Interjú Komzsik Attilával a keddi Új Szóban

<p>Manapság sokan bírálják a szlovákiai felsőoktatás nívóját, s kritikáikat gyakran az egyetemisták gyérebb tudásának színvonalára alapozzák. Nem a riporter tiszte ebben állást foglalni, tény viszont, hogy a hazai universitasokra immár évek óta nem csak a kitűnő képességű diákok iratkoznak, iratkozhatnak be.</p>

A szóban forgó problémakörön belül vajon mit várunk el a szlovákiai magyar felsőoktatástól Nyitrán vagy Komáromban, illetve a magyar hallgatók helytállásától az ország többi egyetemén? És vajon teljesül-e, s ha igen, hát mikorra ama elvárásunk, hogy a szlovákiai magyarok számaránya a felsőoktatásban – hosszú évtizedek múltán – elérje végre a szlovákiai átlagot? Meg hát az sem mellékes, hogy aki külföldön diákoskodik, az külhoni tanulmányainak végeztével visszatér-e szülőföldjére? A nyitrai Közép-európai Tanulmányok Karának dékánjával, Komzsik Attilával beszélgettünk.

Dékánná választása óta nyilván több külföldi egyetemen is megfordult. Benyomásai alapján milyen a hazai egyetemek színvonala, megállják-e a helyüket a nemzetközi összehasonlítás tekintetében?Az elmúlt időszakban, épp az oktatás minőségéről érdeklődve, valóban több külföldi egyetemen jártunk. Gondolom, az nyilvánvaló, legalábbis az ott látottak alapján, hogy két-három év alatt Szlovákiában nem lehet csodákat tenni, hiszen ha csak a skót vagy az angol példát nézzük, ott az oktatás új minősége biztosításának szándéka ma már húszéves; és tíz éve egészen komolyan tesznek is ennek érdekében, ráadásul szabadabb jogi keretek között, mint a mi jelenlegi lehetőségeink. Igaz, Szlovákiában szintén egyfajta egyetértés van az egyetemek között, hogy előnyös lesz, ha mi is erre az útra lépünk; ugyanakkor látni kell, hogy az utóbbi tíz esztendő alatt huszonhatszor módosult a felsőoktatási törvény, s ezek a változások nemcsak egy-egy vessző beékelését, egy-egy pont elhagyását jelentették... Ennek ellenére úgy vélem, hogy alapvetően nem vagyunk lemaradva. A lépéshátrányunk abból ered, hogy mindmáig nem fogalmaztuk meg, így hát kifejtve sincs világosan: lényegében mit is vár el az ország a felsőoktatásunktól! Ténylegesen egy elitképzést remélünk-e tőle, vagy azt akarjuk, hogy az egyetemek, a főiskolák hallgatói, bizonyos tárgyi tudás mellett, elsősorban olyan képesség- és készséghalmazt sajátítsanak el, amellyel majd alkalmazkodni tudnak a 21. század gyorsan változó körülményeihez. A Miklósi Péter készítette interjút a keddi Új Szóban olvashatják!
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?