Az érdekegyeztető tanács hétfői ülését követően Ódor Lajos ügyvezető kormányfő (a képen középen) bejelentette, hogy sikerült egyezségre jutniuk a jövő évi minimálbérről.
ÖSSZEFOGLALÓ: Jövőre 750 euró lesz a minimálbér
A munkaadók, a szakszervezetek és a kormány képviselői az érdekegyeztető tanács hétfői ülésén megállapodtak a 2024-es minimálbérről. A bruttó havi minimálkereset az idei 700-ról a jövő év elejétől 750 euróra emelkedik – jelentette be Ódor Lajos ügyvezető kormányfő.
„Szlovákiában nem szokványos, és az utóbbi időben biztosan nem volt az, hogy konstruktív vita alakul ki, és sikerül kompromisszumra jutni, még akkor is, ha mindkét fél a maga módján elégedetlen. A szakszervezetek magasabb béreket szeretnének az alkalmazottaknak, a vállalkozóknak pedig meg kell védeniük a versenyképességüket” – mondta Ódor. A hatályos jogszabályok szerint abban az esetben, ha a szociális partnereknek nem sikerül egyezségre jutniuk a következő évi minimálbér összegében, ezt automatikus módon, a jogszabályban meghatározott képlet alapján számolják ki. Eszerint a minimálbért ilyen esetekben a két évvel korábbi országos átlagbér 57 százalékában határozzák meg. Ha a jövő évi minimálbért ez alapján számították volna ki, ez 744 euró lett volna. A szociális partnerek egyezségének köszönhetően azonban ez hat euróval magasabb, 750 euró lesz. „Ez a megállapodás példaértékű lehet a politikusok számára is” – mondta el Soňa Gaborčáková ügyvezető munkaügyi miniszter.
Mário Lelovský, a Munkáltatók Országos Szövetségének (RÚZ) az alelnöke rámutatott arra, hogy a minimálbér meghatározásánál mindig figyelembe kell venni a munkavállalók elégedettségét és a vállalatok versenyképességét. „Nagyon örülök, hogy sikerült megállapodnunk” – tette hozzá Lelovský, aki szerint a 750 eurós összeg nagyvonalú ajánlat, különösen, ha figyelembe vesszük a munkáltatókat sújtó válságot. Alexej Beljajev, az Ipari Szervezetek Szövetségének (APZD) az elnöke hangsúlyozta, hogy Szlovákiában nem a minimálbér a probléma, hanem az éjszakai és hétvégi munkavégzésért járó pótdíjak, amelyek ismét a minimálbérhez vannak kötve. „Az, hogy a pótdíjakat a minimálbérhez kötik, az iparnak jövőre 180 millió eurójába kerül, aminek a felét az állam viszi el” – figyelmeztet az APZD elnöke. Szerinte az állam inkább a munkavállalóknak adhatná az említett 180 millió eurót.
A munkaadók képviselőinek és a szakszervezeteknek tavaly is sikerült megállapodniuk az idei minimálbérről. Ez volt az első ilyen jellegű megállapodásuk a következő évi minimálbér összegéről. Ennek köszönhetően a minimálbér a tavalyi 646 euróról az idei 700 euróra emelkedett, ami 9 euróval több, mint amit a minimálbértörvény előír. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.