Pozsony. A bíróságokon a sor, hogy pontot tegyenek az úgynevezett nagy ügyek végére. A belügyminisztérium és a rendőrség mindent megtett az 1998 előtti, a volt titkosszolgálattal összefüggő ügyek felderítése érdekében, vádat is emeltek, csak a jogerős ítélet hiányzik, állítja Ivan Šimko tárcavezető.
Pozsony. A bíróságokon a sor, hogy pontot tegyenek az úgynevezett nagy ügyek végére. A belügyminisztérium és a rendőrség mindent megtett az 1998 előtti, a volt titkosszolgálattal összefüggő ügyek felderítése érdekében, vádat is emeltek, csak a jogerős ítélet hiányzik, állítja Ivan Šimko tárcavezető. A bírók viszont tétlenek, vagy az időt húzzák. Mikuláš Dzurinda kormányfő meggyőződése szerint van megoldás a bíróságok lassúságára és megkérte az igazságügyi minisztert, próbálja ezt megtalálni. Ján Čarnogurský és hivatalvezetője, Daniel Lipšic viszont állítják: a bíróságok függetlenek, nem lehet beavatkozni a munkájukba, csak fegyelmi eljárást lehet kezdeményezni az egyes bírók ellen. Ezenkívül nyomást lehet gyakorolni úgy, hogy nyilvánosságra hozzák, jelenleg hol tartanak az említett ügyek. A miniszterelnök közzé is tette a kormány honlapján Čarnogurský ezzel kapcsolatos, a minisztereknek készített jelentését. Ebből kiderül: a pozsonyi kerületi bíróságra az illetékes ügyész Ivan Lexa volt SIS-főnök és társai ellen 3 ügyben – a szabotázs, a nem létező SIS-tagok fizetésének felvétele, valamint a SIS fedővállalatai ügyében - még tavaly május-júniusban emelt vádat, a pozsonyi III. járásbíróságon további vádemelések vannak. Például az ifj. Michal Kováč külföldre hurcolása, lopás és zsarolás miatt folytatott nyomozás 2000. augusztus 21-én zárult le, 2000. november 27-én a poszonyi járásbíróságon vádat emeltek, a bíróság viszont 2001. június 29-én leállította az eljárást. A járási ügyész panaszt emelt, az aktákat – mintegy 18 köteget – 2001. október 18-án átvitték a pozsonyi kerületi bíróságra. A járásbíróság döntése – az ügyész fellebbezése miatt – nem jogerős, tehát az eljárás még folyamatban van. A kerületi bíróságnak 2002. február 5-én kellett volna üléseznie, a tárgyalást azonban elnapolták „az akták titkossági fokának átértékelése miatt”. Az ügy kapcsán az alkotmány- és a legfelsőbb bíróság is ellentétbe került.
A szabotázs ügyében a bíróság megkérdőjelezte a Lexa elleni eljárás jogszerűségét arra hivatkozva, hogy a vádlott szökésben van. A bíróság visszautalta az ügyet kiegészítő vizsgálatra, ám az ügyész fellebbezett. A SIS fedővállalataival kapcsolatban azért nem kezdődhetett el a tárgyalás, mert időköben „kicserélték“ a bírót. Az oltárképlopás ügyében sem tűzték még ki a tárgyalás időpontját, pedig már 2000 decemberétől a bíróságon van az ügy. Az igazságügy-miniszter levélben kérte az illetékes bíróságok elnökeit, figyeljenek oda a régóta húzódó ügyekre, elemezzék az eddigi lépéseket, és az esetleges hiányosságok esetén foganatosítsanak megfelelő intézkedéseket. 2001. november 11-én a pozsonyi III. járásbíróság elnöke egy bírónő ellen kezdeményezett fegyelmi eljárást. Azóta sem született jogerős ítélet, ami Čarnogurský szerint annak is tulajdonítható, hogy túl vastagok az egyes akták, a bírók félnek, talán az új kormányra várnak, ráadásul a mečiari amnesztiák is érvényesek. (sza)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.