Juraj Blanár ismét az orosz külügyminiszterrel találkozott (ÖSSZEFOGLALÓ)

Alig fél évvel a nemzetközi színtéren is nagy port kavart egyeztetésük után New Yorkban újra találkozott a külügyminiszter, Juraj Blanár (Smer) és orosz kollégája, Szergej Lavrov. Az Európai Unió politikusai közül ezúttal is kizárólag a szlovák és a magyar diplomácia vezetője tárgyalt Lavrovval.

A külügyminiszter, Juraj Blanár röviddel azután találkozott az orosz diplomácia vezetőjével, Szergej Lavrovval, hogy felszólalt az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Blanár beszédében az orosz-ukrán konfliktus békés rendezését szorgalmazta.

„Az ukrajnai konfliktust nem lehet katonai úton megoldani, a párbeszéd az egyetlen lehetséges alternatíva” – szögezte le a külügyminiszter. Blanár ezt követően kijelentette, hogy „Szlovákia felszólítja az összes érdekelt felet, hogy tegyék félre nézetkülönbségeiket, és helyette a szenvedés és Ukrajna pusztulásának leállítására összpontosítsanak”.

Előtérben az ország érdekei

A külügyi tárca illetékesei a találkozót követően arról számoltak be, hogy a megbeszélést az orosz fél kezdeményezte. Az eszmecsere középpontjában a hivatalos tájékoztatás szerint elsősorban az energiabiztonság terén fennálló szlovák érdekek álltak.

„A nukleáris üzemanyagról, a rendelkezésünkre álló olajról és a gázról volt szó. Szlovákiának fontos, hogy ezen nyersanyagok meglévő tranzitfolyosói a jövőben is megmaradjanak” – magyarázta Juraj Blanár, aki egyúttal jelezte, mindez még annak tudatában is fontos, hogy dolgoznak a diverzifikáción.

„Megismételtem Szlovákia következetes álláspontját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban. Hangsúlyoztam a nemzetközi jog megsértését, és a békés megoldás nélkülözhetetlenségét is” – tette hozzá a szlovák külügyminiszter, aki szerint az „igazságos és fenntartható békét” a világ nagyhatalmainak kellene garantálnia.

Nem Juraj Blanár volt egyetlen uniós politikus, aki Lavrovval tárgyalt. A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter (Fidesz) ugyancsak időt szakított az orosz kollégájával való egyeztetésre. Budapest közleményben reagált a történtekre, amiben az áll, hogy „Magyarországnak érdeke az Oroszországgal való kapcsolat fenntartása és az együttműködés fejlesztése”.

Mindezt Szijjártó Péter szavai is megerősítik, aki szerint „az orosz külügyminiszter mindig igyekezett eleget tenni a magyar kormány kéréseinek”.

Ismerős jelenetek

A mostani jelenetek többeknek is ismerősnek tűnhetnek. Nem az ENSZ 79. közgyűlése az első olyan esemény, ahol a szlovák és a magyar diplomácia vezetője Szergej Lavrovval találkozott. Juraj Blanár és Szijjártó Péter a márciusban Törökországban megrendezett diplomáciai fórumon is tárgyaltak orosz kollégájukkal. A fotó, amely Blanár és Lavrov kézfogását örökítette meg a szlovák- és a világsajtót egyaránt bejárta.

A korábbi külügyminiszter, Miroslav Wlachovský akkor azt nyilatkozta, hogy ízléstelennek tartja a helyzetet, a történteket pedig „az orosz agresszió áldozatainak szembeköpéseként” értékelte.

Az ellenzék sem spórolt a bírálattal. Abban minden párt közös nevezőre jutott, hogy Blanár „azzal a férfival találkozott, akinek vér tapad a kezéhez”, de azt is megjegyezték, hogy a külügyminiszter ezzel szembement az Európai Unió külpolitikai irányultságával.

A márciusi eseményekre Szlovákia külföldi partnerei közül Csehország reagált a legélesebben. Prága akkor felfüggesztette a cseh-szlovák kormányközi konzultációkat.

Sokasodnak a kritikák

Bár hasonlóan drasztikus válaszlépésekről egyelőre nem érkeztek hírek, a kritikai visszhang a mostani találkozó után sem maradt el.

Metod Špaček egykori diplomata, Zuzana Čaputová korábbi hivatalvezetője arra figyelmeztet, hogy „egy agresszorral és bűnözővel meleg mosolyok kíséretében lezajlott” találkozó rányomja a bélyegét Szlovákia 79. ENSZ Közgyűlésen való részvételére. Špaček arra is emlékeztetett, hogy Lavrov és Blanár megbeszélésére az ENSZ-ben került sor, amely alapdokumentumában foglaltakat Oroszország 1 000 napja súlyosan sérti az Ukrajna elleni agressziójával.

Vladimíra Marcinková, az SaS parlamenti képviselője a közösségi hálón korlátozott ideig elérhető történetében azt írta, hogy „ez az egyeztetés rendkívüli módon árt majd Szlovákiának”. Marcinková szerint az ország ezzel lejáratta magát a partnerei előtt, a legszomorúbb mégis az, hogy „a találkozón az eltévelyedett miniszter mellett az államfő tanácsadója is részt vett”. A képviselőnő kijelentésével arra utalt, hogy az eszmecseréről készült fotók hátterében a külügyi tárca vezetője mellett Ján Kubiš egykori diplomata, Peter Pellegrini külpolitikai tanácsadója is látható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?