A parlament keddi ülésén zöldet kapott a kormány konszolidációs csomagja, mely nagyjából 1,6 milliárd eurós bevételt jelenthet az államnak. A kabinet megszorító intézkedései között szerepel a bankokra kivetett különadó, az alkoholra és a dohányra vonatkozó jövedéki adó emelése, illetve a második pillérhez való hozzájárulás csökkentése, valamint a bírósági és az adminisztratív díjakért is többet kell majd fizetni.
Eltörölt munkaszüneti nap, magasabb adók és drágább cigaretta – elfogadták Ficóék konszolidációs csomagját
A pénzügyi tárca elsősorban az államháztartás helyzetével indokolta az adóemelést. A kormányjavaslatot múlt héten kezdte tárgyalni a parlament, de több tucat ellenzéki képviselő szólalt fel a jogszabálytervezet elfogadása ellen. Módosító javaslatokból sem volt hiány, a koalíció azonban nem értett egyet a felvetett változásokkal, így az ellenzék nem járt sikerrel.
Parlamenti harcok
A konszolidációs tervezetet 78 kormánypárti képviselő támogatásával hagyta jóvá a parlament, a szavazás azonban nem ment zökkenőmentesen – az ülést vezető Peter Pellegrini (Hlas) házelnök nem bocsátotta szavazásra Ľubomír Galko (Szlovákia) 290 pontos módosító javaslatát. Az ellenzéki politikusok érvelése szerint Pellegrini megsértette a képviselő jogait, ezért az Alkotmánybírósághoz fordulhatnak, hogy vizsgálja meg, törvényesen került-e jóváhagyásra a kormányjavaslat. Galko a bírósági és adminisztratív díjak emelését szerette volna megakadályozni, a több száz pontból álló módosító javaslat felolvasása azonban stratégiai célt is szolgált – az ellenzék szándékosan igyekszik elhúzni a parlamenti vitát, hogy megakadályozza a büntető törvénykönyv módosítását, amire a jövő évi költségvetési javaslat elfogadása után kerülhet sor.
Adóemelés
A Smer-kormány a bankadó mellett a nyereségrészesedés adóját is növeli (7-ről 10 százalékra). A kisvállalkozóknak kedvezhet, hogy 49 790 euróról 60 ezer euróra emelkedik a bevételi küszöb, amire a 15%-os adó vonatkozik.
Drágulnak azonban a vendéglátóipari egységek – az alkoholra a 10%-os áfa helyett 20%-ot számolnak majd fel. A jövedéki adó emelése nem vonatkozik a borra és a sörre – kivéve az éttermeket és vendéglátóhelyeket, ahol az alkoholtartalmú italok fogyasztása esetén mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni.
A pénzügyminiszter által kidolgozott jogszabály szerint a munkáltatók a jövő évtől a bruttó bér 10 százaléka helyett 11 százalékot lesznek kötelesek az egészségbiztosítási díjra költeni, az önkéntes befizetők, illetve az egyéni vállalkozók esetében pedig a kivetési alap 14 százalékáról 15 százalékra növekszik a tétel. A képviselők rábólintottak az egészségügyi bizottság javaslatára, mely szerint a járulékemelés határozott ideig – 2027 végéig lesz érvényben. A második nyugdíjpillérhez való hozzájárulás csökken, a Szociális Biztosító jövőre csak 4 százalékot utal át a nyugdíjpénztárakba, ami 365 millió euró mínuszt jelent.
A megszorítások jövő áprilistól az ügyintézés során is tapasztalhatóak lesznek, az útlevél díja például a mostani összeg felével emelkedik, a jogosítvány igényléséért pedig a jelenlegi 6,50 helyett 10 eurót kell fizetni.
A spórolást nem úszta meg a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) sem – a kormány a GDP eddigi 0,17 százalékáról 0,12 százalékra csökkenti a támogatást. A becslések szerint így 55 millió eurótól esik el a közmédia. A másik oldalon viszont egy módosító javaslatnak köszönhetően elfogadták a Matica slovenská költségvetésből származó támogatásának növelését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.