Pozsony. Drámaian nőtt a szintetikus kábítószerek mennyisége Szlovákiában, viszont Afganisztánból sem ide, sem más országba nem érkezett annyi kábítószer, mint amennyire számítottak. Ellenkezőleg: kevesebb az onnan származó drog. „Hiánycikk a heroin.
Hiánycikk a heroin, pervitin a sláger
Pozsony. Drámaian nőtt a szintetikus kábítószerek mennyisége Szlovákiában, viszont Afganisztánból sem ide, sem más országba nem érkezett annyi kábítószer, mint amennyire számítottak. Ellenkezőleg: kevesebb az onnan származó drog. „Hiánycikk a heroin. Az afganisztáni konfliktussal kapcsolatban is ugyanaz a helyzet állt elő, mint a koszovói válság idején. A terjesztők emelik az árakat, miközben romlik az anyag tisztasága” – nyilatkozta Igor Košťál, a Nemzeti Kábítószer-ellenes Egység vezetője. Afganisztánban a tálib kormány támogatta a kábítószer-előállítást és -kereskedelmet. Sohasem a friss, hanem a korábban előállított, raktárakban tárolt szert szállítják külfödre. Feltételezhetően még mindig jelentős tartalékok vannak Afganisztánban, ám az utak használhatatlanok; általában kamionokkal szállítják az anyagot. Ezenkívül a határt is jobban őrzik. „Az oroszok a rájuk jellemző oroszos stílusban, azaz a pincétől a padlásig rendkívüli módon megerősítették az ellenőrzést, és az angolok is kemény harcot hirdettek a heroin ellen. A törökökkel együtt ők is megfelelő intézkedéseket foganatosítottak, hogy a heroin ne juthasson Európába. Ez viszont azt eredményezi, hogy a kábítószer-élvezők vagy az úgynevezett szintetikus drogokra fanyalodnak, vagy bekövetkezik, amit néhány szakértő már korábban megjósolt: Dél-Amerika rugalmasan átveszi Afganisztán szerepét” – tette hozzá a kábítószer-elhárítók parancsnoka. A dél-amerikai ültetvényesek ugyanis fokozatosan áttérnek a máktermesztésre és a heroingyártásra, mert azzal több pénzt lehet keresni.
Szlovákiában a heroinhiány következtében a pervitin iránt nőtt a kereslet. Ezt sokan alábecsülik, miközben rendkívül veszélyes anyagnak számít. Az agyra és a pszichikára fejt ki hatást, és míg a heroinfogyasztó letargiába esik, addig a pervitinélvező erőszakossá válik, nem tudja, mit csinál. A pervitint viszonylag könnyű előállítani, Košťál szerint egy nem vegyész képesítésű személy is könnyedén elkészítheti. Az elmúlt tíz hónapban meghatszorozódott a pervitinnel összefüggő esetek száma: 1999-ben a kábítószer-ellenes egység eseteinek 1,9, 2000-ben 4,9, idén pedig 11,5 százalékát alkották. Košťál minderről a kábítószer-függőséggel és -ellenőrzéssel foglalkozó miniszteri bizottságot is tájékoztatta. A bizottság tagjai egyetértettek abban, hogy a régiókban fokozni kell a színvonalas drogellenes akciókat. Jövő év első negyedében a bizottság ülésére már a megyei elnököket is meghívják. A bel- és pénzügyminisztérium közös kábítószer-ellenes munkahelyet alakított ki, és a bizottság javasolja egy memorandum aláírását a vegyipari és gyógyszerészeti szövetséggel. „Eszerint a tíz legnagyobb szlovákiai vegyipari üzem automatikusan értesítené a belügyi szerveket és a vámigazgatóságot, ha valaki szintetikus vagy egyéb kábítószerek alapanyagául szolgáló vegyszereket vásárol” – tette hozzá Csáky Pál miniszterelnök-helyettes, a bizottság elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.