<p>A ciklon, amely e héten végigsöpört a szlovák parlamentben, mindent elsöpört, ami az útjában állt. A parlament elnökén kívül a tervezett reformokat, néhány politikus álmait – hogyan lehet újra hatalomhoz jutni – megvalósította.</p>
Isten óvja Szlovákiát!
Az SaS viselkedése, amely saját kormánya bukását okozta történelmi, de érthetetlen. Megmagyarázni lehet, de megérteni nem. Főként, mert az SaS föl sem akarja fogni, mit okozott a parlamentben a szavazással. Richard Sulík pártja még mindig a kormányprogramot akarja teljesíteni, miniszterei Iveta Radičová kormányának tagjai akarnak maradni és így tovább. Az SaS úgy tesz, mintha a bizalmi szavazás után nem történt volna semmi, a koalíció működne tovább, és a megkezdett vagy tervezett reformok folytatódnának.
A valóság teljesen más. Azzal, hogy elutasították a bizalmi szavazást, csaknem minden megváltozott. A kormány nem élvezi a parlament bizalmát attól a pillanattól kezdve, hogy bejelentették a szavazás eredményét, az államfő feladata csupán annyi, hogy hivatalossá teszi ezt a kabinet leváltásával. Ezt a köztársasági elnöknek nem meg lehet, hanem meg kell tennie. És az, hogy milyen lesz az új kormány, az ő kezében van, senki máséban. Az alkotmány alapján semmi sem akadályozza meg abban, hogy minden hónapban új kormányt nevezzen ki – a kinevezés után a kabinetnek programjával kérnie kell a parlament bizalmát. Ha megkapja, folytatja a munkát, ha nem, az államfő visszahívja és újat nevez ki. Ez a különbség aközött, hogy a parlament nem szavaz bizalmat a kormánynak és aközött, hogy lemond a kabinet. Ha a kormány lemond, a köztársasági elnöknek meg kell bíznia addig, amíg nem nevez ki újat. Senki sem lát bele az államfő fejébe, de elég megjegyezni, hogy úgy érzi, a Smer tagja, máris tudjuk, honnan fúj a szél.
A koalíciós pártok és az SaS – amely tulajdonképpen a Radičová-kormány bukását okozta – közti vita fölösleges és már a választási kampány része lett. A parlament határozata világos beszéd. Különös viszont az SaS magatartása, amely semmit sem ért el abból, amit akart, romba döntötte a kormányt, és a gazdasági válság idején politikai válságot okozott. A tények ugyanis világosak. Az SaS az eurómentőöv ellen volt? Igen. Elfogadták az eurómentőövet? El. Az SaS a kormány bukása ellen volt? Igen. Bukott a kormány? Igen. Akart reformokat az SaS? Akart. Lesznek? Nem lesznek. Akart az SaS előrehozott választásokat? Nem akart. Lesznek? Lesznek. Hozzá akart járulni ahhoz, hogy Ficóval szülessenek döntések? Nem akart. Születnek közös döntések? Születnek.
Ehhez nincs mit hozzáfűzni. Legföljebb annyit. Isten óvja Szlovákiát! Az SaS-típusú politikusoktól.
Juraj Hrabko
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.