<p>Elképzelhető, hogy a 2009-es évben ötször is a szavazóurnákhoz hívják a választókat, de legalább három szavazás biztosan lesz. A kétfordulós köztársaságielnökés a megyei önkormányzati választások mellett júniusban európai parlamenti képviselőket is választ az ország.</p>
Jövőre akár öt választás is lehet
Öllös László politológus szerint mindegyik választás fontos lesz. „Mindhárom más-más szempontból fontos, nem is hasonlítanám őket össze - mondta a Fórum Intézet munkatársa. - Elsősorban a folyamat a fontos, ugyanis nagy hatással lesznek egymásra, a kampányok jelentős mértékben összefolynak majd.“ Ez főleg az európai parlamenti választások szempontjából káros. „Már az első alkalommal sem az EP-képviselők tevékenysége alapján szavaztak, erről a választók nagyon keveset tudtak. Arról még kevesebb információjuk van, hogy mit csinálnak azok az európai pártok, melyeknek frakcióiba ezek a képviselők tartoznak“ -állítja a politológus. A jövő évi választások befolyásolják a 2010-es hazai parlamenti választások eredményét is. „Nagyon jó eséllyel indul majd a 2010-es parlamenti választásokon az a párt, mely a 2009-es választásokon jól szerepel“ - magyarázta Öllös.
2009semaz ellenzék
éve lesz A sikeres szereplésre inkább a jelenlegi kormánypártoknak van esélyük. „Az ellenzék csak a köztársaságielnökválasztásokon látszik esélyesnek, Iveta Radičová 12 százalékos hátránya nem tűnik ledolgozhatatlannak“ - véli Öllös.
Először köztársasági elnököt választunk, a választás időpontja azonban még ismeretlen. Annyi biztos csak, hogy leghamarabb -ha ma írná ki a választásokat Pavol Paška házelnök - február 24-én kerülhet sor az államfőválasztás első fordulójára. A legkésőbbi dátum április 16. Ha az első körben nem sikerül elnököt választani, akkor 14 napon belül újra az urnákhoz kell járulni, vagyis legkésőbb április végéig kiderül, ki lesz a következő 5 évben az ország első embere. Júniusban újra választások lesznek, az európai parlamenti képviselőket választjuk. Szlovákia jövőre 13 képviselőt küldhet Brüsszelbe, eggyel kevesebbet, mint 2004-ben, az első választások során.
Öllös szerint 2009 sem az ellenzék éve lesz. „A legutóbbi parlamenti választások óta nem képes lábra állni, teljesen szétesett, új programelemeket nem tud felmutatni, belső veszekedésekre fecsérli energiáit és nincsenek új arcok sem ezekben a pártokban -magyarázta a politológus. - Csak reagálni tud a kormány lépéseire, arra vár, hogy a koránypártok hibázzanak.“ Megyei választások
novemberben A megyei önkormányzati képviselők és a megyei elnökök megválasztásának pontos dátuma is ismeretlen, ezt is a parlament elnökének kell meghatároznia. Annyi biztos, hogy novemberben lesznek, mivel a törvény szerint a választási ciklus utolsó 14 napjában kell megtartani az új választásokat. Az utolsó megyei választások 2005. november 26-án voltak, így jövőre legkorábban november 12-én választhatunk. A megyeiképviselőválasztás egyfordulós, de az elnököket két fordulóban választjuk meg, ha az elsőben egyik jelölt sem szerzi meg az érvényes szavazatok több mint felét. A második fordulóra az első után két héttel kerül sor. A választási részvétel várhatóan mindhárom választáson alacsony lesz, legalábbis erre lehet következtetni az előző választási adatokból. A legtöbben várhatóan a köztársaságielnökválasztáson vesznek majd részt, a legutóbbi választások közül ezen volt a legmagasabb a részvétel, de 1999-hez képest ez is mintegy 25 százalékponttal csökkent. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.