Idáig ér a Kreml árnyéka

Idáig ér a Kreml árnyéka

<p>Nagy a rés a pajzson, Szlovákia a második legvédtelenebb a V4 tagországai közül a külföldi, elsősorban orosz felforgató tevékenységgel szemben. Magyarországot előztük meg, Csehország és Lengyelország bőven előttünk jár.</p>

Mindez abból a tanulmányból derül ki, melyet a Globsec Policy Institute pozsonyi biztonságpolitikai intézet dolgozott ki magyar, cseh és lengyel partnereivel. Az összehasonlító elemzés több területen vizsgálta a közös kommunista múltra visszatekintő országok sebezhetőségét, számba vette a közvélekedést, a belpolitikai helyzetet, a sajtóban megjelenő írásokat, az állam politikáját és intézkedéseit, valamint a polgári társadalom állapotát.

A legrosszabb értékelést Magyarország kapta, a tanulmány készítői szerint egyre jobban távolodik Nyugat-Európától több kulcsfontosságú kérdésben. Ez szerintük a liberális demokrácia alapelveinek kormányzati elutasításából fakad, továbbá a magyar politikai elit egyre inkább az orosz hatalmi szféra felé hajlik, annak ellenére, hogy a közvélemény továbbra is erősen Nyugat-barát.

Szlovákia sebezhetőség tekintetében nem áll sokkal jobban, mint Magyarországtól. Bár az ország lakosai pozitívan viszonyulnak az Európai Unióhoz, a V4 tagországai közül a legkevésbé támogatják a NATO-t, ráadásul a régióban itt tapasztalható a leginkább Amerika-ellenes hangulat. A Globsec figyelmeztet: Szlovákia energiafüggősége Oroszországtól nagyon nagy, és az állam nem tesz eleget a külső ellenséges befolyás és a felforgató tevékenység ellen – a politikai elit meglehetősen naivan viszonyul a Kreml közép-európai geopolitikai céljaihoz. Szlovákia emellett a meglehetősen oroszbarát közvélemény miatt is a legsebezhetőbb országok közé tartozik. A tanulmány készítői szerint ez elsősorban az alternatív média komoly jelenlétének köszönhető Szlovákiában – csaknem száz, álhíreket terjesztő weboldal működik nálunk.

Daniel Milo biztonságpolitikai elemző, a Globsec munkatársa szerint fontos lenne, hogy a témával minél többet foglalkozzon a közbeszéd, és elsősorban az illetékes szervek, a titkosszolgálat, a belügyi és a védelmi tárca. Az intézet több javaslatot is megfogalmazott: aktualizálni kellene az országok biztonsági stratégiáját, speciális egységeket kell létrehozni az egyes tárcáknál. Fel kell tárni és nyilvánosságra kell hozni az álhíreket terjesztő hálózat struktúráját. Fontosnak nevezték a média függetlenségének és objektivitásának biztosítását és a demokratikus értékek hangsúlyozását az oktatási és nevelési folyamatban. (fm, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?