<p>Gyakorlatilag egyetértettek az érdekegyeztető tanács tagjai abban, hogy ledolgoztatják a szociális segélyt a legszegényebbekkel: a tanács tegnapi ülésén áldásukat adták a segélytörvény tervezett módosítására.</p>
Januártól dolgozni kell a szociális segélyért
Pozsony |
szerint január elsejétől az állam csak annak a rászorulónak fizeti majd ki a 60,50 eurós segélyt, aki közmunkaprogramban vagy önkéntes munkában legalább havi 32 órát ledolgozik. Az a négytagú család, amelynek felnőtt tagjai visszautasítják a felkínált munkát, havi 120 eurót veszít: a 156 eurós támogatás 36 euróra olvad. A szociális ügyi minisztérium szerint így lehet majd újra visszavezetni az embereket a munkaerőpiacra. „Alapvető különbség a jelenlegi és a javasolt tervezet között, hogy aktivizáljuk a szociális segélyen élőket” – magyarázta a jogszabályt Ján Richter szociális ügyi miniszter. A jogszabály annyi könnyítést tartalmaz, hogy az továbbra is kaphatja a segélyt, akinek nem jut munka, vagyis akinek semmilyen közmunkát nem tud felajánlani az önkormányzat. „Fontos eleme a jogszabálynak, hogy csak a településen állandó lakhellyel rendelkezőknek kell munkát kínálni” – véli Jozef Dvonč, a Szlovákiai Városok és Községek Szövetségének (ZMOS) elnöke. Ősztől tájékoztató szemináriumokat szerveznek a polgármestereknek, hogy a jogszabály januárra tervezett életbelépéséig felkészülhessenek az alkalmazására. Nem kizárt ugyanakkor, hogy a 2009 óta változatlan nagyságú segélyt januártól emelik, igaz, feltehetően csak néhány százalékkal, várhatóan az idei inflációnak megfelelően. „Tárgyalunk a pénzügyi tárcával, bízom benne, hogy megegyezésre jutunk” – jelentette ki Richter. A jogszabály egyik legvitatottabb része talán, hogy a segélyből levonható lesz a kihágásokért kiszabott bírság összege. Romajogi aktivisták szerint ez csak arra szolgál, hogy a kabinet jó pontokat szerezzen a választóknál, mutatva, hogy igyekszik megbüntetni azokat a romákat, akiken eddig anyagi helyzetük miatt nem tudta behajtani a kiszabott bírságokat. A jogszabály másik eleme, hogy legfeljebb fél évig havi 63,07 eurós támogatást folyósítana azoknak, akiknek tartós munkanélküliként sikerült elhelyezkedniük. Ezt a támogatást legfeljebb fél évig utalná számukra az állam, feltétel azonban, hogy a bérük elérje a minimálbért és ne haladja meg a minimálbér háromszorosát. A szaktárca javaslatát bírálta több civil szervezet és a főügyészség is – alkotmányellenesnek tartják, hogy a létfenntartáshoz szükséges támogatásért dolgozniuk kell majd a szegényeknek, illetve azt is, hogy a bírságok levonhatók lesznek a létminimum alatti támogatásból is. Sokan megkérdőjelezik azt a magyarázatot is, hogy havi 32 óra közmunkával vissza lehet vezetni az évek óta rendes munkahely nélkül élőket a munka világába, amikor egyes régiókban 30 százalék felett van a munkanélküliségi ráta. A jogszabály parlamenti vitája ősszel kezdődik. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.