Júliusban erre kell odafigyelniük az egyéni vállalkozóknak

adózás
Pozsony |

A nyár folyamán módosulnak az egyéni vállalkozók és önfoglalkoztatók járulékkötelezettségei. A Szociális Biztosító július 22-éig küldi el az érintetteknek az ezzel kapcsolatos tájékoztatót, a főbb változásokat azonban már most közzétette. Mire számíthatnak a vállalkozók?

A legtöbb egyéni vállalkozó és önfoglalkoztató (szlovákul samostatne zárobkovo činná osoba, SZČO) az elkövetkező időszakban újabb változásokra számíthat a Szociális Biztosítóval szembeni járulékfizetési kötelezettségeivel kapcsolatban.

Automatikus értesítő

„A kötelező szociális biztosítás létrejöttéről, időtartamáról vagy megszűnéséről és a július 1-jétől érvényes járulékfizetési kötelezettség összegéről július 22-éig értesítjük az érintett vállalkozókat” – mondta el lapunknak Martin Kontúr, a Szociális Biztosító szóvivője. Az értesítéseket automatikusan küldik el; a vállalkozóknak ezt nem kell külön kérvényezniük. Az információkat írásban vagy az elektronikus postafiókjukba kapják meg, ha ez utóbbi lehetőséget már aktiválták.

Elhalasztott adóbevallás

A Szociális Biztosító értesítőjében az egyéni vállalkozók minden szükséges információt megkapnak a biztosítási díjakra vonatkozó adóalapjuk és a társadalombiztosítási járulék összegéről, beleértve az esedékesség időpontjára és a járulékfizetés módjára vonatkozó információkat is. 

„Az egyéni vállalkozók először 2024. augusztus 8-áig (2024. júliusára vonatkozóan) fizetik be az újonnan megállapított biztosítási díjakat. Ez azokra az egyéni vállalkozókra és önfoglalkoztatókra vonatkozik, akik a rendes határidőig (idén április 2.) benyújtották az adóbevallásukat”

 – tette hozzá Kontúr. Nem vonatkozik azonban azokra, akik a 2023-as naptári évre vonatkozó adóbevallásukat a meghosszabbított határidőn belül nyújtják be. A hatályos jogszabályok szerint a jövedelemadó bevallására és befizetésére vonatkozó határidő legfeljebb három hónappal, vagyis június végéig hosszabbítható meg azon adófizetők számára, akik ezt március végéig kérték, és akiknek csak szlovákiai bevételeik voltak. A központi adó- és vámhivatal információi szerint idén 290 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. A Szociális Biztosító őket 2024. október 21-ig értesíti a kötelező társadalombiztosítás kezdetéről, folytatásáról vagy megszűnéséről, és ezt követően november 8-áig (2024 októberére vonatkozóan) fizetik be először az újonnan megállapított díjat.

Fontos jövedelemhatárok

Az önfoglalkoztatók kötelező társadalombiztosítása 2024. július 1-jétől lép hatályba azon természetes személyek számára, akik a 2023-as naptári évben 7824 eurót meghaladó jövedelemre tettek szert a vállalkozásukból (egész pontosan 7824,01 eurót meghaladó jövedelemmel rendelkeztek), nem igényelték az adóbevallás elhalasztását, és 2024. július 1-jén érvényes engedéllyel rendelkeztek a tevékenységük végzésére. 

„Ha az önfoglalkoztató nem engedély alapján végzi a tevékenységét, a kötelező biztosításról az elért jövedelemhatár dönt. Azok az önfoglalkoztatók, akik 7824 eurónak megfelelő vagy annál alacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek, nem tartoznak a kötelező társadalombiztosítás hatálya alá, vagyis 2024. június 30-ától számukra megszűnt a kötelező társadalombiztosítás hatálya”

 – figyelmeztet Kontúr.

A 2024-es naptári évben a kötelezően biztosított önfoglalkoztató minimális havi kivetési alapja 652 euró, az ebből adódó biztosítási díj pedig 216,13 euró havonta (az öregségi nyugdíjban vagy korengedményes nyugdíjban részesülő önfoglalkoztatók esetében a havi biztosítási díj 177,01 euró, mivel ők nem fizetnek rokkantsági biztosítási díjat). A 2024-es naptári évben az önfoglalkoztatók maximális havi kivetési alapja 9128 euró, ami 3025,93 eurós havi biztosítási díjat eredményez (az öregségi nyugdíjban vagy korengedményes nyugdíjban részesülő önfoglalkoztatók esetében a havi biztosítási díj 2478,25 euró).

Biztosítási kalkulátor

Tavaly átlagosan 201 384 egyéni vállalkozó és önfoglalkoztató fizetett havi díjat az öregségi nyugdíjbiztosításra, ebből 160 132 (80%) fizette a minimális összeget. A legmagasabb összegű díjat 290 egyéni vállalkozó és önfoglalkoztató fizette. Az elmúlt hat évben nőtt az önfoglalkoztatók száma, és ezzel arányosan nőtt a minimális kivetési alapok alapján társadalombiztosítást fizetők száma is. Míg például 2018-ban az önfoglalkoztatók 75%-a fizetett minimális járulékot az öregségi nyugdíjbiztosításra, addig tavaly ez az arány 80% volt. A Szociális Biztosító idén is elkészítette az önfoglalkoztatók számára a biztosítási díjak tájékoztató jellegű kiszámítására szolgáló kalkulátort, amit a Szociális Biztosító honlapján tettek közzé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?