November 4-én az esztergomi Várhegy Klub vendége volt dr. Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Az összejövetelen Láposi Elza, a KEM alelnöke köszöntötte a minisztert és a vendégeket, valamint dr. Tittman János és dr. Kovács László országgyűlési képviselőket.
Javulnak a körülmények az egészségügyben
Dr. Rácz Jenő a beszélgetés során kifejtette, hogy a XXI. század egészségügye talán az eddigi legnagyobb kihívás az egészségügyi dolgozók számára, e mellett örökségül kapta az előző időszakok problémáit. A kormány az egészségügyben nem a reformok politikáját alkalmazza, hanem az eddig elindított, folyamatban lévő változtatások, módosítások véghezvitele a célja. A miniszter szerint nem helyes a kormányváltásokat követően azonnal módosításokat végrehajtani, az egyetlen jó megoldás a folytonosságra, kontinuitásra való törekvés. Az egészségügyi politikában folytatni kell a megkezdett népegészségügyi programot, hiszen néhány mutatója eredményességet jelez, például a daganatos betegségek halálozási mutatója az utóbbi időben stagnált.
Dr. Rácz Jenő hangsúlyozta, hogy változtatni kell az egészségügyi alapellátás rendszerén – a fekvőbeteg-ellátáson, a járóbeteg-gondozáson és az utógondozás színvonalán. Fontos megoldani a sürgősségi ellátás feladatait a mentőellátástól a kórházi ellátásig. Továbbá ki kell építeni az úgynevezett „doktor-info” rendszert, mely a betegek teljes körű tájékoztatását szolgálná. A tervek szerint a 2006-os évi telefonkönyvekben már megtalálható lesz ez az információs hálózat. A miniszter elmondta, hogy jelentős kérdés a biztosítási alapcsomag kialakítása, mi vehető igénybe díjtalanul, milyen ellátásért és mennyit kell fizetniük a betegeknek. Gondot jelent továbbá a társadalombiztosítás bevételi oldalának hiánya, sokan bújnak ki a járulékfizetési kötelezettségek alól.
Dr. Rácz Jenő elmondta, hogy a kormány törekszik a korrupció megfékezésére az egészségügyben, de hatékonyan fellépni ellene csak széles társadalmi ellenőrzéssel lehet. Végezetül beszámolt arról, hogy a jövő évi költségvetésben hétszázalékos költségnövelés szerepel, minden tizedik forint az egészségügybe kerül. Valamint a tárca megegyezésre törekszik a gyógyszergyárakkal kapcsolatban, szem előtt tartva, hogy a gyógyszerárak kialakításánál a betegek érdeke a meghatározó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.