<p>A Híd két hete bemutatott választási listájának egyik feltűnő üzenete, hogy a párt alapító tagjainak befolyása töretlen. Legalábbis a 2009-ben az MKP-ból kilépett, és azóta a Hídban politizáló személyek listán való elhelyezkedése alapján.</p>
Híd-lista: alapító tagok az élbolyban
Bugár, Simon, Solymos – talán nem túlzunk, ha azt állítjuk, az lett volna a meglepetés, ha a lista első három helyére más kerül. „Bugár Béla a párt elnöke és legnépszerűbb személyisége. Solymos László pedig frakcióvezetőként az elmúlt időszakban nagyon sokat tett a pártért” – nyilatkozta lapunknak korábban Simon Zsolt földművelésügyi miniszter, a párt egyik alelnöke, hozzátéve, hogy szerinte ez a felállás nem szorul bővebb magyarázatra. Mindhárman alapító tagok, Simon volt az első parlamenti képviselő, aki 2009-ben elhagyta az MKP-t. Nem sokkal később követték őt Bugárék Gál Gáborral, A. Nagy Lászlóval, Bastrnák Tiborral és Jakab Elemérrel. Ebbe a csoportba sorolható még Vörös Péter, aki korábban az MKP pártigazgatójaként is dolgozott, de az MKP színeiben nem volt képviselő.
Akik mégis indultak
A fent említettek a listán az első tízben kaptak helyet, leszámítva A. Nagy Lászlót, aki a 12. helyre szorult – a tavalyi nyolcadik helyről. Róla egyébként olyan hírek terjedtek korábban, hogy már nem kíván indulni a választásokon. A. Nagy egyébként sok preferenciaszavazatot gyűjtött tavaly (12 164-et) ami talán annak is betudható, hogy a hazai választópolgárok nagy része a 90-es évekből is emlékezhet rá, mint az MKDM-mel és az Együttéléssel 1998-ban MKP-vá összeolvadt Magyar Polgári Párt elnökére.
Rudolf Chmel jelenlegi kisebbségi és emberi jogi miniszterelnök-helyettessel kapcsolatban szintén felröppent a hír, hogy 72 évesen már nem kívánja megmérettetni magát a politikai harctéren, ehhez képest a lista negyedik helyét kapta. Ezzel ő nyitja a Híd listáján szereplő szlovák nemzetiségű jelöltek sorát. 2010-ben a hetedik helyről indult. Az azóta eltelt időszakban főleg a kormányhivatal átszervezése, valamint az államnyelvtörvény és a kisebbségi nyelvhasználati törvény módosítása kapcsán hallhattunk róla.
Tízből három szlovák
Az első szlovák a tavalyi listán (a harmadik helyen) az az Ivan Švejna volt, aki a párt egyik alelnökeként a választások után a közlekedésügyi tárca államtitkári posztját kapta. 2010 október elején viszont a Hayek-botrány miatt (Iveta Radičová kormányfő nyomására) lemondani kényszerült posztjáról, Martin Chren (SaS) gazdasági államtitkárral együtt. Švejna most hetedik. Háttérinformációk szerint a párt szűk vezetése nem igazán volt elégedett munkájával. A koalíciós tanácsok némelyikén ráadásul gazdasági kérdésekben már nem is Švejna, hanem Bindics Zsolt képviselte a párt álláspontját. Bindics az egy évvel ezelőtti önkormányzati választásokon a Híd színeiben került a dunaszerdahelyi önkormányzat képviselő-testületébe. Ehhez képest a mostani listán nem szerepel, Švejna pedig a harmadik helyről „csak” a hetedik helyre csúszott vissza.
A lista első tízes körében még egy szlovák nemzetiségű jelöltet találunk, nevezetesen Andrej Hrnčiart. Ő az egyik „húzóember”, aki elsősorban a színszlovák járásokban gyűjthet szimpatizánsokat és voksokat Bugáréknak. Az egykori színész most független polgármesterként vezeti Turócszentmárton városát, tavaly elnyerte a legátláthatóbb városvezetésért járó uniós és ENSZ- elismerést. „A Híd úgy védi a kisebbségek érdekeit, hogy az a szlovákokat se zavarja” – jelentette ki Hrnčiar bemutatkozó sajtótájékoztatóján a párt székházában néhány hete. Többen a szemére vetik, hogy a Matica slovenská alelnöki székéből kerül a Híd listájára. Hrnčiar ugyan közölte, hogy lemondott az alelnökségről és önként függesztette fel tagságát, azt viszont nem mondta el, hogy ez az alelnökség a mindenkori turócszentmártoni polgármesterek „kiváltsága”, vagyis akit megválasztanak a város élére, az egyből a Matica alelnöke lesz. Hrnčiar legfőbb bírálója egyébként újabban az SNS elnöke, Ján Slota, aki méltatlannak tartja, hogy a szlovákság történetében olyan fontos szerepet betöltő Turócszentmárton polgármestere „magyarokkal szövetkezzen”.
