Javasolt az utasbiztosítás is

Pozsony. Az európai egészségügyi kártya (EHIC – European Health Insurance Card) sok előnyt biztosít, lényegesen olcsóbbá teszi a gyógykezelést az EU tagállamaiban, sok országban azonban így is ki kell fizetni a kezelés költségeinek egy részét.

A pihenés idején is szükségünk lehet orvosraMichal Petrík felvételePozsony. Az európai egészségügyi kártya (EHIC – European Health Insurance Card) sok előnyt biztosít, lényegesen olcsóbbá teszi a gyógykezelést az EU tagállamaiban, sok országban azonban így is ki kell fizetni a kezelés költségeinek egy részét. Maguk az egészségbiztosítók is javasolják, hogy a kártya kiváltása mellett kössünk utasbiztosítást is, mivel az tartalmazza például a beteg hazaszállíttatásának költségeit, vagy fedezi azokat a kiadásokat, melyeket az adott országban az alapbiztosítás nem térít. Sok uniós országban ugyanis a beteg fizeti a kezelés egy részét, akár 25-30 százalékát, ami például már néhány napos kórházi kezelés esetében is többszáz euróra rúghat.

Lehet, hogy fizetni kell

„A tagállamok többségében létezik az úgynevezett kiegészítő egészségbiztosítás, ami fedezi a kezelésnek azt a részét, melyet az általános egészségbiztosítás nem térít meg” – magyarázta Petra Balážová, az Általános Egészségbiztosító (VšZP) szóvivője. A biztosítónál ugyanis már többen is panaszkodtak amiatt, hogy nekik fizetniük kellett a kezelésért, míg a helybelieknek nem. Az is előfordult, hogy a helyi orvos nem fogadta el a kártyát. „Lehetséges, hogy a beteg a nemzeti egészségbiztosítóval nem szerződött orvoshoz fordult, ilyen esetben javasoljuk, hogy keressék fel az adott ország egészségbiztosítóját, és ott kérjenek felvilágosítást” – mondta Balážová. A biztosító arról tájékoztatja a hozzá fordulókat, melyik orvostól, kórháztól kérhetik a kezelést. Sok orvos azonban bizalmatlan a kártyával szemben, ezt indokolhatja a rossz tapasztalat, például már kezelt olyan beteget, aki érvénytelen kártyát mutatott neki, ami csak utólag derült ki. A szlovák biztosítók azonban honlapjukon lehetővé tették a kártya érvényességének ellenőrzését, az internetes címet minden kártyán feltüntetik.

Csak a halaszthatatlan esetekre érvényes

A kezelés költségeinek megtérítését hazatérés után kérheti a beteg az egészségbiztosítójától. Ebben az esetben két lehetősége van: vagy elfogadja azt az összeget, melyet az egészségbiztosító a hazai kezelés költségei alapján számít ki, vagy kéri, hogy azt fizesse ki, amit az adott ország általános egészségbiztosítása fedez a kezelésből. Ez utóbbi esetben a biztosító megkeresi az adott ország biztosítóját, és tőle kéri az összeg meghatározását. „Előfordult már, hogy a külföldi partnerünktől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a kezelést teljes egészében a beteg fizeti, ebben az esetben mi sem fizethetünk a betegnek” – mondta Balážová. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az EHIC kártya csak a halaszthatatlan betegségek kezelését teszi lehetővé, a tervezett operációk, beavatkozások költségeinek fedezését a biztosítótól külön kell kérvényezni.

Mibe kerül?

A biztosítási díjat befolyásolja, hogy klasszikus üdülésre utazunk-e, melynek során csak pihenni akarunk a tengerparton, vagy ki szeretnénk próbálni valamilyen izgalmasabb sportot is. Ez ugyanis jelentősen befolyásolja a biztosítás árát. A kockázat – és a biztosítási díj – szempontjából az üdüléseket három csoportba osztják a biztosítók.

A legolcsóbb a klasszikus üdülés biztosítása, ennél többe kerül például a barlangászat, a legdrágább pedig az extrém sportokat is tartalmazó üdülés. Jelentősen drágítja a biztosítást, ha a nyaralás során búvárkodni akarunk, vagy a paraglidingot szeretnénk kipróbálni, esetleg ejtőernyős ugrást is beterveztünk. A felosztás azonban biztosítónként változik, az Allianz-Szlovák Biztosító például a búvárkodást vagy a vízisízést a klasszikus nyaralás részének tekinti, vagyis az eközben történt balesetek kockázatát tartalmazza az alapbiztosítás. Vigyázni kell azonban az alkohol- és a drogfogyasztásra, az alkoholos állapotban bekövetkezett balesetek következményeit, az esetleges sérülések kezelését ugyanis a biztosítók nem fizetik. (lpj)

Mit fizet a biztosító betegség esetén

Utasbiztosítás – a gyógykezelés biztosítása:

ambuláns kezelés

kórházi kezelés

előírt gyógyszerek költségei

a kórházba szállítás költségei

a hazaszállítás költségei

elhalálozás esetén a holttest hazaszállításának költségei

Utasbiztosítás – balesetbiztosítás:

anyagi kártérítést jelent, ha a külföldön elszenvedett baleset tartós egészségkárosodást okoz

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?