Hűségszerződések hatalmában

12, 18, 24 hónap. Ezek a leggyakoribb esetek, a hazai távközlési szolgáltatók általában ennyi időt kínálnak a hűségszerződésekben. Minél tovább tart ki az ügyfél az adott operátor mellett, annál nagyobb kedvezmények illetik meg. Általában minden rendben van, amíg fizet az ügyfél.

A hűségszerződéses viszony kötelezettségekkel járDe mi van akkor, ha hirtelen megváltoznak a körülmények, és a sokáig hűséges ügyfél nem tud fizetni, vagy az adott szolgáltatást nem tudja igénybe venni (külföldre költözik, elköltözik, és az új helyen elérhetetlen a szolgáltatás)? Erről kérdeztük a hazai távközlési vállalatok képviselőit.

A T-Mobile-ban havidíjas tarifacsomag vásárlása esetén két lehetőség közül választhat az ügyfél. Az egyik a hűségszerződéses viszony, ez kötelezettségekkel jár, a másik a szabad viszony, ennek felmondása nem von maga után semminemű következményeket – mondta lapunknak Martin Vidan. A T-Mobile kommunikációs osztályának koordinátora hozzátette, hogy ez utóbbi eset választása nem olyan kedvező, hiszen szinte semminemű kedvezmény nem jár így az új ügyfélnek. A felmondási idő 1 hónap.

Azon ügyfeleknek, akik a hűségszerződés mellett döntenek, az EuroTel-ből T-Mobile-ra változott operátor a sok kedvezmény mellett kiskapukat is biztosít. Támogatott készülék is csak hűségszerződés megkötése mellett vásárolható, sokszor több ezer koronát is megspórol ezzel az ügyfél.

Ha előre nem látható okok miatt az ügyfél nem tudja kihasználni az adott szolgáltatást – pl. ha külföldre költözik –, akkor a T-Mobile-ban lehetősége van a szerződést megszakítani – árulta el Vidan. Minden egyes év után legtöbb hat hónapra szakítható meg a szerződés. A szolgáltató ez esetben kikapcsolja a SIM–kártyát, és 250 koronát számláz ezért a műveletért (igaz, ezt az újbóli bekapcsolás után visszafizeti). Ha végleg lemond valaki a szerződésről, akkor azt átruházhatja egy másik személyre. A T-Mobile-nál a hűségszerződés időtartama általában 24 hónap. A szerződés végleges felmondása után érvénybe lépnek a benne foglalt szankciók, és a kedvezményeket is meg kell téríteni.

Hasonló a helyzet a legnagyobb hazai mobilszolgáltatónál is – tudtuk meg Peter Tóth-tól. Az Orange szóvivője elmondta, hogy az ügyfeleiknek is lehetőségük van a hűségszerződés ideiglenes megszakítására. Ezek feltételei változóak. Az Orange-nál is csak azok részesülhetnek a kedvezményekben, akik több hónapra (18 vagy 24) hűséget fogadnak. A kedvezmények minden egyes akció során változnak (alacsony, sokszor egy koronás belépési díj, támogatott készülékek, modemek, és a tarifacsomaghoz kapcsolódó egyéb kedvezmények).

A Slovak Telecomnál (ST) is hasonló a helyzet, hiszen itt is az akciós árak általában hűségszerződés fejében érvényesek. A 12, 18, 24 hónapos szerződés megkötése az ST újdonsült ügyfelének is sok kedvezményt hoz. Persze, a távközlési cég nemcsak telefonálási lehetőséget, hanem internetcsatlakozást is kínál – mondta lapunknak Radoslav Bielka. Az ST szóvivője elárulta, hogy a szélessávú internet előfizetése kicsit magasabb havidíjjal jár, akár az ezer koronát is meghaladhatja egy magasabb DSL-csomag.

A különböző kedvezmények itt is változnak, így egy esetleges felmondást követően ezen kedvezményeket meg kell fizetni. Persze, vannak helyzetek, amikor az ügyfél önhibáján kívül nem tudja használni az adott szolgáltatást. Ilyen pl. egy DSL-csomag. Mivel egyelőre még nincs az egész országban DSL-technológia, ezért arra csak bizonyos városokban és falvakban lehet csatlakozni. ĺgy ha valaki megrendeli a szolgáltatást, ám egy költözés miatt nem tudja használni a technológiát, mivel ott még nincs DSL-lefedettség, akkor jönnek a gondok. Mint ahogy Bielka elmondta, az ilyen esetekben az ST érvényesítetheti a büntetési tételt, hiszen a szerződésben a cég azt vállalta, hogy az adott címen az adott ideig biztosítja a DSL-hozzáférést, és ennek e vállalásnak az ST eleget is tesz. Ugyanakkor az ST minden egyes esetet megvizsgál, és csak azt követően dönt arról, hogy a szankciókat érvényesíti, vagy pedig megpróbál más megoldást találni. A ST hűségszerződéseit nem lehet ideiglenesen megszakítani.

A Nextra hűségszerződései 12 vagy 24 hónaposak, és az alternatív operátor igyekszik mindent megtenni azért, hogy az ügyfelek elégedettek legyenek – tudtuk meg Alžbeta Šimonovičovától. A Nextra szóvivője elmondta, hogy abban az esetben, ha az ügyfél a szerződés lejárta előtt felmondaná a szerződést, vállalja a következményeit, mely értelmében köteles visszafizetni a kedvezményeket, valamint a büntetést is meg kell fizetni. Ugyanakkor ha olyan – előre nem látható – változás történik az ügyfél életében (pl. költözés), akkor a Nextra ezeket az eseteket megvizsgálja, és csak ezt követően dönt arról, milyen megoldást ajánl az ügyfélnek.

Összességében tehát elmondható, hogy a hazai távközlési szolgáltatók megpróbálják megtartani az ügyfeleket. Egy ilyen szerződéses ügyfél biztos bevételt jelent havonta, ezzel lehet számolni, míg a kártyás, vagy a szerződés nélküli ügyfél bármikor meggondolhatja magát. A mobilszolgáltatókra pedig hamarosan újabb veszély leselkedik: megjelenik a számhordozhatóság, így egy esetleges szolgáltatóváltás a telefonszám változása nélkül is megoldható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?