Pótképviselők az államtitkárok előtt
A párt alapító tagjainak töretlen tekintélyét feltételező fenti utalást alátámasztani látszik az a tény, hogy a Híd listáján pótképviselők előznek meg államtitkárokat. Jakab Elemér és Vörös Péter ugyanis pótképviselőként került a törvényhozásba, vagyis ha a Híd nem került volna kormányra, és a képviselőkként bekerült Simon, Chmel és Nagy József nem kapott volna bársonyszéket, az előbbiek most nem lennének képviselők. Ehhez képest Jakab és Vörös a nyolcadik és a kilencedik, Érsek Árpád közlekedésügyi államtitkárként csak tizenegyedik, Csicsai Gábor, a földművelésügyi tárca államtitkára pedig csak a tizennyolcadik. Nem is beszélve Nagy József környezetvédelmi miniszterrről, akit ugyan tavaly a 29-ik helyről „karikáztak fel” a nyolcadik helyre (12 864 preferenciaszavazattal), most miniszterként mégsem került az élbolyba. Ha tehát a párt márciusban épp hogy csak becsusszan a parlamentbe, Nagy akár ki is maradhat abból a kilences csoportból, akik a Híd-frakciót alkotni fogják. A listavezető hatosban találjuk még a volt komáromi polgármestert, Bastrnák Tibort, aki tavaly Bugár és Simon után a legtöbb preferenciaszavazatot hozta a pártnak, több mint 24 ezret. Tavaly negyedik volt, most hatodik. Az ötödik helyen a tavalyi ötödik, Gál Gábor szerepel.
A második vonal
Az OKS-ből kilépett František Šebejt a tizenharmadik helyen találjuk, ezt a pozíciót kapta a tavalyi választásokon Peter Zajac, az OKS elnöke. A tizenötödik helyre került a párt egyik alelnöke, Pfundtner Edit, aki tavaly a tizenkettedik volt. Nem mellesleg ő az első nő a listán. A kezdő húszasba rajta kívül már csak Ožvald Erzsébet, Pozsonypüspöki polgármestere (17.), és Renáta Lenártová, Kassa alpolgármestere került (19.). Pfundtnert tizenhatodikként a tavaly úgyszintén tizenhatos Juhos Ferenc nádszegi polgármester követi, a tizennyolcadik a már említett Csicsai. A huszadik helyen egy másik visszaeső, a kassai Igor Sidor áll, aki jelenleg parlamenti képviselő, és aki tavaly még a 11. volt. Meg nem erősített információk szerint ő is „felelős” a Híd és a Smer kassai jó viszonyáért.
Sidort követi a Híd kultúrpolitikusa, Hégli Dusán, aki az Ifjú Szivek igazgatója is egyben. A huszonkettedik a ruszinokat képvislő, eperjesi Peter Krajňák. Huszonharmadik Bóna Bertalan, aki tavaly a polgármesteri posztra is jelöltette magát Érsekújvárban. Őt követi a Híd komáromi frakciójának vezetője, Hortai Éva, majd Ajnácskő polgármestere, Hunyák József, aki tavaly még a 15-ik volt.
Őket még nem láttuk
Harmincharmadik Baki Attila történész, harminchatodik Pataki Károly, a Waterfall együttes volt tagja, a tavaly lemondott királyhelmeci főellenőr. A 47. helyen találjuk a DAC egykori orvosát, Miroslav Gašpart. Őt követi a Ján Slotával szemben nemrég pert nyert Banai Tóth Pál dunamocsi polgármester. Az 50. helyről az a Ladislav Maťašovský rajtolhat, aki tavaly függetlenként, a Híd támogatásával lett polgármester Galántán, és aki azóta a pártba is belépett. Hatvanhatodik Szőköl István, aki a nemrég alakult komáromi pedagógiai módszertani központot vezeti.
Bukovszky László a hatvanharmadik. Őt korábban a Nemzeti Emlékezet Intézetéből (ÚPN) ismerhettük, ezután az önkényuralmi rendszerek prágai kutatóintézetének vezetője volt. Jelenleg a Chmel-féle kormányhivatal kisebbségek jogállásáért felelős osztályának vezetője. A hivatal másik osztályvezetője, Mičúch Ildikó a századik a listán. A kormányhivatalban ő vezeti a kisebbségi oktatási szekciót, korábban az oktatásügyi minisztériumban is dolgozott.
A 111. helyen egy másik volt OKS-est, Peter Tatárt találjuk. Ő a polgári konzervatívok egykori elnöke, 2009-ben hagyta ott a pártot, azóta a Híd színeiben indult például az utolsó megyei és parlamenti választásokon.
132. Helena Sikorčinová, a párt trencséni járási szervezetének elnöke, annak a Ladislav Sikorčinnak az édesanyja, aki azért vette fel év elején a magyar állampolgárságot, hogy tagja lehessen a magyar jégkorong-válogatottnak. Hogy szlovák állampolgárságát elvesztette-e, arról nem tájékoztat. A listát Cuth Csaba jogász-nyelvész, a komáromi Anyanyelvünkért Polgári Társulás vezetője zárja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.