A középiskolák és a főiskolák végzősei közül sokan olyan szakot tanulnak ki, amely iránt nincs kereslet a munkaerőpiacon – jelentette ki Ján Richter (Smer-SD) munkaügyi miniszter csütörtökön a szlovák munkerő-piaci prognózisról szóló konferencián.
J. Richter: Törvényben kellene összehangolni a munkaerőpiacot és az oktatást
Hozzátette: változást egy szakképzést szabályozó törvény hozhat, amelynek értelmében az egyes iskoláknak figyelembe kellene venniük a munkaerő-piaci igényeket és ezek prognózisát.
Richter hozzátette: a törvény értelmében a megyék feladata lesz, hogy figyelemmel kövessék a munkaerőpiac alakulását és a következő 5-7 évre szóló előrejelzéseket, majd ennek alapján döntsék el, milyen szakokat nyitnak. A miniszter szerint az önkéntes alapú rendszer nem vált be. Hangsúlyozta ugyanakkor: nem az a céljuk, hogy megszüntessék az iskolák fenntartóinak jogköreit, hanem hogy meghatározzák a munkaerő-piac szükségleteit.
A csütörtöki konferencián felszólalt Jozef Kollár, a Szakszervezetek Szövetségének elnöke is, aki a duális képzés fontosságát hangsúlyozta, egyben támogatásáról biztosította a Munka-, Szociális és Családügyi Minisztériumot (MPSVR), valamint az Iskolaügyi Minisztériumot (MŠ) a készülő törvény kapcsán.
Oľga Nachtmannová oktatási államtitkár ezzel összefüggésben elmondta: a két tárca együttműködése nagyon fontos a törvény megfelelő előkészítéséhez. Egyben reményét fejezte ki, hogy a jogszabály 2018. szeptember 1-jével életbe léphet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.