ahhoz, hogy egy menekült Szlovákiában menedékjogot kapjon, igazolnia kell, hogy hazájában veszélynek van kitéve. Ha ezt nem tudja igazolni, s olyan országból származik, ahova nem lehet visszaküldeni – például Irakból vagy Szomáliából –, úgynevezett „kis menedékjogot” kap. Ez eddig egy évig volt érvényes, viszont az EU utasítására tavaly decemberben elfogadott, menedékjogról szóló törvény módosítása szerint már két évre adják ki. (dem, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?