Jobban élünk, mint a mexikóiak

<p>Pozsony. Nemzetközi összehasonlításban a szlovákiai munkavállalók „karácsonya” a bőséget tekintve a világ középmezőnyébe tartozik, derül ki a mojplat.sk portál és a Közép-Európai Munkakutató Központ (CELSI) összehasonlításából.</p>

LAJOS P. JÁNOS

A szakemberek ezúttal nem a megvásárolt ajándékmennyiséget, hanem a kategóriákra osztott munkavállalók fizetését hasonlították, abból kiindulva, hogy a magasabb fizetés gazdagabb karácsonyt eredményez. A fizetéseket, pontosabban a bruttó órabért a vásárlóerő-paritás alapján USD-re számították át. Ez annyit tesz, hogy a dollárban megadott fizetés megfelel annak az összegnek, amit a keresetünk az USA-ban érne, tehát nem egyszerűen a napi átváltási kurzus alapján határozták meg az összeget. „A vásárlóerő-paritás annak az árunak az értékét mutatja dollárra átszámítva, amit az adott keresetért Szlovákiában megvásárolhatunk” – magyarázta Martin Kahanec, a CELSI kutatásvezetője. – Ez az összehasonlítás tehát figyelembe veszi az egyes országok árszintje közti különbséget.”

Az összehasonlításban négy kategóriát határoztak meg, a specialisták az egyetemi végzettséggel rendelkező szakemberek, mint például a jogászok, orvosok vagy tanítók. A második kategóriába a „hivatalnokokat”, vagyis az adminisztratív munkát végzőket sorolták, a harmadik kategória – az „eladók”– a szolgáltatásokban dolgozóké, az „iparosok” közé a szakmunkásokat sorolták.

A legmagasabb végzettséggel rendelkező munkavállalók fizetését nézve Szlovákia a középmezőnybe tartozik, valamivel rosszabb a helyzet, mint Csehországban, de jobb, mint Mexikóban. Az élmezőnyben az USA és a nyugat-európai országok végeztek, ahol a diplomás munkavállalók bére több mint kétszer magasabb a szlovákiai béreknél. Vannak nálunk rosszabb helyzetben lévő országok is, de nem biztos, hogy a diplomásokat megvigasztalja, hogy az ukrán vagy kenyai orvos rosszabbul keres náluk. A végzettségi szint csökkenésével csökken a bérek közti különbség is, sőt néhány esetben a szlovák fizetés többet ér az USA-ban kapottnál. Ilyen például az „eladók” kategória, ahol a vásárlóerő-paritás alapján átszámított fizetés Szlovákiában 6,04 USD volt, míg az USA-ban ez az összeg csak 4,69 USD. A felmérés során a fizetések mediánját, vagyis középértékét vették figyelembe, így szélsőséges fizetések nem torzítják az adatokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?