<p>Bízunk benne, nem tartjuk ellenségnek, ám ha szavazni kell, otthon maradunk – ilyen a véleményünk az Európai Unióról. Az Európai Bizottság Szlovákiai Képviselete tegnap mutatta be felmérését, amellyel azt próbálták kideríteni, milyen az emberek véleménye az unióról.</p>
Jobban szeretjük az Európai Uniót
Pozsony |
A kutatást évente és minden tagállamban megejtik. Az adatokat tavaly novemberben gyűjtötték. Míg 2013-ban a szlovákiai polgárok 30 százalékának volt pozitív véleménye az unióról, addig arányuk tavaly 39 százalékra nőtt – pont ilyen az uniós átlag is. A legtöbben továbbra is semlegesen ítélik meg – sem jó, sem rossz – az EU-t (42%). A növekedés összuniós trend, gyakorlatilag minden tagállamban szebbnek látták Brüsszelt, mint egy évvel korábban. Az EU-nak a diákok (59%) és a menedzseri pozíciókat betöltők (56%) között van a legjobb imidzse. Bízunk benne, de nem szavazunkSzlovákia azon tagállamok közé tartozik, ahol a lakosság jelentős része (73%) nemcsak szlovák állampolgárnak, hanem uniós polgárnak is tartja magát, vagyis azonosulni tud az unióval. Egyébként ugyanilyen az arány Ausztriában is. Ez az arány Szlovákiában mindig magas volt, ám ennek az önértékelésnek némiképp ellentmond, hogy a tavaly májusi EP-választáson nálunk volt a legalacsonyabb a részvételi arány. A magukat jórészt európai polgárnak érző választók 13 százaléka járult az urnákhoz, míg a hasonló arányban uniópozitív Ausztriában 45 százalék. A gyatra részvételi számok tükrében még érdekesebb, hogy a felmérés alapján az emberek 50 százaléka bízik az Európai Parlamentben, az Európai Bizottságban (ez kvázi az unió kormánya) pedig a megkérdezettek 47 százaléka. A válaszadók 60 százaléka pozitívan látja az unió jövőjét – hogy ez konkrétan mit jelent (még több jogkört Brüsszelnek?, újabb bővítést?) – azt nem mutatja a felmérés. Az emberek közel fele (49%) szerint a gazdasági helyzet a következő egy évben változatlan marad. Brüsszelbe a költségvetést!Ami a válságkezelést illeti: a megkérdezett szlovákiaiak többsége korszerűsítené a munkaerőpiacot (92%), izmosabbá tenné az európai ipart (84%) és erősebb bankfelügyeletet kíván (71%). Az emberek kétharmada bírságolná a költségvetésileg fegyelmezetlen államokat – a tagállamok jelentős része ebbe a kategóriába tartozik, nagyon kevesen tudják most teljesíteni az eredeti költségvetési kritériumokat –, s meglepő módon a megkérdezettek 59 százaléka úgy gondolja, jobb lenne, ha a tagállamok költségvetését Brüsszelnek is jóvá kellene hagynia. A felmérés szerint az emberek nagy része (79%) továbbra is bízik az euróban. Ennél nagyobb támogatottsága csak Észtországban és Luxemburgban van a közös pénznemnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.