<p>Az energiaszakértő szerint olyan helyzet alakult ki, melyre még nem volt példa. Szlovákiát szomszédainál súlyosabban érintette a válság. Miért?</p>
Interjú Karel Hirman energiaszakértővel
* Miért nem volt elég tartalékunk, mi okozta, hogy a gázválság súlyosabban érintette Szlovákiát,minta szomszédjait?
A tartalék gáztárolókat sehol a világon nem arra tervezik, hogy teljesen leáll a gázbehozatal, főleg nem a téli időszakban, amikor a legnagyobb a fogyasztás. Nem az a probléma, hogy nincs elég tartalékunk, az a gond, hogy csak egy forrásból szerezzük be a gázt, ami most csődöt mondott. Többször megkérdeztem az illetékesektől, mi lesz , ha Nagykaposon keresztül egy köbméter gáz sem érkezik. Mindenki úgy reagált, ez butaság, ennek nincs reális alapja. Most ez az „irreális“lehetőség valósult meg.
* A többi országot tehát az mentette meg, hogy diverzifikálta a gázellátását?
Igen, a cseheknek és a magyaroknak is elég volt viszonylag kis mennyiség, amit nem Ukrajnán keresztül hoztak be. Magyarországon ráadásul kitermelés is folyik, és Ausztriából is vásárolt gázt, vagyis sokkal jobb helyzetben volt.
* Nem kellene mégis több gáztároló, ha csak egy beszállítónk van?
Igen,ez is egy megoldás,de ez drágulást jelentene, mivel a raktározás pénzbe kerül. Fel kell tennie a kérdést, mi az olcsóbb: a behozatal diverzifikációja vagy gáztárolók építése. A diverzifikációra tett javaslatokat mindig azzal utasították el, hogy nincs rá szükség, az orosz gáz különben is olcsóbb, mint például a norvég.
* Ön szerint mi az olcsóbb?
Szerintem a több forrásból származó vásárlás.
* Most Csehországon keresztül érkezik a gáz. Ez megfelelő diverzifikáció lehet?
Ez válságmegoldás, de azt mutatja, hogy a gázszállítás diverzifikációja nyugati irányból műszaki és kereskedelmi szempontból is lehetséges. Ez szerintem kisebb forradalom, nemcsak a politika, hanem a gázművek szempontjából is. Eddig ugyanis ezt a lehetőséget mindig nagyon költségesnek nevezték.
* De miért tartott 10-12 napig, amíg rájöttek, hogy ez lehetséges?
Nem 10 napig, 10 évig tartott. Márlegalább10éve állítom, hogy ez lehetséges. A valóság azt igazolta, hogy a politikusok butaságot állítanak, a cseh rendszer és mi is készen állunk egy ilyen megoldásra.
* Miért nem tették már korábban lehetővé a Csehországból történő szállítást? A kormány nem hitte, hogy ilyen hosszú lesz a válság?
Ezt a kormánynak kellene megválaszolnia, én nem tudom. Olyan helyzetbe került a kormány és a gázművek is, melyet korábban irreálisnak tartottak, és kinevették azokat, akik figyelmeztettek egy ilyen válság lehetőségére. Krízishelyzetben nagyon nehéz megtalálni a jó megoldást, erre korábban kell felkészülni.
* Ez a megoldás szóba jöhet egy év múlva is, ha újra válsághelyzet lenne?
Ha a Szlovák Gázművek nem köt hosszú távú szerződést gázbehozatalra, akkor minden megoldás csak ideiglenes. A gázműveknek szerződést kell kötnie valamelyik jó nevű beszállítóval, amely nem Oroszországból szerzi a gázt. Úgy ahogyan ezt Csehország is tette. Csehországnak elég, hogy fogyasztása 25 százalékát fedezi nem orosz forrásból. Ez is elég, hogy biztosítsa a vállalatok és a lakosság gázszükségletét.
* Hol tudunk gázt vásárolni?
A leggyorsabb megoldás a norvég gáz. Kérdés, hogy a norvégoknak van-e még szabad kapacitásuk. Figyelembe véve azonban, hogy nekünk nagyon kevés elég, kevesebb, mint egymilliárd köbméter, úgy vélem, hogy ha a kormány akarná, a szerződést tető alá lehetne hozni.
* Van más lehetőség is?
Az energetikai biztonság kialakítására készültek tanulmányok,elég megvalósítani azokat. A legreálisabb az lenne, ha a gázművek újra bekapcsolódna a Horvátországban, az Adria mellé tervezett, cseppfolyós földgáz lefejtésére szolgáló terminál építésébe, ahonnan Ausztrián keresztül kaphatnánk gázt. A terminál építéséről várhatóan idén születik döntés. Ausztriáig megvan a kapcsolatunk, vagyis nem is lenne olyan drága. A gázterminál kiépítése 2-3 év kérdése, ami a gázipar szempontjából rövid idő.
* Mit lehet tenni egy év alatt, ha jövőre megismétlődne a válság?
Ennyi idő alatt csak a környező országok hálózataival tudjuk szorosabban összekapcsolni a szlovák hálózatot, például Magyarország vagy Ausztria irányába. A másik pedig, hogy növelhetjük a tartalék tározókból egy nap alatt kitermelhető földgázmennyiségét.
* Drágább lesz a gáz, ha diverzifikál Szlovákia is?
A biztonság mindig pénzbe kerül. Jelenleg a gáz ára meredeken zuhan, követi a kőolaj árát. A jelenlegi 450 dolláros ezer köbméterenkénti árról nyárra 250 dollár alá eshet. Szerintem most, a relatívan alacsony gázárak időszakában kellene megvalósítani a diverzifikációs projekteket. Ezek pénzbe kerülnek, ami befolyásolja a gáz árát is, de csak két lehetőségünk van: vagy lesz gáz, reális áron, mely tartalmazza ezeket a költségeket is, vagy pedig nagyon olcsó lesz a gáz, de válság esetén üresek lesznek a vezetékek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.