1. Hogyan született Aphrodité, a szerelem istennője?a. Zeusz fejéből pattant ki az Olümposz hegyén egy átmulatott éjszaka soránb. a tenger hullámainak és Uranosz levágott nemi szervének találkozásábólc. Héphaisztosz kalapálta ki színarany szoborrá, s később ez kelt életre2.
Irodalom és szerelem
1. Hogyan született Aphrodité, a szerelem istennője?
a. Zeusz fejéből pattant ki az Olümposz hegyén egy átmulatott éjszaka során
b. a tenger hullámainak és Uranosz levágott nemi szervének találkozásából
c. Héphaisztosz kalapálta ki színarany szoborrá, s később ez kelt életre
2. „Szerető, szerető / kell ma nekem már!” – írja Radnóti Miklós fordításában az ókor legismertebb költőnője, a „tizedik Múzsa”. Ki ő?
a. Neobulé
b. Szapphó
c. Sulpicia
3. Az ókor egyik legismertebb „lakomáján” többek között Phaidrosz, Arisztophanész, Agathón és Szókratész vitatkoztak arról, hogy mi a szerelem. De ki jegyezte le szavaikat?
a. Szophoklész
b. Platón
c. Zénón
4. „Nőt jobban sohasem szeretett még férfi a földön, / mint ahogy én téged, Lesbia, elhiheted” – írja Csehy Zoltán fordításában az a római költő, akinek versei mindössze egyetlen példányban, szinte véletlenül maradtak az utókorra. Ki ő?
a. Catullus
b. Vergilius
c. Martialis
5. A középkor egyik legismertebb szerelmi története egy 36 éves hírneves filozófus és 16 éves tanítványa között szövődött. S bár a papi státuszban lévő férfi titokban feleségül vette a közben fiút szülő lányt, a lány rokonsága bosszúból orgyilkost bérelt fel, aki a csábítót megfosztotta férfiasságától. Mi a neve a szerelmespárnak?
a. Ámor és Psyché
b. Abélard és Héloise
c. Trisztán és Izolda
6. „Federigo degli Alberighi szerelmes, de nem nyer viszontszerelmet, és az udvarlásban eltékozolja minden vagyonát, csupán egy sólyma marad; mivel pedig egyebe nincs, ezt tálalja fel ebédre hölgyének, ki meglátogatja; ki is mikor ezt megtudja, megenyhül irányában, feleségül megy hozzá, és gazdag emberré teszi” – foglalja össze a Dekameron egyik sztoriját Boccaccio. Ennek a novellának a nyomán terjedt el a híres „sólyom-effektus” megnevezés a poénos szerkesztésmódra. Hányadik nap hányadik történetéről van szó?
a. a negyedik nap hetedik novellájáról
b. az ötödik nap kilencedik novellájáról
c. a kilencedik nap második novellájáról
7. „Ez világ sem kell már nekem nálad nélkül, szép szerelmem” – írja Balassi Bálint Hogy Juliára talála, így köszöne neki című szerelmes versében. Mi a valódi neve a versben szereplő Júliának?
a. Dobó Krisztina
b. Szárkándi Anna
c. Losonczy Anna
8. Egy fiatal magyar költő különleges munkába vág: a csókokról ír prózai munkát Egy történet az arany időből négy könyvben alcímmel, s vázlataiban is a csókok nemeiről értekezik, úgymint „Szerelmesek első csókjai”-ról, „Szerelmesek elváló csókjai”-ról, „Módi csókok”-ról, „Tévedésbeli csókok”-ról, „Szapora csók”-ról stb. Ki ő?
a. Csokonai Vitéz Mihály
b. Himfy, azaz Kisfaludy Sándor
c. Kazinczy Ferenc
9. A magyar irodalom legismertebb múzsája, az első nők egyike, aki nadrágban járt és szivarozott. Ő készítette és tűzte ki az első magyar kokárdát. Ki ő?
a. Laborfalvi Róza
b. Csajághy Laura
c. Szendrey Júlia
10. „Kit törvény véd, felebarátnak / még jó lehet; / törvényen kívül, mint az állat, / olyan légy, hogy szeresselek.” A magyar irodalom egyik legmegdöbbentőbb szerelmes verse egy hasonlóan fájdalmas, szenvedélyes, 25 évig titkolt szerelem nyomán íródott. Melyik szerelem nyomait őrzik a fentebbi sorok?
a. Ady Endre és Brüll Adél szerelmét
b. József Attila és Kozmutza Flóra kapcsolatát
c. Szabó Lőrinc és Korzáti Erzsébet viszonyát
11. Ki volt a magyar irodalom egyik legszebb szerelmes versének, József Attila Óda című, Lillafüreden írt költeményének közvetlen ihletője, múzsája?
a. Gebe Márta
b. Marton Márta
c. Vágó Márta
12. Az első angol posztmodern regénynek is nevezett mű halhatatlan szerelmeseinek, Charles Smithsonnak és Sarah Woodruffnak a rejtélyes, megmagyarázhatatlan, titokzatos szerelme háromféle módon végződik. Melyik regényről van szó?
a. Lawrence Durrell: Alexandriai négyes
b. Angela Carter: Esték a cirkuszban
c. John Fowles: A francia hadnagy szeretője
13. Melyik szlovákiai magyar esztéta írt könyvet a szerelem filozófiájáról Arisztotelész esete Phyllisszel címen?
a. Mészáros András
b. Zeman László
c. Szigeti László
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.