A PS, a KDH és az SaS rendkívüli ülés összehívását kezdeményezi
Józan képviselők és kulturáltabb parlamenti viták jöhetnek a jövő évtől?
Abban szinte a teljes hazai politikai színtér egyetért, hogy a parlamenten belüli viták egyre durvábbakká váltak, a felszólalásokban gyakran fordulnak elő a személyeskedések. A koalíció és az ellenzék most egyaránt módosítani szeretné a házszabályt, igaz, más-más szempontból. Andrej Danko (SNS), a parlament alelnöke szerint a jövő évben komoly változások jöhetnek.
Tibor Gašpar (Smer), a parlament alelnöke nemrégiben arról beszélt, a jövő év elején a parlamenti képviselők feltehetően foglalkoznak majd a házszabály megváltoztatásával. A korábbi rendőrfőkapitány szerint már folynak egyeztetések arról, hogy a viták során korlátozni kellene a felszólalásokra szánt időkeretet.
Az ellenzéki képviselők a tavalyi év végén, illetve az idei év elején éppen azt használták ki, hogy a viták időtartama kapcsán nincsenek komoly szabályozások, így például a büntető törvénykönyv módosításának elfogadását sikerült hetekkel későbbre halasztani. Ennek az időhúzási stratégiának a keretében születtek meg például a Szlovákia mozgalom képviselőinek éjszakába nyúló, mintegy 7 órás felszólalásai.
Gašpar szerint a házszabály módosításáról az ellenzéki képviselőkkel is egyeztetnek majd, de arra viszonylag kevés az esély, hogy széles körű egyeztetés születik majd. Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom elnöke például már jelezte, szerinte semmi szükség a felszólalások időtartamának korlátozására.
Etikai kódex
A viták lerövidítését egyelőre a parlament másik alelnöke, Andrej Danko sem tartja valószínű forgatókönyvnek. Az SNS vezetője ugyanakkor egyetért azzal, hogy technikai javításokat lehetne eszközölni például a beterjesztők felszólalásai kapcsán, de a valódi megoldást egy úgynevezett etikai kódex bevezetésében látja. Danko szerint ez egy régóta fennálló a probléma, melynek a megoldási kísérletei eddig mindig kudarcba fulladtak, most azonban bízik abban, hogy a helyzet megváltozhat. Ennek alapján a képviselőknek tartaniuk kellene magukat bizonyos etikai normákhoz, a megjelenéstől kezdve a kommunikáción át egészen az öltözködésig.
Szeptemberben Danko volt az, aki kitiltotta a plénumból Lucia Plavákovát, a Progresszív Szlovákia képviselőjét, akinek a számítógépén különféle szivárványos matricák szerepeltek.
Milan Majerský, a KDH vezetője azonban nem látja sok értelmét egy ilyen módosításnak.
„Semmire sem megyünk vele, ha ez nem fogja részét képezni a képviselők személyes, mentális felszereltségének. Ha ez megvalósulna, akkor lennénk csak valódi példamutatók a Szlovák Köztársaság előtt, mint törvényhozók”
– jelentette ki.
Alkohol- és drogteszt
Az ellenzéki képviselők azonban egészen más szempontból szeretnének változtatni a házszabályon. A KDH frakcióját nemrégiben elhagyó Martina Bajo Holečková (jelenleg független) egy olyan jogszabály-módosítást terjeszt be a plénum elé, amelynek értelmében bármely képviselő javaslatára az ülést vezető házelnöknek vagy házelnökhelyettesnek köteleznie kellene az adott, felszólalási joggal rendelkező személyt az alkoholteszt elvégzésére, ha a javaslatot legalább 50 képviselő támogatja. Ha az alkoholteszt pozitív lenne, az adott személy elveszítené a felszólalási jogát. Holečková szerint a törvény elfogadására azért is szükség lenne, mert a parlamentben az alkohol valódi problémát jelent, neki is vannak személyes tapasztalatai ittas képviselőkkel.
Danko és Fico is érintett?
Hogy kikre gondolt, nem árulta el, de a sajtóban sokat emlegetik Andrej Danko nevét, akiről például Rudolf Huliak is kijelentette, hogy gondjai vannak az alkohollal.
Igor Matovič pedig nemrégiben azt állította, a jövő évi állami költségvetésről szóló szavazás során maga a miniszterelnök, Robert Fico volt ittas, aki az államháztartás elfogadása után állítólag a középső ujját is feltartotta a Szlovákia mozgalom elnökének.
Matovičék egyébként szintén előállnak egy saját javaslattal, amelynek köszönhetően alkohol- és drogtesztet lehetne végezni a képviselőkön.
„Nem normális azt kérni az emberektől, hogy tartsák tiszteletben a törvényeket, ha azt látják, hogy ezeket a törvényeket olyan emberek javasolják, támogatják, fogadják el, szavazzák meg, akik nyilvánvalóan ittasak”
– mondta a Szlovákia mozgalom vezetője.
Martin Dubéci, a Progresszív Szlovákia frakcióvezetője lapunknak elmondta, pártja régóta szorgalmazza a házszabály módosítását, és a képviselőik nyitottak lesznek a tárgyalásra.
A házszabályt érintő módosítások várhatóan a jövő februári ülésen kerülnek napirendre. (TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.